0

Kozmetik sektörüne son yıllarda damga vuran anti aging, yaşlanma belirtilerine karşı önlem alma ve yaşlanma sürecini geriletme adına yapılan bakım yöntemlerini kapsar. Ciltte ilk yaşlanma belirtileri 25 yaş civarında ortaya çıkar ve anti aging bakım yöntemlerine de bu yaşlardan itibaren başlaması uygun olur. Anti aging yaşlanma karşıtı bakım çerçevesinde hormonların dengelenmesi, cildin yenilenmesi ve yaşlanmadan kaynaklı rahatsızlıkların önlenmesi hedeflenir. Peki, anti aging nedir ve en iyi anti aging krem nasıl seçilir? Gelin yaşlanma karşıtı bakım yöntemlerine hep birlikte yakından bakalım.

 

Anti Aging Nedir?

“Anti aging nedir?” sorusu, “Yaşlanma karşıtı bakımların genel adıdır.” şeklinde cevaplanabilir. Yaşlanmayı yavaşlatan ve tersine çeviren yaklaşımları ifade eden kavram, genel sağlığı iyileştiren müdahalelerle ömrü uzatma hedefi taşır. Anti aging, cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini minimum seviyeye indirmeye ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturmaya odaklanır. Ciltte zamanla oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı ve renk eşitsizlikleri; anti aging cilt bakımı kremleri, serumlar ve çeşitli bakım ürünleri ile minimum seviyede tutulabilir. Bu sayede yaş ve çevresel faktörlerden kaynaklı yaşlanma etkileri olabildiğince geciktirmek, azaltma ve yavaşlatmak mümkün olur. Yaşlanma karşıtı bakım hakkında daha detaylı bilgi için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 

Anti Aging Nasıl Yapılır?

Yaşlanma karşıtı bir tedavi planı oluşturmanın ilk adımı, sağlık muayenesi yaptırmaktır. Bu süreçte çeşitli kan ve hormon testleri yapılarak kişilerin kolesterol, vitamin, mineral, trigliserid ve hormon düzeyleri belirlenir. Sağlıklı kişilerin yaşlanma süreci ihtiyaç duyulan anti aging uygulamalarla desteklenir. Anti aging süreci boyunca kişinin beslenme şeklinin düzenlenmesi, kilo kontrolünün sağlanması ve yaşama aktif katılımının desteklenmesi üzerinde durulur.

 

Anti Aging Yöntemleri Nelerdir?

Anti aging sürecini oluşturan cilt gençleştirme yöntemleri tek başına kullanılabileceği gibi diğer yöntemlerle kombine edilerek de uygulanabilir. Günümüzde yaşlanma karşıtı bakım sürecinde başvurulan bazı yöntemler şu şekildedir:

 

  • Dolgu: Anti aging yöntemleri kapsamında kullanılan dermal dolgu maddeleri kolajen, yağ dokusu, hyalüronik asit ve sentetik implant gibi maddeler içerebilir. Bu maddeler yumuşak doku kapasitesini geliştirmek amacıyla cilde enjekte edilir. Dolgular deneyimli dermatologlar tarafından uygulandığı zaman ciltte son derece doğal sonuçlar sunar. Dolgular sayesinde kırışıklıkların ve derin çizgilerin yumuşatılması, kaybedilen hacmin cilde geri kazandırılması mümkün olur.
  • Botoks: Botoks, clostridium botulinum bakterisinde bulunan toksin maddenin laboratuvar ortamında saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu toksin madde, enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşeterek mimik kaslarının meydana getirdiği kırışıklıkları ortadan kaldırır. Botoks uzman bir doktor tarafından alın, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı ile el ve ayaklara uygulanabilir. Dudak üstü kırışıklılarından muzdaripseniz dudak üstü kırışıklık giderme içeriğimize hemen göz atabilirsiniz.
  • Örümcek Ağı Estetiği: Örümcek ağı estetiği, cilt hasarına göre belli sayıdaki medikal ipin, ince uçlu iğneler yardımı ile cilt altına yerleştirilmesi şeklinde yapılır. 6 ay içinde erime özelliği bulunan bu iplerin çevresine vücut kendi biyolojik ağını örer. Bu yöntem sayesinde ciltteki kolajen üretimi artırılarak sarkma, kırışıklık, hacim kaybı gibi sorunlar ameliyatsız bir şekilde çözülebilir.
  • Kök Hücre: Kök hücreler, kendilerini yenileyerek çoğalan mekanizmalardır ve farklı dokulara dönüşerek doku ve organ onarımı gerçekleştirebilir. Vücudumuzda yaşam boyu bulunan kök hücrelerin sayısı yaş ilerledikçe azalır. Kemik iliği ve yağ dokusundan alınan kök hücreler laboratuvarlarda bazı işlemlerden geçirilerek serum formuna getirilir ve damardan dolaşıma geri verilir. Kök hücre tedavisi, yaşlanan cilt hücrelerinin yeniden programlanmasına olanak tanıyarak yaşlanma etkilerini tersine çevirir. Anti aging amaçlı yapılan kök hücre tedavileri ayakta kolayca uygulanabilir.

 

Anti Aging Kaç Yaşında Başlanmalı?

Yaşlanma karşıtı özellikli anti aging kremleri kullanmak için yaşlanmayı beklemeye gerek yoktur. Cildinize ne kadar erken bakım yapmaya başlarsanız ince kırışıklık ve çizgi oluşumunu da o oranda geciktirebilirsiniz. Anti aging kremleri kullanmaya başlamak için ideal yaşlar 30 ve üzeri olsa da 20’li yaşlardan itibaren cilt bakımına başlamak ve cildi yeteri kadar nemlendirmek gerekir.

 

Ciltteki ilk yaşlanma belirtileri ortalama olarak 25 yaş civarında ortaya çıkar ancak bu durum kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yaşlarda cildi temiz tutmak, yaz-kış güneş kremi kullanmak ve cildi düzenli olarak nemlendirmek ciltte oluşabilecek yaşlanma belirtilerini olabildiğince geciktirir.

 

Anti Aging Ürünler

Yaşlanma etkisi ciltte aşama aşama ortaya çıkar. Bu etkileri geciktirmek ve cildinizi rahatlatmak için anti aging ürünlere başvurabilirsiniz. Farklı kozmetik markalarının her yıl içeriklerini güncelleyerek piyasaya sürdüğü pek çok anti aging ürünü bulunur. Bu ürünler kullanıcıların yaş aralığı baz alınarak geliştirilir. Cilt tipine uygun olarak seçilen ürünler yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı, kuru bir cilt tipiniz varsa yoğun kıvamlı ürünlerle cilt bakım sürecinizi destekleyebilirsiniz. Anti aging ürünleri; krem, maske, jel, yağ ve serum formunda satılır.

 

Anti Aging Kremler

30’lu yaşlardan itibaren kullanılmaya başlanan anti aging etkili kremler cildin daha canlı, taze ve genç görünmesine katkı sunar. İçeriğinde A vitamini olan ürünler ciltteki kolajen sayısının artmasına ve ciltteki elastikiyet kaybının giderilmesine yardım eder. Ayrıca A vitamini ciltteki güneş lekelerinin meydana getirdiği renk eşitsizliklerinin giderilmesine de destek olur.

 

Krem içeriklerindeki AHA asitleri ise cilt bakım ürünlerinin değişmez içeriklerinden biridir. Meyve asidi içerikli ürünler cilt renginin daha aydınlık hale gelmesine yardım eder. Buna ek olarak meyve asitli ürünler hyalüronik asit salgılanmasını artırarak ciltteki nem seviyesini dengelemeye katkı sunar.

 

C vitamini ile üretilen anti aging kremler ise cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olurken vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminine destek sunmaya da yardımcı olur.

 

Aminoaistlerin bir araya gelmesi ile geliştirilen krem çeşitleri peptit içerikleri ile kasılma sebebiyle oluşan kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Peptit özellikli kremler iki kaş arasında oluşan çizgilerin ve göz çevresinde meydana gelen kaz ayaklarının giderilmesine destek olur.

 

Anti Aging Serum

Anti aging serumların içerisinde; hyalüronik asit, peptitler, vitaminler, mineraller ile Q10 gibi destekleyici içerikler yer alır. Çevresel faktörler, günlük yaşam stresi ve yorgunluk gibi etkenler insan bünyesini olumsuz etkiler. Kremlerden daha hızlı etki gösteren serumlar ise bu faktörlerin en aza indirilmesine katkı sunarak yaşlanma karşıtı bakım sürecinin iyileştirilmesine yardım eder.

 

Cilt problemlerine yönelik olarak geliştirilen anti aging etkili serum ürünleri pek çok cilt sorununun giderilmesinde etkin rol üstlenir. Birçok farklı kozmetik markası tarafından üretilen serumların kullanımı son derece kolaydır. En iyi anti aging serum ürünleri arayışındaysanız cilt tipinize ve cilt endişenize en uygun ürünü seçerek anti aging bakım sürecinizde serum ürünlerinin güçlü etkisinden faydalanabilirsiniz.

 

Sizin için yukarıda “Anti aging nedir?” sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Siz de cilt bakım rutininize anti aging etkili ürünleri dahil ederek cildinizdeki yaşlanma belirtilerinin en aza indirilmesine destek olabilirsiniz. Bunun yanında Sağlıklı Cilt İçin Öneriler içeriğimize göz atarak cilt bakımınızda yararlanabileceğiniz alışkanlıklar hakkında bilgi edinebilirsiniz.