0

Aroma ve lezzet zengini bir baharat olan tarçın, sağlık açısından da birçok faydaya sahip. Neyse ki yüzyıllar boyunca bu baharatın potansiyel faydalarından ve tabii güzel kokusundan yararlanmanın yollarını bulduk.

Tarçının kan şekeri seviyelerini düşürmekten kalp hastalıkları riskini azaltmaya kadar sayısız faydası bulunuyor ve bu gizli bir sır değil. Sadece akılda tutulması gereken şey, fazlasının vücudunuz için zararlı olabileceği. Günlük olarak tüketiyorsanız yarım çay kaşığı, fazlasıyla yeterli.

Şimdiden mis gibi kokusu burnumuza geldiğine göre, mucizevi etkilerini de keşfetmeye hazır olun.

Süper Baharat Tarçın!-1 - Saç Bakım Güzellik Süper Baharat Tarçın!-2 - Saç Bakım Güzellik

Tarçın hakkındaki gerçekler

Tarçın yaklaşık 18 metre yüksekliğe ulaşabilen tarçın ağacının kabuğundan elde ediliyor. Seylan ve sinameki olmak üzere iki farklı türü var. Bunlara başta güzellik ve cilt bakım ürünleri olmak üzere geleneksel tıpta da yaygın olarak rastlıyoruz. Hem tatlı hem tuzlu yemeklere tarçın ekleyerek siz de bu çok yönlü baharatı yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Şimdi, tarçının sağlığa faydalarına biraz bakalım.

Antienflamatuvar

Tarçın vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilir, ayrıca doku hasarını büyük ölçüde onarabilir. Bu da vücudunuzu korur ve hastalıklara karşı güçlendirir. Tam da bu nedenle birçok ayurveda ilacının içerisinde bir tutam tarçın bulunur.

Süper Baharat Tarçın!-3 - Saç Bakım Güzellik Süper Baharat Tarçın!-4 - Saç Bakım Güzellik

Antioksidan zengini

Evet, tarçının içerisinde vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan koruyan çok sayıda antioksidan var. Onun doğal bir koruyucu olarak kullanılmasının nedeni de bu. Beslenmenize hızlı bir antioksidan takviyesi yapmak için içerisine elma ve tarçın eklenmiş birkaç bardak demlenmiş su içebilirsiniz.

Kalp sağlığı

Tarçın kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu düşürebilen bir baharat olmasıyla ünlü. Her ikisini de yapabildiği için kalp hastalıkları riskini azaltır ve kalp sağlığını destekler.

Süper Baharat Tarçın!-5 - Saç Bakım Güzellik Süper Baharat Tarçın!-6 - Saç Bakım Güzellik

Kan şekeri düzeyleri

Tarçın, aynı zamanda herhangi bir yemekten sonra kan dolaşımınıza giren glikoz miktarını azaltabilir. Elbette tek bir gün tüketmek çözüm değil. Düzenli olarak ve uygun miktarlarda tüketmek gerekli. Tarçını kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği için kullanabilirsiniz. Mesela bir kase yulaf ve taze yoğurduğun üzerine serpmek harika bir fikir olabilir.

Anti-kanser

Son zamanlarda yapılan araştırmalar tarçının kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor. Diğer faydalarını da düşününce, beslenmenize eklemek için bu baharattan daha iyi bir şey olamaz.

Bakteriler

Tarçın, zengin içeriğiyle bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir. Özellikle tarçın yağının, mantarların neden olabileceği solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmış durumda.

Bu mis kokulu baharatı günlük diyetinizin bir parçası yapmak için neyi bekliyorsunuz?

Ayrıca Kafeini Bırakmanın Vücudunuza Etkileri yazımıza göz atabilirsiniz.