0

Kahvaltılar, sandviçler, salatalar… Sahil olduğu her öğünü güzelleştiren ve son derece sağlıklı avokado, içerdiği yağlar, antioksidan ve antienflamatuar özellik ve mineraller ile sadece besinleriniz için değil saçınız ve cildiniz için de harika bir bileşen. Avokado yağı saçın büyümesine, parlamasına ve elektriklenmeleri de gidermeye yardımcı olur.

Avokado Yağının Saça Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Avokado Yağının Saça Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Avokado yağının faydaları

Antioksidanlar, mineraller, esansiyel yağ asitleri, biotin, A, B-5 ​​ve E vitaminleri içeren avokado yağı saçlarınızı güçlü tutmanın en iyi yolu. Biotin, B-5 ​​vitamini ve E vitamini saç sağlığını destekler. Hatta biotin takviyesi saç uzatmak isteyenlerin de sık sık başvurduğu bir çözümdür. Ayrıca avokado yağı nemlendirici özelliği ile de bilinir. Saçların ihtiyacı olan nemi sağlar bu sayede saçlar onarılır ve güçlenir.

İçerdiği karotenoid antioksidanlar beta-karoten ve lutein, saç derisini ve saçı UV hasarına ve çevresel faktörlere karşı korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlardır. Vitamin ve lipitlerin bir araya gelmesi, kepek dahil kuru, pul pul dökülen saç derisini nemlendirir ve besler. Ek olarak, yağ ile hafif bir masaj, kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur.

Avokado yağı nasıl kullanılır?

Avokado yağı tek başına tüm saça uygulanabileceği gibi diğer uçucu yağları seyreltmek için de bir taşıyıcı görevi görür. Saç ihtiyacınıza göre farklı yağlarla karıştırıp maske hazırlayabilirsiniz. Saç uzatmak için kullanacaksanız badem, hindistancevizi, zeytinyağı gibi yağlar ile karıştırabilirsiniz. Maskeyi yarım saat beklettikten sonra şampuanlayarak saçlarınızı arındırmayı da unutmayın.

Sert hava koşulları, aşırı sıcaklıklar, stres ya da yoğun tempo yüzünden saçların canlılığını yitirmesine ve koparak dökülmesine yol açabilir. Ayrıca uzayan saçlar da bir süre sonra zayıflayarak sağlığını kaybedebilir. Zayıflayan ve koparak dökülen saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak için doğru saç bakım ürünleri kullanmak gerekir. Dove Dökülmeye Karşı Bakım Avokado Özü ve Kalendula Özü şampuan avokado özü ve kalendula özü içeren formülü ile saçlarınızı güçlendirir ve dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Kullanım: Islak saça uygulayın, nazikçe köpürtün ve durulayın. Doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir yerde saklayın.

Avokado Yağının Saça Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Avokado Yağının Saça Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Avokado yağını kimler kullanabilir?

Genel olarak her saç tipi için güvenli olan avokado yağını kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığından emin olmanızda fayda var. Avokado yağından bir parça alarak kolunuzun iç kısmına uygulayın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde uyguladığınız bölgede kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi durumlar olursa kullanmayın.

Bonus: Avokado yağıyla birkaç tarif

Kepek için saç derisi maskesi

  • 1 yemek kaşığı avokado yağı
  • 1 yemek kaşığı sade yoğurt
  • 1/2 çay kaşığı balı iyice karıştırın.

Kan dolaşımını arttırmak için kafa derinize masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Ardından Dove Dökülmeye Karşı Bakım Avokado Özü ve Kalendula Özü şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve iyice durulayın.

Parlaklığı arttıran maske

  • 1 yemek kaşığı avokado yağı
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 yumurta beyazı

Tüm malzemeleri karıştırın. Saç derinize ve saç tellerinize iyice uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve Dove Dökülmeye Karşı Bakım Avokado Özü ve Kalendula Özü şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve iyice durulayın.

Ayrıca Avokado Yağının Cilde Faydaları ve Susam Yağının Saça Faydaları yazılarımız da ilginizi çekebilir.