0

Ne sıklıkla yıkanmamız gerektiği konusu aslında çok uzun zamandır konuşulan ve tartışılan konular arasında. Çoğunluk her gün vücut yıkamanın temizlik ve hijyen için gerekli olduğuna inanırken, diğerleri ise her gün yıkanmanın vücudun doğal yağlarını yok ettiğine ve cildi kuruttuğuna inanıyor. Sosyal medyada da bu tartışmalar her gün yapılan banyoların popülerliğini kaybettiğinden ve ihtiyaç dahilinde banyo yapmanın popüler olduğundan yana şekilleniyor.

Temizlik İçin Her Gün Yıkanmak Şart Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Temizlik İçin Her Gün Yıkanmak Şart Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Her gün banyo yapmak konusunda uzman görüşleri

Bazı dermatologlar günde bir kez yıkamanın sıcak hava, dışarı çıkmak, terlemek, koku olan ortamlarda olmak gibi sosyal nedenler yüzünden ideal olduğunu, ancak bunun temizlik ve hijyen için şart olmadığını söylüyor. Cilt aslında kendini temizliyor. Bunu pul pul dökülmesinden de anlayabiliriz. Ölü deriler kuruyarak ciltte döküntüler meydana getiriyor. Bu da beraberinde peeling yapma, keselenme ve vücudu temizleme gerekliliğini getiriyor. Fakat uzmanlar bunun her gün gereken bir şey olmadığını da söylüyor. Günlük duş daha taze ve temiz hissetmenize yardımcı olurken, vücudunuzu her gün ovmak ve keselemek sizi "daha temiz" yapmadığından yana.

Bazı dermatologlar da vücudun her gün yıkanmasının; kuruluk, tahriş, enfeksiyon gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Özellikle cildin daha kuru hale gelmemesi için de gün içinde sık sık nemlendirilmesi gerektiğini ekliyorlar.

Günlük banyo alışkanlıkları nasıl değişebilir?

Bazı durum ve koşullar her şeyi etkilediği gibi banyo alışkanlıklarını da etkiler. Bu durum ve koşullardan maruz kaldıklarınızı seçerek banyo rutininizin zamanlamasını düzenleyebilirsiniz.

Haftada 3-4 kez duşun yeterli olduğu durum ve kişiler

Bebekler: Yeni doğan bebekler, sıcak suyun kurutucu etkilerine karşı hassasiyet gösterebilirler. Bu yüzden sık yıkanmamaları önemli.

Cilt hastalığı olanlar: Bir cilt rahatsızlığınız varsa, ıslaklık ve sıcak su tahriş olmaya neden olabilir. Yıkama, cildin üst tabakasındaki doğal yağları sıyırarak kurumaya ve tahrişe yol açar. Bu durum zaten kuru cilde sahip olan egzaması olan kişiler için sorun yaratabilir. Eğer cilt rahatsızlıklarınız varsa her duşta oldukça nazik olmalısınız. Yumuşak bir banyo süngeri ile cildinizi hırpalamadan temizlemeniz önemli.

Genellikle evde olanlar ve evden çalışanlar: Gün içinde fiziksel güç gerektirmeyen, terlemeyeceğiniz bir hayat tarzınız varsa her gün duş almanıza gerek yok. İhtiyacınız olan anları belirlemeniz yeterli.

Temizlik İçin Her Gün Yıkanmak Şart Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Temizlik İçin Her Gün Yıkanmak Şart Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Her gün duş almanın gerekli olduğu durum ve kişiler

Nemli yerlerde yaşayanlar: Hava aşırı sıcak olduğunda, insan vücudu serin kalmak için doğal olarak daha fazla ter üretir. Cildinizin taze kalmasını sağlamak ve yağlanma riskini azaltmak için günde 1 kez duş alabilirsiniz. Ayrıca gün içinde düzenli olarak deodorant kullanmanız da kendinizi ferah hissetmenize yardımcı olur. Rexona Deodorant'larınından dilediğini form ve kokudaki dedorantı çantanızdan ayırmayın.

Aktif olanlar: İster çok koşuya çıkın ister spor salonunda saatler geçirin ister yoğun fiziksel emek gerektiren bir işiniz olsun, birçok insan gün boyunca kendilerini fazladan ter atarken bulur. Bu gibi durumlarda her gün duş almanız gerekebilir.

**Tabii bir de su tasarrufu konulu bir gerçeğimiz var. Küresel ısınmanın arttığı, göllerin kuruduğu, suyumuzun tükenme tehlikesi olduğu bu dönemde her gün duş almak suyu aktif olarak kullanmanız anlamına gelecek. Bu yüzden duş almanız gereken durumlarda suyu idareli kullanmaya dikkat etmeniz de oldukça önemli. Suyun ısınmasını beklerken boşa akması yerine bir kovaya doldurabilir o su ile çiçeklerinizi sulayabilir ya da yerleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca duş sürenizi de kısa tutabilirsiniz.