0

Muhtemelen pek  çok kez bebek yağlarının bronzlaşmak için kullanıldığını duymuşsunuzdur. Cilde pürüzsüz ve parlak bir görünüm veren, hızlı ve eşit bronzlaşmaya yardımcı olan bebek yağları içeriğinde SPF bulundurmaz ve güneşi doğrudan cilt üzerine çeker. Üstelik SPF kullanıyor olsanız bile, herhangi bir bronzlaşma veya güneşe maruz kalmak cildinizde bir çok probleme neden olur. Yani aslında sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yoktur. Güneşe korumasız maruz kalan cilt hem yakın vadede, hem uzun vadede birçok farklı sorunu da beraberinde getirir.

Bebek Yağı İle Bronzlaşmanın Riskleri-1 - Saç Bakım Güzellik Bebek Yağı İle Bronzlaşmanın Riskleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Bebek yağı nedir?

Cilt üzerinde emilmeden kalan, cildi yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olan bebek yağı mineral yağ adı verilen kokusuz bir üründen yapılır ve içine biraz koku eklenerek üretilir. Düzenli kullanıldığında cildi yumuşatmada ve kuru bir cildi önlemede mucizevi olan bebek yağı ile güneşe çıkmak da bir o kadar riskli.

Neden bronzlaşmada kullanılır?

Cildi daha çabuk bronzlaştırmasıyla bilinen bebek yağı bi çok kişi tarafından bronzlaştırıcı olarak tercih ediliyor. Çabuk bronzlaştırma özelliği taşımasının nedeni cildin UV ışınlarını çekmesine ve emmesine yardımcı olması. Yani güneşin zararlı olan UV ışınlarından korunmak yerine onu doğrudan cildinize almanıza neden olur.

Bebek Yağı İle Bronzlaşmanın Riskleri-3 - Saç Bakım Güzellik Bebek Yağı İle Bronzlaşmanın Riskleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Bebek yağı ile bronzlaşmanın riskleri

Öncelikle tekrar hatırlatalım; güneşte herhangi bir koruyucu olmadan durmak son derece zararlı. Hatta uzmanlar bronzlaşmanın bile oldukça sağlıksız olduğundan yana. Peki doğrudan UV ışınlarını çeken bebek yağı ile bronzlaşırsanız cildinizde neler ile karşılaşırsınız?

Cilt hasarı ve pigment değişiklikleri: Bebek yağı sürdüğünüzde daha çok alacağınız UVetkisi , melanositleri veya pigment üreten hücreleri de uyaracaktır. Pigment hücreleri canlı bir organizmanın oluşturduğu ve bulunduğu yere özel bir renk veren hücrelerdir. Pigmentlerin düzensizliği ve güneş ile etkileşimi güneş lekelerine, benlerin koyulaşmasına ve ciltte koyu, kahverengi lekeler oluşmasına neden olur.

Güneş yanıkları: Bebek yağı yanık riskinizi artırabilir. Güneş yanığı ağrı, kaşıntı ve rahatsızlığa ek olarak başka sorunları da beraberinde getirir. Güneş yanığı kabarırsa kalıcı yara izlerine, ağrılara, ateşlenmeye ve vücutta su kaybına neden olur.

Erken yaşlanma: Cildinizde bebek yağı olsun olmasın bronzlaşmak cillteki kolajenin parçalanmasına, kırışıklığın artmasına, güneş lekelerine ve cildin incelmesine neden olur.

Cilt kanseri riski: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cilde doğrudan güneşin zararlı ışınları olan UV ışınları uzun vadede cilt kanseri riskini arttırabilir. Bebek yağı ile güneşte uzun saatler geçirilmesi güneş yanıklarına neden olur, hızlı bronzlaşma yüzünden renginiz değiştiği için bu yanıkları farketmeyebilirsiniz ve bu durum cildinizin güneşten daha fazla etkilenmesine neden olur. Daha fazla güneş ışını emilimi ve kanserojen UVA ışınlarının daha derin nüfuzu ile cilt kanseri riskiniz de zamanla artabilir.

Güneş koruyucu üzerine bebek yağı kullanılabilir mi?

Uzmanlar genel itibariyle güneş koruyucuları üzerine bronzlaştırıcı ürünler kullanılmamasından yana. Bronzlaşırıcı ürünler ve güneş koruyucu kremler birbirinden oldukça farklı ürünler. Geniş spektrumlu güneş kremi cildi cilt hasarına, cilt kanserine, güneş yanığına ve daha fazlasına neden olan zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı korurken bebek yağı ile karıştığında bu koruma en aza inebilir.