0

Sakal uzaması hakkındaki, en yaygın yanılgılardan biri, yüzdeki kılların saç derinizdeki kıl folikülü ile aynı oranda uzadığının düşünülmesi. Aslında sakallar saçlara göre çok daha hızlı uzar. Ergenlikle beraber hormonlar aktif hale gelir ve tüylerin büyümesi tetiklenir. O zamandan itibaren de sakallar hayatınız boyunca düzenli olarak uzar.

Bazı insanların sakalları geç ya da seyrek çıkabilir. Bunun genel nedeni; bireysel testosteron seviyesi ve genetiğe bağlansa da, tıraş, stres, uykusuzluk, yanlış beslenme gibi etkenler de sakalların büyüme hızını etkileyebilir.

Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-1 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Sakalın uzamasını etkileyen faktörler neler?

Genetik: Birçok hastalıkta olduğu gibi, saç ve sakal uzamasında da genetik faktörler oldukça etkili. Yani babanız ya da dedelerinizde kellik ya da köselik varsa sizde olması da muhtemel. Bunun yanında hormonlar da saç ve sakal büyümesini etkileyen faktörler arasında kabul edilir.

Yaşam tarzı: Beslenme, uyku düzeni, su tüketimi gibi günlük ihtiyaçlar da tüm sağlığı etkilediği gibi sakal büyümesi üzerinde de etkili. Yeterli su tüketmeme, doğru beslenmeme ve yeterince uyumama sakal sağlığını bozabilir.

Bakım: Sakalların da ihtiyacı olan bakımı uygulamamak, ciltteki gözeneklerin tıkanmasına, ölü derilerin birikmesine neden olarak sakalların uzama hızını olumsuz etkileyebilir.

Stres: Stres genel sağlığınızı etkileyebileceği gibi, saç dökümesine, sakal dökülmesine, uzama hızlarının durmasına ve çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına da yol açar.

Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-3 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Sakal nasıl uzatılır?

Beslenme ve takviyeler

Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketmek  sakal büyümesini sağlıklı ve doğal şekilde hızlandırmada rol oynar. Bazı vitaminler saç uzamasını durdurmuş foliküllerin tekrar aktif hale gelmesine yardımcı olabilir.

Bu sebepten beslenme rutininize D ve B vitaminlerini eklemeyi ihmal etmeyin. Bunları takviyelerle yapabileceğiniz gibi D ve B vitamini açısından zengin gıdalar tüketerek de yapabilirsiniz.

D Vitamini için diyetinize; balık, yumurta, tahıl ve mantar eklerken B vitamini için kırmızı et, tam tahıllı ekmek, süt ürünleri ve fındık ekleyebilirsiniz. Bunların yanında biotin ve çinko da sakallarınızın uzaması üzerinde etkili rol oynayabilir.

Temizlik ve peeling

Gözeneklerinizi temiz tutmak sağlıklı bir cilt için oldukça önemli. Yüzünüzü düzenli olarak cilt tipinize uygun nazik bir temizleyici ile temizlemeye özen gösterin. Temizlenmiş cilt, sakalların köklerindeki gözeneklerin nefes almasını sağlayarak sağlıklı uzamayı da teşvik eder.

Ayrıca sakalların diplerinde ölü deriler birikmemesi için, düzenli peeling ile derinlemesine bir temizlik de yapmanız gerekiyor. Yine cildinize uygun seçeceğiniz bir peeling ile haftada en az 2-3 kere cildinizdeki yağı ve kiri arındırmaya vakit ayırın. Böylece kıl köklerindeki batık, iltihap gibi sorunların oluşmasının da önüne geçebilirsiniz.

Nemlendirme

Cildinizi temizledikten sonra kuruluğun önüne geçmek için nemlendirici kullanmayı da bakım rutininize dahil edin. Nemini kaybetmiş bir cilt yağ üreterek cildin fazla yağlanmasına ve sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Nemlendiriciler yardımıyla parlak ve yumuşak bir cilde sahip olarak sakallarınızın uzama hızını da arttırabilirsiniz.

Vücudunuzu içten nemlendirmek için de bol su tüketmeye özen gösterin.

Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-5 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Bakım

Tüm bu temizlik ve nemlendirme işlemlerinin ardından bazı uygulamalar da sakalların hızlı uzamasına yardımcı olur. Yapmanız gereken iki önemli adım daha var. İlki sakallarınızı düzenli taramak. Bu kan dolaşımını harekete geçirerek sakalların uzamasını teşvik eder. İkincisi ise doğal yağlardan yardım almak. Temizleme, peeling ve nemlendirmenin ardından saç ve sakal büyümesine etki eden doğal yağlar da sizin için etkili bir çözüm olabilir.

Zeytinyağı, hindistan cevizi, jojoba, aloevera, argan gibi doğal yağları temiz sakallarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Egzersiz

Egzersizin sakal büyümesini doğrudan etkileyen bir araştırma henüz bulunmasa da dolaylı yoldan genel sağlığınızı iyileştirerek sakal uzamasına da yardımcı olur. Testesteron seviyesini yükselten egzersiz, hormonların dengelenmesini sağlar. Bunun yanında düzenli egzersiz ile uyku ve beslenme gibi rutinleri de düzene sokarak sadece sakallarınızın uzamasınını değil cildinizin pürüzsüzleşmesini, vücudunuzun dinçleşmesini sağlarken stres ve kaygılardan da uzaklaşabilirsiniz. Tüm bunlar da vücudunuzun sistemli şekilde çalışmasını sağlar.

Uyku kalitesi

Yeterince uyumak da tıpkı egzersiz gibi yaşam kalitenizin düzelmesine yardımcı olur. Bunun yanında kaliteli bir uyku testesteron seviyesini düzenleyerek hormonlarınızın düzenli çalışmasına yol açarak saç ve sakalların büyüme hızını arttırabilir.

Tıraş

Hergün tıraş olmak sakalların uzamasını etkiler cümlesinin bir efsane olduğunu söyleyebiliriz. Sakallar tıraş sonrası daha gür görünebilir. Bunun nedeni uçlardaki ince kılları keserek altlardaki daha koyu renk kılların ortaya çıkmasını sağlamış olmanız. Tabii uçlardaki kırılmış sakalları temizlemek sakallarınızı uzatırken daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olur. Daha detaylı bir uygulama için Kusursuz Bir Tıraşın Sırları yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sakal Nasıl Gürleşir? ve En iyi 5 Bıyık Stili yazılarımız ilginizi çekebilir.