0

Hepimiz pürüzsüz görünen sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyoruz. Bunun için de cildimize uygun ürünler seçerek düzenli bir bakım rutini oluşturuyoruz. Ancak sağlıklı bir cilt sadece temizleyiciler, nemlendiriciler ve serumlarla ilgili değil. Örneğin yağlıya eğilimli karma bir cildiniz ve özellikle kış aylarında artan bölgesel kuruluklarınız olabilir. Cildinizdeki tüm bu problemleri sadece doğru ürünlerle değil doğru uygulamalarla da destekleyerek kontrol altına alabilirsiniz. Kısacası bazı basit kurallarla en iyi cildinizi ortaya çıkarmanız mümkün.

Işıl Işıl Bir Cilt İçin 5 Basit Kural-1 - Saç Bakım Güzellik Işıl Işıl Bir Cilt İçin 5 Basit Kural-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüzünüzü duş sırasında ayrıca yıkayın

Eğer sıcak suyla duş alıyorsanız muhtemelen duş sırasında yüzünüzü de aynı suyla duruluyorsunuz. Ancak bu, hiç iyi bir fikir değil. Çok sıcak su cilt bariyerine zarar vererek kırmızı, kuru ve hassas bir cilde neden olabilir. Uzmanlar yüzünüzü hafif ılık suyla yıkamanızı öneriyor. Ve bunu lavaboda yapmak çok kolay. Eğer yine de yüzünüzü duştayken yıkamak isterseniz suyun sıcaklığını düşürmeyi unutmayın. Emin olun cildiniz bunun için size teşekkür edecek.

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin

Yastık kılıfları toz, yağ ve bakteriler için uygun bir üreme alanı. Bu nedenle onları düzenli olarak değiştirmeniz büyük önem taşıyor. Ayrıca pamuk veya ipek kumaştan başka malzeme tercih etmemeye de özen gösterin. En az iki günde bir yıkayın. Bu basit noktalar cilt sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek.

 

Cildinizi derinlemesine temizleyin

Her gün makyaj yapıyor veya güneş koruyucu kullanıyorsanız cildinizi derinlemesine temizlemeniz gerekir. Bu, tıkanmış gözenekleri azaltmaya ve yağlı bir cildi önlemeye yardımcı olur. İdeal bir temizleme rutini etkili bir micellar suyu, yüz temizleyici ve nemlendirici krem içerir. 


Saç bakım ürünlerini yüzünüze değdirmeyin

Saç bakım ürünleri kuru saçları nemlendirir, daha parlak görünmelerini sağlar ancak onları saç çizginizden itibaren uygulamanız gerekir. Ağır saç kremleri yüzünüze geldiğinde gözeneklerinizi tıkayarak bakterilerin hapsolmasına neden olabilir. Genellikle alındaki sivilcelerin suçlusu da bu tür yanlış uygulamalardır. Eğer duşta saç bakım kremi kullanıyorsanız yüzünüzdeki kalıntıları temizlemek için yüzünüzü en son yüz temizleyiciniz ile yıkayın.

 

Işıl Işıl Bir Cilt İçin 5 Basit Kural-3 - Saç Bakım Güzellik Işıl Işıl Bir Cilt İçin 5 Basit Kural-4 - Saç Bakım Güzellik

Asitli içeriklerin aşırı kullanımından kaçının

Alfa Hidroksi Asitler (AHA’lar), cilt bakımında oldukça popüler. Cildin yüzeyini pul pul dökerek hiperpigmentasyonu en aza indiriyor, gözenekleri açıyor ve düzensiz cilt dokusunu pürüzsüzleştiriyorlar. Bu yüzden de cilt uzmanları tarafından sevilen içerikler. Ancak bu içeriğe sahip ürünler konusunda aşırıya kaçmak kırmızı, ağrılı ve hassaslaşmış bir cilde yol açabiliyor. Eğer AHA’lı ürünlerden vazgeçmek istemiyorsanız bunları tonik yerine bir yüz temizleyici aracılığıyla rutininize dahil edin. Ürünü durulayacağınız için bu sayede cilt üzerindeki etkisini yumuşatmış olursunuz.

Ayrıca Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni yazımız ilginizi çekebilir.