0

Kahve, toplumumuzda ve dünyada oldukça sık tüketilen bir içecek. Bu enerji veren içecek bazıları için sadece sevilen bir lezzet değil, aynı zamanda bir ritüel. Eğer bir fincan kahve içmeden güne başlayamayanlardansanız ne demek istediğimizi gayet iyi anlamışsınızdır. İster her gün bir fincan kahve tüketiyor olun, ister daha fazlasını. Kafein bağımlısı olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Kahveyi, yani kafeini bırakmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bunu defalarca deneyen ve çok zor geldiği için bırakamayan biriyseniz bilin ki yalnız değilsiniz. Bazıları için süreç daha kolay geçse de birçok insan kahveyi bırakırken ciddi zorluklar yaşıyor. Kafein yoksunluğu, vücudunuzda bir dizi belirti ortaya çıkarabilir. Ama tüm bu zorluklardan da öte cildinize neler yaptığını öğrenince gerçekten şaşıracaksınız.

Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-1 - Saç Bakım Güzellik Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Gün: Baş ağrısı

Eğer kafeini bırakıyor veya bir süreliğine detoks yapıyorsanız bu içeriğin sadece kahvede olmadığını hatırlamakta fayda var. Örneğin sık tüketilen içecekler olan siyah çay ve yeşil çayda da belirli miktarda kafein bulunuyor. Uzmanlar vücudu kafeinden mahrum bıraktığınızda baş ağrısı, kabızlık, kas ağrıları, kalp ritmi anormallikleri gibi geri çekilme semptomları yaşayabileceğinizi belirtiyor. Bunlar bazıları için birkaç gün sürerken bazıları için birkaç ay kadar sürebilir. Aslında bu, tamamen ne kadar ve ne süreyle kafein tükettiğinize bağlı. Kafein ne kadar çok tüketilirse yoksunluk da o kadar şiddetli olabilir.

2. Gün: Baş ağrısı ve mide bulantısı

Kafein yoksunluğunun nedeni, bu içeriğin kimyasal olarak bağımlılık yapıyor olması (*). Kafein hem yağda hem de suda çözünür, bu özelliği sayesinde kan-beyin bariyerine kolayca girebilir. Yapısal olarak vücutta yorgunluk hissi yaratan bir molekül olan adenozine çok benzer. Benzerliklerinden dolayı normalde adenozinin gideceği beyin hücresi reseptörlerine sızabilir.

Kahvenin sizi geceleri uykusuz bırakmasının nedeni de budur. Kafein, beynimizin uyku sinyallerini bozar. Bunun da ötesinde beyindeki fazladan adenozin, adrenal bezlere adrenalin salgılamasını söyler. Sonra da merhaba uykusuzluk!

Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-3 - Saç Bakım Güzellik Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Gün: Vücut ağrıları

Sıklıkla kahve tüketen biriyseniz sabah kupasını atladığınızda ortaya çıkan o baş ağrısına aşinasınız demektir. Ancak gerçek bir kafein bağımlısı için bu sadece başlangıç. Baş ağrısı, mide bulantısının yanı sıra kas ağrıları da ortaya çıkabilir.  Hatta bazen bu ağrılar, ağrı kesici içmeyi gerektirecek kadar şiddetli olabilir. İnanması zor gelse de kafein bağımlılığı, vücudunuza gerçekten bunları yapabilir.

Aşırı kafein tüketimi, beyninizi fiziksel olarak değiştirir, aynı zamanda kafein toleransı geliştirir. Beyin daha fazla adenozin reseptörü yaratır, çünkü mevcut reseptörler sürekli kafeinle dolar. Daha fazlası oluşturulduğunda, kafein toleransı artar ve bir kahve bağımlısı, kafeinin etkilerini hissetmek için daha fazla içmek zorunda kalır.

4. Gün: Vücut ağrıları azalır ve cilt temizlenir

Kahveyi bıraktıktan yaklaşık 4-5 gün sonra vücudunuz normale dönmeye başlar. Cildinizin eskiye kıyasla daha canlı ve parlak göründüğünü fark etmeye ve bunu insanlardan duymaya başlarsınız. Geceleri daha iyi uyur, sabahları zinde uyanırsınız. Tüm bunlar, cilt sağlığınıza kocaman bir artı olarak etki eder.

Eğer kahveyi çok seviyor ve vazgeçme fikrine dayanamıyorsanız ölçülü tüketmeye çalışın. Bağımlı olmadan, bu lezzetli içeriğin tadını çıkarmak mümkün. Sonuçta kahvenin sağlığa pek çok faydası var, ölçülü tüketenler için de oldukça yararlı olabilir. Günlük olarak tüketiyorsanız iki fincanı geçmemeye özen gösterin. Ara sıra bu ritüeli kırın ve bir süre içmeyin.

Ayrıca Kolajen Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyin.

Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-5 - Saç Bakım Güzellik Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Cildinize iyi bakın!

Kusursuz bir cilde sahip olabilmek için aşırı kafein tüketiminden kaçınmak ve sağlıklı bir diyet benimsemek şart. Bununla birlikte doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak da! Cilt bakım rutininin önemli adımı olan cilt temizliği için Dove Original Beauty Cream Bar’ı deneyin. Sabun kullanımı sonrasında cilt üzerinde görülebilecek kuruma gibi problemleri yaşatmayan Dove Cream Bar, zengin içeriği ile koruma sağlar. İçeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz nem dengesine ulaşmanız kolaylaşır.

Ayrıca Süper Baharat Tarçın! yazımıza göz atabilirsiniz.