1

Saç bakımına eklenen krem, sprey ve maskelere ek olarak son yıllarda doğal yağlar da oldukça ön plana çıkan ürünler arasında. Bu yağlar ile evde hazırladığınız bakım maskelerine çam terebentini de eklemeye hazır olun. Saça, cilde ve hatta kas ağrılarına bile iyi geldiği söylenen çam terebentin yağı, saç ve saç derisini güçlendirerek saç uzatmasından dökülmeye, kepekten, parlaklığa kadar birçok fayda sağlıyor.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları -1 - Saç Bakım Güzellik Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları -2 - Saç Bakım Güzellik

Çam terebentin nedir?

Terebentin yağı, çam ağaçları da dahil olmak üzere belirli ağaç türlerinin reçinesinden elde edilen renksiz bir sıvıdır. Güçlü kokusu sayesinde, terebentin yağı genellikle parfümlere, sabunlara ve koku gidericilere eklense de son zamanlarda güzellik ve bakım ürünleri arasında da kendine yer buldu. Özellikle saç bakımında birçok faydalı sonuç gösterdiği de söylenir.

Not: Çam terebentin ve çam yağı aynı şey değildir. Çam yağı çam ağaçlarından elde edilen ahşabın buharla damıtılmasıyla üretilir. Faydaları ve kullanım alanları farklıdır. Ayrıca terebentin esansı ve terebentin yağı da birbirinden farklı iki madde olarak karşımıza çıkar. Biri ağacın gövdesinden diğeri yapraklarından elde edilir. Bakım rutininize dahil etmeden önce doğru ürünü kullandığınızdan emin olun.

Çam terebentin yağının saça faydaları

  • Saç dökülmesine yardımcı olabilir.
  • Saçın daha canlı ve gür görünmesine yardım eder
  • Düzenli kullanımda saçın parlamasını sağlar.
  • Saç derisini besleyerek olası sorunların önüne geçebilir.
  • Saç teli ve saç derisini beslediği için saç uzamasını teşvik eder.
  • Kepek oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Bonus faydalar

  • Stres ve yorgunluk giderici bir etki oluşturdu söylenen çam terebentin yağını banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.
  • Sıcak suya birkaç damla ekleyerek yanınızda bulundurmak konsantrasyonu arttırabilir. Ayrıca kokusu solunum yollarını rahatlatmaya da yardımcı olabilir.
  • Eklem ağrıları üzerinde oldukça faydalı olduğu söyleniyor.
Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları -3 - Saç Bakım Güzellik Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları -4 - Saç Bakım Güzellik

Çam terebentin yağı nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağı güçlü etkileri sebebiyle kullanmadan önce mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gereken doğal yağlardan. Bu yüzden yine saç için birçok faydası olan zeytinyağı, hindistan cevizi, avokado ya da badem yağı gibi yağlar ile karıştırarak kullanmanız önerilir.

Dilediğiniz farklı doğal yağları da bu karışım içine ekleyerek saçınız için oldukça faydalı bir maske hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bazı saç bakım uzmanları şampuanın içine birkaç damla eklenerek de kullanılabileceğini belirtiyor. Başlangıçta haftada bir kereden fazla kullanmayın. Saçınıza olan faydalarını gözlemleyerek olumlu sonuçlarla karşılaşmanız durumunda kullanım sıklığını haftada ikiye çıkarabilirsiniz.

Eğer maske yapmaya karar verdiyseniz saçınıza uygulayın ve 1-2 saat bekleyin. Ardından bol şampuan ve ılık su ile saçınızı iyice arındırın.

Çam terebentin yağını kimler kullanabilir?

Çam terebentin genellikle her saç tipi ve şekli için kullanıma uygun olarak kabul edilir. Fakat özellikle doğal bakım rutinlerinin kişiye özel olarak farklı sonuçlar meydana getirebileceğini de unutmayın. Güzellik uygulamaları son derece kişiseldir. Kullanmadan önce bu yağa karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinden emin olun. Hazırladığınız karışımı saçınıza uygulamadan önce kolunuzun iç kısmına birkaç damla olacak şekilde sürün. 24 saat bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız kullanmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız ihtimalinde saç için oldukça faydalı hint yağını da deneyebilirsiniz.