0

Daha önce yeşil çayın sık sık tüketilmesi gerektiğini söyleyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. Kilo vermeye yardımcı olmasından, susuzluğu önlemeye kadar bir çok faydası olan yeşil çay, antioksidan, antibakteriyel ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu için cildinize içten ve dıştan iyi gelir. Cilt iltihabını yatıştırır, sivilceleri azaltır hatta  yeşil çayın kepekle savaşmada ve saçları güçlendirmede de oldukça etkili olduğu söyleniyor.

Yeşil Çayı Bakım Rutininize Dahil Edin-1 - Saç Bakım Güzellik Yeşil Çayı Bakım Rutininize Dahil Edin-2 - Saç Bakım Güzellik

Sivilceler

Yapılan bir araştırmada yeşil çaydaki EGCG, antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerin sivilceler için faydalı olduğu tespit edilmiş. (*) Sivilceler ciltteki doğal yağ olan sebumun fazla üretilmesi ile gözeneklere dolması sonucu meydana gelir. Yeşil çayın içeriğinde bulunan bileşenlerin ciltteki sebumu azaltmaya faydası olması sebebiyle sivilcelerin oluşumu da en aza indirgenir.

Göz çevresi

Gözlerinizin etrafında şişlik yaşıyorsanız, yeşil çay ile bu şişlikleri indirebilirsiniz.

  • 2 yeşil çay poşetini demleyin veya ıslatın.
  • Fazla suyu süzmek için soğuduktan sonra torbaları sıkın.
  • Çay poşetlerini 10 ila 20 dakika buzdolabına koyun.
  • Çay poşetlerini 30 dakikaya kadar kapalı gözlerinizin üzerine koyun.

Soğuk kompres uygulamaları ciltteki şişlikleri indirmede ve cildi rahatlatmada son derece başarılıdır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidanlar ise bu şişliğin inme süresini daha aza indirgeyecektir.

Ağız kokusu

Yeşil çayda bulunan polifenol, ağız kokusuna neden olan sülfür üreten, ağzınızın içindeki zararlı bakterileri öldürür. Bu sebepten diş fırçalama imkanınız olmadığı anlarda ya da ağzınızın kokmasına sebep olacak bir yemek yediğinizde içeceğiniz bir bardak yeşil çay ile bu kokuları bastırabilirsiniz.

Yağ yakımı

Yeşil çay tüketildiğinde metabolizma hızını artırdığı için özellikle karın bölgesindeki vücut yağını azaltmaya yardımcı olabiliyor. Yağ yakmak için vücudunuzun önce onu yağ hücresinde parçalaması ve kan dolaşımınıza taşıması gerekir. Yeşil çaydaki aktif bileşiklerin, bazı yağ yakan hormonların etkilerini artırarak bu sürece yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Yeşil Çayı Bakım Rutininize Dahil Edin-3 - Saç Bakım Güzellik Yeşil Çayı Bakım Rutininize Dahil Edin-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde hazırlayabileceğiniz tarifler

Yeşil çay-Hindistancevizi yağı : Yeşil çaydaki antioksidanlar, erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşarak cildi onarmaya ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. (*) Aynı zamanda bahsettiğimiz gibi sivilce oluşumlarını engeller ve cildin temizlenmesini de sağlar. Cilde uygulanması dahilinde güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu sorunları da en aza indirgemesiyle bilinir.(*)

Hindistan cevizi yağı ise cildi nemlendirmede en etkili doğal yağlardan bir tanesidir. Bu ikili bir araya geldiğinde cildiniz için oldukça faydalı bir nemlendirici görevi görebilir. Yeşil çayı demleyin ve süzün. Soğumaya bırakın. 1 çay bardağı erimiş hindistancevizi yağına 2 kaşık yeşil çayın suyundan ekleyin ve dondurun. Kullanmadığınız zamanlarda buzdolabında saklamayı unutmayın.

Yeşil çay ve nar toniği: Cildi temizlemenin ardından tonik kullanmak cildin pH seviyesini eşitlemeye ve ayrıca kalan makyaj veya temizleyici kalıntılarını derinlemesine gidermeye de yardımcı olur. Yeşil çay ve nar suyunun antioksidan gücünü birleştirmek, cildinize ekstra gençleştirici faydalar sağlar. Nar aynı zamanda kolajen üretimini arttırmasıyla da bilinir.

  • Yeşil çay poşetini sıcak suda demleyin.
  • Çay soğurken, saf nar suyunu ya da kendi narınızı sıkarak elde ettiğiniz suyu içme suyuyla biraz seyreltin.
  • Çay poşetini atın ve yeşil çayı seyreltilmiş nar suyuyla birleştirin.
  • İyice sallayın ve bir şişeye dökün.
  • Bu toniği buzdolabında saklayın ve iki hafta içinde kullanın.
  • İki hafta sonunda bitmese bile taze nar ile yeniden yapmak cildiniz için çok daha etkili sonuçlar elde etmenize neden olacak.

Önemli Not: Tarifler içinden herhangi bir ürüne alerjiniz varsa asla kullanmayın. Alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olmak için karışımı kolunuzun iç kısmına sürün ve 24 saat bekleyin. Kaşınma, karıncalanma, kızarıklık gibi durumlarda kullanmayın.