0

Yüzünüzde bazı çıkıntılar, pürüzler fark ederseniz bilin ki yalnız değilsiniz. İyi haber ise farklı şekil, renk ve dokularda bulunan bu pürüzlerin çoğunun tamamen zararsız olduğu. Bunların bazılarını kolayca sivilce olarak tanımlayabilirken bazılarının gerçekte ne olduğunu anlamak için biraz araştırma ve dermatolog muayenesi gerekebilir.

Genel olarak yüzünüzdeki bir şişlik kanamıyorsa, koyulaşmıyorsa veya şekli değişmiyorsa muhtemelen herhangi bir müdahaleye gerek yok. Sivilce benzeri şişlikler genellikle evde veya dermatoloğunuzun önereceği bir cilt bakımı ile yönetilebiliyor. Ancak renk ve şekil değiştirirse, kanarsa veya büyürse mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü bunlar farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Yüzünüzdeki çoğu pürüz veya çıkıntı zararsız. Aşağıdaki bilgiler, onun türünü ve doktor muayenesine ihtiyaç duyup duymadığınızı anlamanıza yardımcı olacak.

Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-1 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Komedonlar

Bu yaygın şişlikler yüzde ve vücudun diğer kısımlarında oluşabilir ve iki grupta incelenir: Kapalı komedonlar (beyaz noktalar olarak bilinir) ve açık komedonlar (siyah noktalar).

Her ikisi de aşırı yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmış gözenekler olmaları bakımından benzerdir. Aralarındaki fark ise siyah noktalarda komedon açıktır, bu nedenle yağ ve ölü deri hücreleri okside olur, kahverengi ve siyah bir renk alır. Beyaz noktalar ise kapalıdır, bu yüzden içlerindeki hücreler beyaz, pembe veya ten rengi görünür.

Komedon oluşumunu önlemek için cildinizi düzenli olarak yağ ve kirden arındırdığınızdan emin olun. Bunun için cilt bakım rutininize Dove Cream Bar Exfoliating (Yumuşak Peeling)’i ekleyebilirsiniz. Dove Cream Bar Exfoliating ölü deriyi nazikçe soyar ve yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilt ortaya çıkarır.

2. İltihaplı sivilceler

Yüzünüzde büyük beyaz bir ucu ve onu çevreleyen bir kızarıklığı olan ağrılı bir şişlik fark ettiğinizde bunun sivilce olduğunu bilirsiniz. Sivilceler gözeneklerimizdeki bakterilerin, ölü deri hücreleri ve aşırı yağ ile karışması sonucunda meydana gelir. Eğer iltihaplı sivilcelere sahipseniz onları sıkmaktan kaçının. Eğer sıkarsanız cildinizde yara izi oluşmasına neden olabilirsiniz.

Sivilce probleminin önüne geçmek için cildinizi sabah ve akşam olmak üzere fazla yağdan arındıracak temizleyicilerle yıkayın. Dove Cream Bar Fresh Touch, size yardımcı olabilir. Yağlı ve yağlıya dönük ciltler için geliştirilen formülüyle ve salatalık-yeşil çay kokularının birleşimiyle ferahlık sağlar. İçeriğindeki nemlendiricili krem ile cildinizi yumuşatır.

Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-3 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Milia

Yüzünüzü iyi bir temizleyiciyle yıkasanız da bazen birkaç küçük beyaz başlı görünüm fark edebilirsiniz. Bunlar muhtemelen milia olarak bilinen zararsız kistlerdir. Bu keratin dolgulu kistler genellikle gözlerin, yanakların ve burnun yakınında ortaya çıkar, her cilt tipinde veya cilt renginde gelişebilir, özellikle de yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülür.

Temelde cildinizin altında sıkışmış ölü cilt hücreleridir ve zararlı değildir. Ancak onlardan kurtulmak istiyorsanız cildi pul pul dökmek için AHA (alfa hidroksi asit) içeren ürünler seçmenizi öneririz.

4. Alerjik reaksiyonlar

Bu muhtemelen fark edeceğiniz bir durum ancak yüzünüzdeki pürüzlerin nedenini tam olarak belirleyemiyorsanız ona neden olan şeyi kullanmayı kesinlikle bırakmalısınız. Alerjinin arkasında ne olduğunu belirlemek için ise yeni cilt bakım ürünü gibi yakın zamanda yaptığınız değişiklikler hakkında düşünmek yardımcı olabilir.

Ayrıca hasarlı cildin iyileşmesi için kaşımamaya özen gösterin. Eğer bunlar da işe yaramazsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-5 - Saç Bakım Güzellik Yüzünüzdeki Pürüzlerin 5 Yaygın Nedeni-6 - Saç Bakım Güzellik

5. Batık tüylerden kaynaklanan şişlikler

Çoğumuz epilasyon sonrasında vücudumuzda veya yüzümüzde kıl dönmesi sorunu yaşamıştır. Normalde yeni bir kıl büyürken cildin üzerinde uzanır, ancak bunun yerine kıvrılmaya başlarsa sıkışabilir ve irinle dolu olan küçük, kabarık, kırmızı bir şişlik oluşturabilir. Batık oluşumunu önlemenin en iyi yolu ağda yapmamaksa da bu her zaman pratik ve gerçekçi bir seçenek değil.

Batık oluşumuna karşı önlem almak için cildinizi her zaman yumuşak bir temizleyici ile yıkayın ve nemlendirin. Dove Cream Bar Original’in içeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve düzenli kullanımla birlikte cildinizi parlak, pürüzsüz ve yumuşak hale getirir.

Ayrıca Işıl Işıl Bir Cilt İçin 5 Basit Kural yazımıza göz atabilirsiniz.