0

Yeşil çay, yüzyıllardır dünyanın en popüler içecekleri arasında yer alıyor. Antioksidanlar, vitaminler, enzimler, amino asitler bakımından son derece zengin olan bu faydalı içecek, bir güzellik ürünü olarak da etkileyici bir kullanım alanına sahip. Yeşil çayın özellikle saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri var.

Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Yeşil çay, oksidasyonu ve fermantasyonu önlemek için kurumaya ve güneş ışığına maruz bırakılan taze çay yapraklarından üretiliyor, bu nedenle farklı bir aromaya sahip. Zengin antioksidan içeriği sebebiyle eski dönemlerden beri saç dökülmesini önlemek ve saç sağlığını iyileştirmek gibi amaçlarla da sıklıkla kullanılmış. Elbette faydaları bunlarla sınırlı değil.

Saç köklerini güçlendirir ve harekete geçirir

Araştırmalar yeşil çayın saç köklerini uyararak ve saç hücrelerindeki hasarı önleyerek saç büyümesini desteklediğini gösteriyor. Küçük bir araştırmada saçkıran hastalığı olan üç katılımcının kafa derisine yeşil çay türevi bir özüt eklendi. Dört gün sonra katılımcıların saç büyüme aktivitesinde önemli artışlar olduğu görüldü. Elbette saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabileceği için yeşil çayın tüm saç dökülmesi problemlerinde etkili olup olamayacağı şu anda bilinmiyor.

Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğası gereği anti-enflamatuardır

Kepek probleminin kaşıntılı bir saç derisi ve ciddi saç dökülmesi problemine neden olduğunu biliyoruz. Yeşil çay, saçlarınızın yeniden uzamasına yardımcı olabilecek iltihap önleyici özellikler içerir. Ayrıcas saç derinizi derinlemesine temizler ve tüm enfeksiyonlardan arındırır.

Bakteri ve mantarı yok eder

Kulağa pek hoş gelmese de saç derisi bakteri ve mantar parazitleri için mükemmel bir üreme alanı olabilir. Bu istenmeyen sakinler saç köklerinizi zayıflatır ve genellikle saç dökülmesi problemine davetiye çıkarır. Yeşil çay ise saçlarınızı bakteri ve mantarlara karşı koruyarak olası problemleri önlemenize yardımcı olur.

B vitamini zenginidir

B vitamini saç dökülmesini kontrol etmede önemli bir role sahip ve yeşil çay bu bakımdan son derece zengin bir besin kaynağı. Ayrıca onarıcı etkisi sebebiyle kırık saç uçlarından kurtulmaya da yardımcı oluyor.

Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Besin iletimini iyileştirir

Saçlarınız da tıpkı tırnaklarınız ve cildiniz gibi vücudunuzdaki bütüncül sistemin bir parçası. Yani aslında saçlarınız doğrudan cildinizden uzuyor ve büyüme aşamasında kan akışı aracılığıyla ihtiyacı olan besinleri alabiliyor. Dolayısıyla saç büyümesinin büyük ölçüde cilde oksijen ve besin iletimi ile ilgili olduğunu söylemek mümkün. Zayıf bir kan dolaşımı da saç dökülmesine neden olabilir! Yeşil çay tüketimi, besin maddelerinin saç derinize iletimini kolaylaştırır ve saç büyümesini destekler.

Saçınız için yeşil çay nasıl kullanılır?

Yeşil çay ve yeşil çay özünün saç büyümesini teşvik edici ve kepek, saç dökülmesi gibi problemleri önleyici etkisi göz önüne alındığında, bu içeriğe sahip ürünleri bakım rutininize eklemeniz faydalı olabilir.