0

İstatistiklere göre kepek, insanların yarısını etkiliyor (*). Genelde kaşıntılı bir saç derisi ve pul pul döküntü, kepeğin yaygın belirtileri. Ancak bazı durumlarda yağlı lekeler ve ciltte karıncalanma gibi farklı belirtilere de neden olabiliyor.

Son derece yaygın bir saç derisi sorunu olan kepeğin altında yatan nedenler ise kuru cilt, seboreik dermatit, saç ürünlerine duyarlılık ve saç derisinde yaşayan belirli bir mantar türünün (malassezia) büyümesi olarak biliniyor (1, 2). Ayrıca Saç Deriniz Kuru mu Yoksa Kepekli mi? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Peki kepekten kurtulmak mümkün mü? Kepek için en etkili çözüm hangisi? Kepek tedavisi için formüle edilmiş çok sayıda reçetesiz ürün olsa da bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile de belirtileri hafifletebilir, kepeği ortadan kaldırabilirsiniz.

Kepek İçin En Etkili Çözüm-1 - Saç Bakım Güzellik Kepek İçin En Etkili Çözüm-2 - Saç Bakım Güzellik

Diyetinizi değiştirin

Çoğu dermatolog yetersiz beslenmenin de kepeğe yol açabileceğini düşünüyor. Yüksek karbonhidrat içeren diyetler, mantarların beslendiği deride glikojen birikmesine neden olabilir. Bunu kanıtlayan çok az veri olmasına rağmen, sivilceleri teşvik eden gıdalar kepeği de şiddetlendirebilir. Şekerli yiyecekler ve süt ürünleri, ciltte yağ üreten bezleri uyarır. Bu nedenle kepek sorunu yaşıyorsanız diyetinizdeki karbonhidrat ve şekeri azaltarak daha dengeli bir diyet benimsemeyi deneyin.

Saç derinizi kaşımayın

Kepek problemi yaşayan bazı kişiler aynı zamanda kaşıntılı bir saç derisine sahip olabilir. Ancak kaşımak iltihaplanmayı ve tahrişi artırır. Özellikle de uzun tırnaklarınız varsa saç derinizi kaşıdığınızda, enfeksiyonlara yol açan saç derisi yaralarına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı yıkarken nazikçe parmaklarınızı kullanın ve saç derinizi kaşımaktan, sert davranmaktan kaçının.

Saçlarınızı yeterince temizlediğinizden emin olun

Kuru şampuanlar bazı günler için kurtarıcı olsa da saçları uzun süre yıkamamak da kepek sorununa katkıda bulunabilir. Saç derinizdeki doğal yağların çok uzun süre kalması mantar büyümesi için uygun ortamı hazırlar. Saçları az yıkamanın sonucunda, saç derisinde yağlar ve ölü deri hücreleri birikir. Bu nedenle kepeğe yatkın kişiler haftada en birkaç kez saçlarını düzenli olarak yıkamalı.

Kepek İçin En Etkili Çözüm-3 - Saç Bakım Güzellik Kepek İçin En Etkili Çözüm-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç derinizi eksfoliye etmeyi deneyin

Tıpkı cildinizi eksfoliye etmek gibi, saç derinize peeling yapmak da kuru cildi nazikçe kaldırır. Saç derisi için formüle edilen peeling’ler tipik olarak ölü deri hücrelerini temizler. Bunun için haftada en fazla iki kez ıslak, şampuanlanmış saçlarınıza peeling yapmayı deneyebilirsiniz. Peeling yaparken kullanım talimatlarına bağlı kalmayı ve cildinize nazik davranmayı unutmayın.

Kepeğe özel bir şampuan kullanın

Kepeği gidermek ve önlemek üzere formüle edilmiş saç bakım ürünleri kullanmak da kepek için en etkili çözüm olabilir. Bu noktada size önerimiz Elidor Kepeğe Karşı Etkili 2’si 1 Arada Şampuan. B3 vitamini, çay ağacı yağı & aloe vera içeren Superblend formülüyle kepeksiz* ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar. Bu özel formül saç derinize sıkı bir bakım uygulayarak saçlarınızı kepeksiz* ve ipeksi yumuşaklığa kavuşturur (*Düzenli kullanımda gözle görülür kepeği önlemeye yardımcı olur).

Bu adımların işe yaramasını beklerken kepeği gizleyin

Gün içinde saçlarınızdan giysilerinize dökülen kepek, bir hayli rahatsız edici olabilir. Kepeğe karşı aldığınız önlemlerin etkisini beklerken saçlarınızı atkuyruğu, örgü modelleri ile toplayarak sorunu daha az rahatsız edici hale getirebilirsiniz. Kaşınma dürtüsüne karşı koyun. Saçlarınız serbest kaldığında kuru deri parçaları zaten dökülecek. Saç derinize ekstra müdahale ile kepeği azaltmak yerine ona zarar verebilirsiniz.

*Geçmeyen bir kepek sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız bir dermatoloğa görünün.