0

Saçlarınız uzunsa, sıra uykuya gelince konforunuzu sağlamanın gerçek bir mücadele olduğunu bilirsiniz. Her yere dağılan saçlarınızın sebep olabileceği genel rahatsızlığın ötesinde, doğru şekilde ilgilenmezseniz saçlarınızda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Uzmanlar, ipek bir yastık kılıfı kullanmak ya da saçlarınızı düzgünce toplayarak uyumak gibi küçük hilelerin, saç sağlığınızı geliştireceğini ve saçlarınızın uzamasında büyük bir fark yaratabileceğini söylüyor. Elbette yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil.

Uyurken de saçlarınıza iyi bakmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

İpekle uyuyun

Muhtemelen bunu daha önce de duydunuz. Ancak biz size yeniden hatırlatmak için buradayız. İpek, saçlarınızın en iyi arkadaşı. İpek yastık kılıfları, saçınızdaki ve yüzünüzdeki nemi çekip emmedikleri için kesinlikle oyunun kurallarını değiştiriyor. Klasik yastık kılıflarından farklı olarak pürüzsüz ipek lifleri, sürtünme yaratıp saç tellerini pürüzlendirerek onlara zarar vermez. Ayrıca, herhangi bir saç stilini mahvedebilecek baş veya boyun terlemesini de önlemeye yardımcı olur. Alternatif olarak ipek ve saten boneler, uyurken saçlarınızı korumak için harika seçenekler. Uyumadan önce saçınızı ipek veya saten bir şalla sarın. Uyurken gece boyunca aşındırıcı yastık kılıflarının üzerinde başımızı ileri geri çeviririz; bu da nem kaybına ve saç kırılmalarına neden olabilir.

Saçlarınızı toplayın

Saçlarınız açıkken uyumak en rahatı gibi görünebilir, ancak uzmanlar bunun tersini yapmanız gerektiği konusunda hemfikir. Geceleri saçlarınızı toplu tutmanız, iki nedenden dolayı çok önemli. Birincisi, bunu yapmak dolaşmaya eğilimli ense bölgesindeki ince ve kırılgan saçları korur. İkincisi, kıvrılmaların saçta kalmasını ve terlemeyi engelleyerek saç şeklinizi veya fönünüzü korur. Uyurken en güzeli Fransız saç tokasıyla saçlarınızı gevşek bir topuz yapmaktır. Bu, saçı yerinde tutmak için sınır tanımayan bir yöntem. Buradaki önemli nokta ise topuzu başınızın üstünde, uzanırken hissetmemeniz için yeterince yüksek yapmak.

Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Islak saçla uyumayın

Zaten bunu yapmamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ama muhtemelen nedeni, düşündüğünüz şey değil. Islak saçla uyumak sadece size rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda saç hasarına da neden olabilir. Özellikle uzun saçlı kişiler, ıslak saçla yatmamalı. Saçınızda nem varken uyumak, gece boyunca hareket ettiğinizde ek kırılma ve hasar yaratır. Diğer riskler arasında soğuk algınlığı veya hastalanma ve hatta bir mantar enfeksiyonu geliştirme yer de vardır (*). Eğer ıslak saçla uyumanız gerekiyorsa araştırmalar Hindistan cevizi yağının ıslak saçı kırılmaya karşı koruyabildiğini gösteriyor.  İpek bir yastık kılıfıyla uyumak, saçları toplamak da yukarıda söylediğimiz gibi saçı kırılma riskinden daha fazla korumaya yardımcı olabilir.

Saç maskelerinden yararlanın

Uzun saçlar için iyi bir gece uykusunu mümkün kılan şey, yukarıda hileler ve saç onarımıdır. Uyku zamanı, bir gecelik onarım maskesi, saç kremi veya nemlendirici serum ile uzun saçları güçlendirmek ve onarmak için harika bir fırsat olabilir.

Esnek saç tokaları kullanın

Konu saçlarınızı sağlıklı tutmak olduğunda, toka seçimi o kadar basit değil. Bazı saç tokaları, saç kütikülünü çekerek veya zarar vererek hasara neden olabilir; neyse ki, bu tür sorunlardan kaçınmaya yardımcı olacak seçenekler var. Elastik saç tokalarının kullanılması her zaman saçın folikülden çekilmesine neden olur, bu nedenle önerilmez. Bunun yerine esnek veya ipek kordonlu bir saç tokası deneyin.

Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-5 - Saç Bakım Güzellik Uzun Saçlarınızı Uyurken Nasıl Korursunuz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Serin kalın

Sıcak havalarda uyumak konforlu olmadığı gibi saçlarınız için de sağlıksız olabilir. Soğuk havalarda uyumak yalnızca kaliteli uyku için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınız açık bırakılırsa karışmasını şiddetlendirebilecek aşırı terlemeyi önler. Bu ipuçlarının çoğu basit ve kolay bir şekilde yapılırken saç sağlığı üzerinde etkili bir fark yaratabilirler. İster geceleri saçlarınızı yüzünüzden uzak tutmak için ipek bir saç tokası kullanmak olsun ister gece terlemelerini önlemek için klima kullanmak; saçlarınız ekstra TLC için size teşekkür edecek.

Bonus: Saçlarınıza derinlemesine bakım yapın!

Clear Women Yumuşak& Parlak Kiraz Şampuan, şimdi yeni sıvı jel formülünde! Kiraz çiçeği esansı ve saça gücünü geri vermesiyle bilinen keratin içeren formülü sayesinde, canlı saç derisine ve ipeksi yumuşaklıkta, parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. İçeriğindeki aminoasit, B3 vitamini ve besleyici tohum yağı ile beslenmiş ve canlı saç derisini mümkün kılar. Hem arınmış, beslenmiş ve sağlıklı bir saç derisi hem de yumuşacık, parlak, hacimli ve daha az dökülen saçlar Clear'ın uzmanlığı ile bir şampuan kadar yakınınızda.

Ayrıca Daha Uzun, Daha Güçlü Saçlar Nasıl Elde Edilir? yazımız da ilginizi çekebilir.