0

İyi bir ağız hijyeni, sadece dişlerinizi korumaya yardımcı olmaz, aynı zamanda özgüveninizi de artırır. Çünkü bembeyaz bir gülümseme, her koşulda stilinizi tamamlayacak güçtedir. Ağız sağlığına gereken önemi vermeyenler ise ağız ve diş sorunlarından daha ciddi rahatsızlıklara kadar pek çok durumla karşı karşıya kalabilirler. Ağız sağlığı ile genel sağlık arasındaki bağlantı hakkında daha fazlasını keşfetmek için ayrıca yazımızı inceleyin.

Sağlıklı ve beyaz bir gülümseme yaratmanın, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve dişi ipi kullanmak, diş hekimi kontrollerini aksatmamamak gibi basit ama evrensel yolları var. Yine de bazı risk gruplarının daha fazla önlem alması gerekebilir.

Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Çocuklar

Erken çocukluk çürükleri veya biberon sendromu, diş çürümesinin ayırt edici bir modeli. Çocuklardadişlerinde kalan şeker kalıntıları bu sendroma neden olabilir. Şeker ayrıca süt, meyve suyu veya gıdalardan da gelebilir. Erken çocukluk çürükleri ilk bakışta, diş eti çizgisinin yakınında görünen beyaz noktalarla kendisini gösterir. Çürüme ilerledikçe bu lekeler kahverengiye döner. Erken tedavi, çürüme seviyesini azaltmak için oldukça önemli. Ayrıca çocuklarda ağız ve diş sağlığı için alınması gereken bazı önlemler de var.

 • Yemek zamanları dışında biberon kullanımına son verin.
 • Bebeğinizi biberonla uyutmayın. Ağızda biriken süt veya meyve suyu, bakterilerin beslendiği şekerle dişlerine zarar verir.
 • Dişleri çıkmadan önce de mendil gibi temiz, yumuşak bir bezle diş etlerini günde iki kez silerek bebeğinizin düzenli ağız bakımına alışmasını sağlayın.
 • Bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra suyla nemlendirilmiş bir bebek diş fırçası kullanın. Tükürmeyi öğrenecek yaşa gelene kadar diş macunu kullanmayın.
 • Bebeğiniz daha çeşitli beslenmeyi öğrendiğinde (ortalama 1 yaş civarı) biberon kullanmayı sonlandırın.

Çocuğunuzun diş sağlığı için Signal Kids Diş Macunu ve Signal Kids 2-6 Yaş Diş Fırçası’nı deneyin. Signal Kids Diş Macunu, asitli yiyeceklerin neden olduğu çürüklerin oluşmasına karşı koruma sağlayan uygun miktarda aktif florür içerir ve diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur. Signal Kids 2-6 Yaş Diş Fırçası ise çocukların hassas diş etleri için yuvarak uçlu ultra yumuşak fırça kıllarına ve küçük ağızlara uygun fırça başına sahiptir.

Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

Kadınlar

Kadınlar yaşamın belli dönemlerinde ağız ve diş sorunları açısından daha riskli gruplar arasında yer alabilir. Örneğin ilk gençlik yıllarında, adet görmeye başlanması ile birlikte adet dönemlerine ağız yaraları veya şişmiş diş etleri eşlik edebilir. Anne adaylarının da ağız hijyeni konusunda daha dikkatli olmaları gerekir. Çünkü periodontal hastalıklar, düşük doğum ağırlığı ile erken doğum riskini artırır.

Hamilelik döneminde progesteron ve diğer hormonlardaki artış, vücudunuzun normal dengesini değiştirir. Bu, bazı kişilerde diş eti iltihabına yol açar. Sabah bulantılarının neden olduğu sık kusma, diş minesine zarar vererek diş çürümesine neden olabilir. Tüm bu olası sorunları önlemenin en iyi yolu, düzenli bir ağız bakım rutini uygulamak. Elbette tıbbi endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Ayrıca menopoz döneminde, östrojen eksikliğine bağlı olarak da periodontal hastalık riski artar. Bu yüzden ağız hijyenine dikkat etmek bu dönemde ekstra önem kazanır.

Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-5 - Saç Bakım Güzellik Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemek İçin İpuçları-6 - Saç Bakım Güzellik

İleri yaşlar

Yaş aldıkça özellikle eksik dişleriniz veya uygun olmayan protezleriniz varsa, çiğneme kabiliyetiniz azalabilir. Veya ağız kuruluğuna yol açan ilaçlar kullanabilirsiniz. Tüm bunlar yutma güçlüğü, yetersiz beslenme; beraberinde de ağız ve diş sorunlarına neden olabilir. Olası ağız sağlığı problemlerinden korunmak için hem bu yaşlarda hem de yaşam boyunca düzenli olarak dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diş hekimine muayene olmak büyük önem taşır.

İyi bir ağız sağlığı için ipuçları

Bazı risk gruplarının ağız sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekse de hepimizin iyi bir ağız hijyenine ihtiyacı var. Sağlıklı ve beyaz dişlere giden yolda size yardımcı olabilecek ipuçları ise şu şekilde:

 • Temizlik ve muayene için diş hekiminizi yılda bir veya iki kez ziyaret edin.
 • Günde en az iki kez florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Bu noktada Signal Beyazlatıcı Sistem Diş Macunu size yardımcı olabilir. Formülündeki doğal beyazlatıcı içerikle diş minesini ve ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olurken dişlerinizi derinlemesine temizler ve lekeleri çıkartır.
 • Diş fırçanızı her 3-4 ayda bir değiştirin.
 • Günde en az bir kez diş ipi kullanın.
 • Bakterileri gidermek ve nefesinizi tazelemek için dilinizi de fırçalamayı unutmayın.
 • Ağız bakım rutininize ağız bakım suyu da ekleyin. Signal White Now Ağız Bakım Suyu’nu deneyin. Signal White Now Ağız Bakım Suyu diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda bile etkili olarak anında beyazlık sağlar.

Ayrıca Ağız Kokusundan Kurtulun ve Dudakta Uçuk Neden Çıkar? yazılarımıza göz atabilirsiniz.