0

Çilek bacak tabirini hiç duydunuz mu? Bacaklarınızda küçük siyah noktalara benzeyen koyu lekeler varsa bu duruma çilek bacak deniyor. Bir çileğin dışına benzeyen noktalı görünümden gelen çilek bacak söylemi son zamanlarda sık sık karşılaşılan durumlardan ve ondan kurtulmak hiç de zor değil.

Özellikle yaz mevsimi yaklaşırken yeni şortlar ve etekler seçilmeye başlamışken bacaklarınızın bakımını ihmal etmeyerek işe başlayın.

Yaza Hazırlık: Çilek Görünümlü Bacaklardan Kurtulun-1 - Saç Bakım Güzellik Yaza Hazırlık: Çilek Görünümlü Bacaklardan Kurtulun-2 - Saç Bakım Güzellik

Neden oluşur?

Tıraş: Özellikle uzun süre kullandığınız jiletleri kullanmak bu siyah noktaların oluşmasına sebep olur. Jiletin bıçakları köreldiği için tüylerinizi tam alamamanıza ve cildin tahriş olmasına sebep olur. Ayrıca jileti yanlış şekilde kullanmak kıl köklerinin batıklar oluşturmasına da neden olabilir.

Batık Tüyleri Önleyin yazımızda bu durumun çözümünü bulabilirsiniz.

Gözeneklerin tıkanması: Bacaklarınızda gözenekler bulunur ve bakteriler, ölü deriler,yağlanma gibi sebepler yüzünden bu gözenekler tıkanabilir. Tıkanmış gözenekler içindeki yağ havaya maruz kaldığında renk değiştirir ve siyahlaşır.

Folikülüt: Bir enfeksiyon, yaralanma veya tahriş nedeniyle kıl köklerinin iltihaplanması durumuna folikülüt denir. Ağda, tıraş aşırı sıcak su ve kimyasallar sonucu ortaya çıkar.

Kuru cilt: Cildiniz kuruysa tahriş olma ihtimali de yüksektir. Özellikle tıraş sonrası bu tahriş durumu artarak siyah benekler oluşmasına sebep olur.

Yaza Hazırlık: Çilek Görünümlü Bacaklardan Kurtulun-3 - Saç Bakım Güzellik Yaza Hazırlık: Çilek Görünümlü Bacaklardan Kurtulun-4 - Saç Bakım Güzellik

Engelleme Yöntemleri

Tıraş

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çilek bacakların oluşmasının en büyük sebebi tıraş olmak. Eğer tıraşınız için jilet kullanıyorsanız kuru cilde uygulamak yerine mutlaka nemlendirici bir losyon ya da bir tıraş kremi kullanın. Jileti tüylerin çıkış yönünden aşağı doğru uygulayın. Tam tersi bir uygulama tahrişe neden olur.

Epilatör kullanıyorsanız; cildiniz için uygun bir ürün tercihi yapmaya ve sonrasında bacaklarınızı nemlendirmeye özen gösterin. Ağdadaise yanmalara engel olmak için ağdanın çok sıcak olmamasına dikkat edin ve ağdayı çekerken hassas davranın.

Temizlik

Düzenli olarak peeling yapmak; ölü deri hücrelerini bacaklarınızın yüzeyinden nazikçe çıkararak, çilek bacak görünümün azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, batık tüylerin oluşmasını da önler.

Folikülüt oluşumunu engellemek için de duş sırasında suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Duş jelinizi kimyasal içermeyenlerden tercih etmelisiniz. Paraben ve renklendirici içermeyen Pure Line Duş Jelleri’nin 10 farklı koku seçeneği arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Nemlendirme

Pürüzsüz bacakların en önemli sırrı; onları sürekli nemlendirmek. Sadece tıraştan sonra nemlendirmek yerine, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz her an bir nemlendirici krem kullanın. Böylece sağlıklı görünen ve parlayan bacaklara sahip olabilirsiniz.

Kuru fırçalama tekniği de pürüzsüz bacaklara kavuşmanın bir diğer yolu. Kuru Fırçalama Nedir, Nasıl yapılır? yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Yaz Tatiliniz İçin 6 Olmazsa Olmaz Bakım Ürünü yazımız ilginizi çekebilir.