0

Yemek yediğinizde, dişlerinize yiyecek parçaları takılır. Bakteriler bu yiyecek parçaları üzerinde büyür ve kötü kokulu kükürt bileşenleri açığa çıkarır. Ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermemek olarak kabul edilir. Yani dişlerinizi sık fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız ağzınızdaki bakteriler büyümeye devam eder ve dişlerinizde plak olarak bilinen ince bir bakteri tabakası oluşur.

Plak günde en az iki kez fırçalanmadığında, kötü bir koku üretir ve başka bir kötü kokulu süreç olan diş çürümesine yol açar. Tabii bunların yanında gün içinde yemek istediğiniz ton balığı ya da sarımsaklı bir yemek de geçici olarak ağız kokusuna yol açabilir.

Nefes Tazeleme Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Nefes Tazeleme Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Çözüm Yöntemleri

Diş fırçalama

Öncelikli olarak iyi bir ağız ve diş sağlığı için dişlerinizi günde en az iki kez mutlaka fırçalayın. Koku yapabilecek yiyecekler yedikten sonra da fırçalayarak bu rakamı arttırabilirsiniz. 5 Diş Fırçalama Hatası yazımızdan da bildiklerinizin doğruluğunu teyit etmenizi öneririz. Kullandığınız diş fırçası ve diş macunu da oldukça önemli. Tercihinizi Signal Nature Elements Coco White Hindistan Cevizi Özü ve Nane Aromalı Diş Macunu’ndan yana kullanabilir ya da Signal ürünlerini inceleyerek ihtiyacınız olan macun ve fırçayı seçebilirsiniz. Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakteriler sadece dişlerde değil, dilde de birikebilir. Dişlerinizi fırçalarken kokuya sebep olabilecek dilinizi fırçalamayı da unutmayın.

Su Tüketimi

Yapılan bazı araştırmalarda ağız kuruluğunun da ağız kokusuna neden olan önemli etkenlerden biri olduğu bulunmuş. Tükürük ağzı temiz tutmada önemli bir rol oynar. Özellikle uyuduğunuzda ağzınız kurur bu nedenle sabahları nefesiniz kötü kokabilir. Uzun süre aç ya da susuz kaldığınızda da aynı şekilde kötü kokularla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gün iç

Maydanoz

Halk arasında ağız kokusu en çok uygulanan yollardan biri de maydanoz tüketmek. Taze kokusu ve yüksek klorofil içeriği, koku giderici bir etkiye sahip olabileceği düşünülüyor. Yemeklerden sonra biraz taze maydanoz çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Nefes Tazeleme Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Nefes Tazeleme Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Ananas Suyu

Çoğu insan ananas suyunun ağır kokusunu bastırmak için en etkili yöntemlerden biri olduğunu savunur. Bu teoriyi destekleyecek herhangi bilimsel bir veri bulunmasa da deneyerek kendi kararınızı verebilirsiniz. Yemekten sonra bir bardak ananas suyu için ya da bir ananas dilimi yiyin. Daha sonra meyve ve meyve suyundaki şekeri gidermek için ağzınızı çalkalamayı da unutmayın.

Portakal

Portakalın hem ağız kokusu hem de dişlerin hijyeni için oldukça faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Asitli bir meyve olması bizi tam tersi bir düşünceye itse de yapılan araştırmalar C vitaminin tükürük üretimini arttırmaya ve dolaylı olarak ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Portakalın da bir C vitamini deposu olduğunu biliyoruz. Fakat tıpkı ananas gibi tükettikten sonra şekerden kurtulmak için mutlaka ağzınızı çalkalamayı unutmayın.

Karanfil

Restoranlarda yemekten sonra karanfil ikram edildiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Karanfil nefes tazelemenin yanında çürüklere neden olacak kötü bakterilerle savaşmaya da yardımcı olur. Gün içinde 1-2 kere ağzınıza bir karanfil bekletmeyi deneyebilirsiniz.

Yeşil çay

Ağız kokusu için evde çözüm olarak kullanılan diğer yöntemlerden biri de yeşil çay tüketmek. Koku giderici özelliklere sahip yeşil çay ideal bir nefes tazeleyicidir. Nane benzeri etkilere sahip bu çayı taze nane yapraklarıyla demleyerek de tüketebilirsiniz. Tansiyon üzerinde oldukça etkili olan yeşilçayı böyle bir probleminiz varsa çok fazla tüketmemeye ve aç karnına içmemeye de dikkat edin.