0

Yaş almayla birlikte yüzde ve ciltte renk değişiklikleri yaşanarak kahverengi lekeler meydana gelebilir. Tabii bu kahverengi lekelerin tek nedeni yaşlanmak değil. Güneş ışınlarına maruz kalmak, yanlış cilt bakımı, beslenme gibi nedenler yüzünden de ciltte bazı renk değişiklikleri ve koyu lekeler ortaya çıkabilir.

Yaşla beraber ortaya çıkan lekeleri aydınlatmak için mutfağınızdan yardım alabilirsiniz. (*) Bazı besinlerin içerdiği vitaminler ve mineraller cildi aydınlatmaya, parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Mutfaktaki Malzemeler ile Yaşlanma Lekelerini Giderin-1 - Saç Bakım Güzellik Mutfaktaki Malzemeler ile Yaşlanma Lekelerini Giderin-2 - Saç Bakım Güzellik

Zerdeçal

Zerdeçal ciltte pigment üreten enzimi hafifleterek ciltteki yaşlılık lekeleri ve diğer renk bozukluklarını gidererek cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, cildin yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olduğu için sivilceye meyilli ciltler için de oldukça kullanışlıdır.

Lekeler için; 1 çay kaşığı organik zerdeçal tozu ve 2 çay kaşığı çiğ balı iyice karıştırın. Yüzük parmağınızla lekeli noktalara hafifçe vurarak uygulayın. 20 dakika bekletin ve durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal maskesi ne işe yarar, daha fazlasını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Maydanoz

Cilt aydınlatma özellikleri ile güzellik dünyasında bilinen maydanoz koyu lekeler ve renk değişikliği olan ciltlerde rahatlıkla uygulanabilir. (*) Bu bitki cilde uygulandığında fazla pigmentleri parçalamak için yardımcı olan apikol denen bileşik bakımından da zengindir.

Uygulama için; 1 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 2 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Maskeyi yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze 15 dakika uygulayın, ardından durulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

Ayran ve yoğurt

Laktik asit içeren sütten elde edilen ayran ve yoğurt ciltteki kahverengi lekeler üzerinde de etkili olabilir. (*) Doğrudan lekelere uygulayın birkaç dakika bekletin ve durulayın. Cildiniz yağlı veya sivilcelere meyilliyse, aşırı nemlendirmeyi önlemek için karışıma 1-2 damla limon veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

Mutfaktaki Malzemeler ile Yaşlanma Lekelerini Giderin-3 - Saç Bakım Güzellik Mutfaktaki Malzemeler ile Yaşlanma Lekelerini Giderin-4 - Saç Bakım Güzellik

Elma sirkesi

Elma sirkesi doğal bir cilt yenileme maddesi olması sayesinde ölü cilt hücrelerinin dökülmesine ve yaşlanma ile oluşan lekelerinin görünümünün azalmasına yardımcı olur. 3/4 fincan demlenmiş yeşil çay ve 1/4 su bardağı elma sirkesini karıştırın. Güneş hasarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olan yeşil çay da doğal antioksidanlarla yüklüdür ve elma sirkesiyle bir araya geldiğinde cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabilir.

Yeşil çay poşetini sıcak suda demledikten sonra çayın oda sıcaklığına soğumasını bekleyin ve ardından poşet çayı atın. Elma sirkesini ekleyip karıştırın. Pamuklu çubukla veya sprey şişesiyle püskürterek uygulayabilirsiniz. Kalanı buzdolabında 10 günden fazla saklamayın.

Pirinç suyu

Pirinç suyu özellikle Asya’da saç bakımında ve cilt bakımında popüler olan doğal bakımlardan. Limon suyu ile birleştiğinde, bu iki süper bileşen, cilt tonunu aydınlatmak ve eşitlemek için çalışır. Özellikle elleriniz üzerinde de kullanabilirsiniz.

**Limon suyu kullandığınız tüm tarifleri gece uygulamaya özen gösterin. Doğal asit olan limon suyu güneş ve ışık ile etkileşime geçip cildinizde sorunlara yol açabilir.

ÖNEMLİ NOT: Bu makaledeki tüm tariflerin içeriğinde olan ürünlere alerjiniz olmadığından mutlaka emin olun. Tarifi hazırladıktan sonra kolunuzun iç kısmına bir miktar uygulayın ve 24 saate bekleyin. Herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma durumunda asla kullanmayın.