0

E vitamini, zeytinyağı, papatya yağı, buğday tohumu yağı ve heliantus yağı gibi cilde faydalı yağların birleşiminden oluşan bebek yağı; cildin pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Doğru ve düzenli bir kullanım ile beraber cildin daha genç ve yumuşak olmasını sağlayarak, çatlaklardan arınmasına da imkan tanıyor.

Martha Stewart’ın da cilt bakım rutininin vazgeçilmezi olan bebek yağının, kullanım alanlarına gelecek olursak;

Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-1 - Saç Bakım Güzellik Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçı nemlendirir ve kuru saç derisini yatıştırır

Bebek yağı ciltte bariyer oluşturarak, buharlaşma yoluyla nem kaybını önler. Bu da saçınızı kuruturken ve şekillendirirken doğal nemi hapsetmesini sağlar. Ayrıca rüzgar ve güneşin verebileceği zararlardan dolayı saçlarınızdaki nem kaybını korumaya yardımcı olur.

Kuru bir saç derisi pul pul olarak kepeğe neden olabilir. Bu saç köklerine zarar vererek saç büyümesini de yavaşlatır. Saçınızı yıkamadan önce saç derinize ve saç köklerinize bebek yağı uygulayın. Böylece nemlenmesini sağlayarak saçınızdaki kuruluğu da önleyebilirsiniz.

Saçı pürüzsüzleştirir

Yeni yıkanmış saçınıza az miktarda bebek yağı sürerek saçınızın daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Fönleme veya diğer şekillendirme araçlarından kaynaklanan ısı hasarını önlemeye de yardımcı olur. Bebek yağını duştan sonra kullanmak ise, saçın daha pürüzsüz, daha parlak ve daha düz  görünür

Tabii miktarına dikkat etmek koşuluyla. Fazlası saçlarınızın yağlı görünmesine neden olur.

Bonus: Kuru, hasar görmüş saçlar için sıcak bebek yağlı saç maskesi;

  • Cam bir kaseye 3 yemek yaşığı bebek yağı dökün.
  • Yağı mikrodalgada 10 ila 15 saniye hafifçe ısıtın.
  • Bebek yağını, saç derisine parmaklarınızla nazikçe masaj yaparak yedirin. Saç çizginizden başlayın ve boynunuzun arkasına doğru devam edin.
  • Saç uçlarına sürdükten sonra, bebek yağı maskesini bir gecede veya birkaç saat saçınızda bırakın.
  • Saçınızı şampuanla dikkatlice yıkayın. Tüm bebek yağının çıkarıldığından emin olun.
Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-3 - Saç Bakım Güzellik Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cildiniz için nemlendirici

Kuruyan ve yorgun cildinizi canlandırmak için banyo esnasında küvete biraz bebek yağı dökebilir, ya da duş alırken cildinize masaj yaparak uyguşayabilirsiniz. Duşta yağ bırakmak istemiyorsanız, kurulandıktan hemen sonra da cildinize bebek yağıyla nazikçe masaj yapabilirsiniz. Ardından vücudunuzda bir duş jeli kullanmayı unutmayın. Pure Line duş jellerinin farklı varyantlardan oluşan kokularıyla keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Tıraş kremi yerine

Tıraş etmeden önce bacaklarınıza tıraş kremi, tıraş jeli veya sabun yerine ince bir tabaka bebek yağı sürerek jiletin cildinizi tahriş etmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca ağdadan sonra kullanarak da fazla ağdanın cildinizden temizlenmesini de sağlarsınız.

Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-5 - Saç Bakım Güzellik Bebek Yağının Faydaları Nedir? Nasıl Kullanır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı

Masaj yağı olarak da kullanabileceğiniz bebek yağı, cildi dolgunlaştırarak yara izlerinin ve çatlakların genel görünümünü azaltmakta etkili. Hamilelikte oluşabilecek çatlakları önlemek için de, düzenli olarak, göbeğiniz üzerine nazikçe uygulayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda, bebek yağının etkilerinin uygulamadan 48 saat sonra geçtiği tespit edilmiş. Bu nedenle, cildin nemli ve dolgun görünmesini sağlamak için düzenli uygulamaya dikkat edin.Uzmanlar bebek yağını cildine dahil edecekler için; yüksek oranda saflaştırılmış bebek yağları bulmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Önemli Not: Her tür yağ gibi bebek yağı da cilt gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu da saç derinizi tahriş edebilir. Bebek yağının bazı faydalarına dair bilimsel ve tıbbi bir araştırma olmadığını unutmayın. Bu sebeple kullanmadan önce, cilt ve saç bakım uzmanınıza danışarak cilt tipiniz için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.