0

Diş fırçanızın sık sık değiştirilmesi gerektiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki bu sıklığın ne olması gerektiğini biliyor musunuz? Dişleri düzenli fırçalamak sağlığınızı ne kadar etkiliyorsa, diş fırçanızın hijyeni de sağlığınız ile orantılı. Diş fırçanızın kılları onun değişmesi gerektiği hakkında pek bilgi vermeyebilir. Bu yüzden diş fırçanızı değiştirmeniz gereken durumları bilmeniz önemli.

Diş Fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçası ne sıklıkla değiştirilir?

Diş fırçası diş eti hastalıklarına, diş çürüklerine ve ağız kokusuna karşı en büyük yardımcınız. Dişleri günde en az 2 kez fırçalamak tüm diş problemlerinin önüne geçmenizin en önemli adımlarından. Günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızı varsayarsak bu kullanım şekliyle yaklaşık 3 ay içerisinde fırçanızdaki kıllar dökülmeye ve kıvrılmaya veya bükülmeye başlayacaktır. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) diş fırçasında herhangi bir sorun görünmese bile 3-4 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini öneriyor. (*) Eğer diş fırçanızdaki kıllar bu süreden önce sertliğini yitirmeye başlarsa daha önce değiştirilmesi gerekiyor. Bozulan kıllar, yiyecekleri ve plakları temizleyemediği için diş fırçası hızla etkisini kaybeder. Diş fırçanızı seçerken neye dikkat etmeniz gerektiğinden emin değilseniz, kullanırken rahat edeceğiniz bir fırçaya yönelmeyi deneyebilirsiniz. Yumuşak ya da orta yumuşaklıkta kıllar dişlerinizin tabanında birikebilecek eski yiyecekleri ve bakterileri etkili bir şekilde temizler. Daha fazla bilgi için Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Elektrikli diş fırçası başlığı ne sıklıkla değiştirilir?

Elektrikli diş fırçası başlıkları, hızla dönerek veya titreşerek dişlerinizin yüzeyini temizler. Bu diş fırçası başlıkları, düzenli kullanım sonucunda kolaylıkla aşınabilen naylon kıllara sahiptir. Dahası, bu kıllar diğer fırçalara göre daha kısadır, bu da daha çabuk yıpranabilecekleri anlamına gelir. Elektronik diş fırçanızın başlığını 2 ayda bir değiştirmenizde fayda var. Ayrıca yıpranma aşınma gibi durumları var mı diye de sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Diş Fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçası değiştirmek için diğer nedenler

  • Eğer hastalandıysanız, hastalık sonrası mutlaka fırçanızı değiştirin.
  • Evinizde yaşayan arkadaşınız ya da aileniz hastalandıysa da diş fırçanızı değiştirmekte fayda var.
  • Ağzınız içerisinde enfeksiyonlar varsa, iyileşme sonrası fırçanızı mutlaka yenileyin.
  • Çocuğunuzun diş fırçasını 3 aydan daha kısa sürelerde değiştirmelisiniz.
  • Herhangi biri yanlışlıkla fırçanızı kullandıysa ya da bu durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka yenisi ile değiştirin.

Diş fırçanızın temizliğini ve bakımını nasıl yapmalısınız?

  • Diş fırçanızdan en iyi şekilde yararlanmak için onun bakımına ve temizliğine de özen göstermeniz gerek. Diş fırçanız diğer diş fırçalarıyla birlikte bir kapta saklanıyorsa, kıllarının birbirine değmemesine dikkat edin.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı musluk suyuyla tamamen durulayın.
  • Diş fırçanızı saklamak için kapalı bir kap kullanıyorsanız, nem ile bakterilerin yerleşmemesi için fırçanın iyice kuruduğundan emin olun. Islak fırçanızı kapalı bir alana koymak küflenmesine bile neden olabilir.

Birbirinden farklı özellikler taşıyan Signal Diş Fırçalarına göz atmayı unutmayın.