0

Bakım suyu ve diş fırçası kullanımı ile ağız içerisindeki hijyen seviyesini yüksek tutmak mümkündür. Ancak kusursuza yakın sonuçlar almak için dil temizliğini de es geçmemek gerekir. Üstelik bu amaçla üretilen dil temizleme aparatı modelleri, yalnızca ağız içi hijyen seviyesinin ideal sınırlar içerisinde kalmasına yardımcı olmaz. Aynı zamanda insan sağlığı için hayati öneme sahip bazı fonksiyonların da düzenli çalışmasına katkıda bulunur.

Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dil Temizliği Neden Önemlidir?

Düzenli dil temizleyici kullanımı, ağız ve diş sağlığının korunmasını kolaylaştırır. Temizleme işlemi esnasında tüketilen gıdalar ve içilen sigara nedeniyle dil yüzeyinde oluşan plaka tabakası ortadan kalkar. Dil temizliği önemi ile ilgili klinik çalışmalar ayrıca bu işlemin düzenli yapılmasının ağız kokusu ve dil renginin solması gibi sorunların da sona ermesine katkı sağladığını ortaya koyar.

Dil temizleme işlemine önem vermeniz durumunda, tat alma tomurcuklarının üzerinde bakteri birikimini engellemiş olursunuz. Haliyle yediğiniz gıdaların tadını çok daha iyi biçimde alabilirsiniz. Üstelik tükürük üretimi ideal seviyede olacağı için sindirim süreci tam olması gerektiği gibi gerçekleşir.

Dil temizleme aparatı kullanımı sonucunda elde edebileceğiniz kazanımlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek ister misiniz? O halde dil temizleme faydaları hakkında hazırladığımız Dil Temizliği: Dil Fırçalama Neden Önemlidir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Dil Temizleyici Nedir?

Gün içerisinde tüketilen gıdalar ve içecekler, içilen sigara dil üzerinde hem plak hem de bakteri birikimine yol açar. Dil temizleme aparatı, oluşan bu yapıların ortadan kaldırılıp dil yüzeyinin hijyenik hale gelmesine yardımcı olur. Böylece ilerleyen zaman içerisinde meydana gelebilecek mantar oluşumu gibi risklerin meydana gelme ihtimali neredeyse tamamen ortadan kalkar. Dolayısıyla dil kazıyıcı olarak da adlandırılan bu basit aparatlar, ağız bakımına özen gösterenler için en az diş fırçaları kadar önemlidir. 

Dil Temizleyici Çeşitleri Nelerdir?

Dil sıyırıcı çeşitleri, üretildikleri ve tasarım özelliklerine bağlı olarak üçe ayrılır:

Metal Dil Temizleme Aparatı

Metal dil temizleyicisi, doku üzerindeki asitli tabakayı gidermek için bakır veya çelik malzemeden üretilir. Paslanmaz özelliğe sahip çelik ve bakır dil temizleyici modelleri, ideal sonucun kısa sürede alınabilmesi için V, U, T şeklinde üretilir. V tasarımlı bakır veya çelik dil temizleyici çeşitleri, kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan ürünlerdir. U tasarımlı modeller, hafiflik ve düşük edinme maliyeti gibi avantajlarından dolayı tercih edilir. T şekilli dil temizleyiciler ise sınırlı el becerisine sahip kişiler ve çocuklar için ideal seçeneklerdir.

Dil Temizleme Fırçaları

Ağız sağlığına önem verenlerin kullanabilecekleri ürünler arasında dil temizleme fırçaları da yer alır. Tasarım bakımından diş fırçalarına benzeyen bu ürünlerin kılları, dil dokusundaki boşlukları kusursuzca temizleyecek şekilde geliştirilir. Üstelik üretimlerinde plastik ve silikon malzeme kullanılır. Üretimindeki bu tercih sayesinde dil temizleyici bakır materyal içeren türdeşleri gibi dil yüzeyindeki papillalar üzerinde baskıya yol açmazlar. Dolayısıyla en iyi dil temizleyici araç olarak nitelendirilirler.

Dil Temizleme Aparatlı Diş Fırçaları

Bazı diş fırçalarında, kullanıcıların kusursuz ağız bakımı deneyimi yaşayabilmeleri amacıyla dil temizleme aparatı bulunur. Dolayısıyla bu tarz ürünlerin kullanımı sayesinde dil temizlemek için ekstra bir rutin oluşturma ihtiyacı ortadan kalkar. Diş fırçalama esnasında dil temizliği de rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Tabii ideal sonuçları almak için dil temizleme aparatlı diş fırçalarını belirli aralıklarla yenisiyle değiştirmekte fayda vardır. Diş fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz? başlıklı yazımızda, bu konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Dil temizleme aparatı kullanımı son derece basittir. Aparatı dilin arka tarafından öne doğru sürterek temizleme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi mümkün olduğunca nazik biçimde yapmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca dil temizleyicisi ile sürtme hareketine dilin iyice arkasından başlamamalısınız. Zira böyle bir hareket, en sık rastlanan dil temizleyici zararları konumundaki öğürme refleksini harekete geçirir.

İlk sıyırmanın ardından aparatı durulayıp ikinci aşamaya geçebilirsiniz. İkinci aşamada, sıyırma işlemine ortadan başlanır. Birkaç kez sıyırma yaptıktan sonra dil yüzeyinin orijinal rengine döndüğünü görebilirsiniz. İdeal sonucu almak için dil temizleyici kullanımı bittikten hemen sonra bakım suyu ile ağzınızı dezenfekte edebilirsiniz. Hatta belirli aralıklarla diş temizliği yaptırarak ağız içi hijyen seviyenizi mümkün olan en üst düzeye çıkartabilirsiniz. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu işlem hakkında bilinmesi gereken tüm detayları, Diş Temizletmenin Avantajları ve Dezavantajları başlığı altında sizler için derledik.

Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-7 - Saç Bakım Güzellik Dil Temizleyici Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?-8 - Saç Bakım Güzellik

Dil Temizleyici Ne İşe Yarar?

Dil temizleme aparatı kullanımı sonucunda elde edilen faydalar şu şekilde sıralanır:

  • Dil üzerindeki ölü hücreler, yiyecek artıkları ve bakteriler temizlenir.
  • Dildeki tomurcukların üzerinde biriken artıklar temizlendiği için tatlar daha rahat ayırt edilebilir.
  • Diş ve diş eti rahatsızlıklarının meydana gelme olasılığı düşer.
  • Ağız kokusu sorunu ortadan kalkar.
  • Düzenli dil kazıyıcı kullanımı, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.