0

Çeşitli şekillendirme yöntemlerinin saçlarınızda hasar yaratacağını bilseniz de onlardan vazgeçemediğiniz dönemler olabilir. Bu dönemlerin sonu ise genelde -örneğin aşırı ısı ile şekillendirmeden sonra yıpranmış saçlarınızı görüp bunu değiştirmek için kestirdiğinizde- pişmanlıkla biter.

Sonra onlara iyi bakmaya çalışır ve sadece özel günlerde düzleştirmeye başlarsınız. Ardından bunun sıklığı giderek artar ve hop yine aynı yerdesiniz!

Peki bu döngüyü değiştirmek mümkün değil mi? Isıdan zarar görmüş buklelerinizden kurtulmanın tek yolu, onları kestirmek değil. Doğal saçlarınıza biraz sevgi ve özen göstererek daha kısa sürede sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-1 - Saç Bakım Güzellik Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-2 - Saç Bakım Güzellik

Kırıklarınızı almayı düşünün

Bu kısım son derece önemli, muhtemelen kulağa korkutucu gelse de dikkatli bir şekilde evde de yapabilirsiniz. Ortadan kaldırılması gereken hasarlı uçları kesmek için YouTube’u rehber olarak kullanın. Elbette bunu kendi başınıza denemeniz biraz riskli, ancak hasarın yaygın olduğu bölümlerde uçları biraz kesmenin kesinlikle yardımı olabilir.

Yıpranmış uçları dikkatlice kesmek için, gözle görülür hasarlı yerlerden başlayın ve bunun için bir saç kesme makası edinin. Bunu yapmak, saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Tabii ki evde saç kesme fikri korkutucu geliyorsa, bunu salonda halletmek için stilistinize danışmalısınız.

Nem önemli!

Saçlarınızın kurulukla başa çıkabilmesi için neme ihtiyacı var. Buklelerinizi yumuşatmak ve çözmek için çiğ bal ve avokadodan yapılmış doğal bir saç maskesi kullanabilirsiniz. Ayrıca durulama sonrasında onları temizlerken aynı zamanda onlara nem kazandıracak Elidor Anında Onarıcı Bakım Şampuanı ve Saç Kremi gibi bir ürün kullanmayı deneyin. Bu tür bir rutinin sonuçlarını ilk kullanımdan itibaren göreceksiniz. Bu yüzden güzellik rutininizde iki haftada bir doğal saç maskelerini eklemenizi öneririz.

Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-3 - Saç Bakım Güzellik Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-4 - Saç Bakım Güzellik

Vitamin alımınızı artırmak için sağlıklı ve çeşitli beslenin

Tükettiğimiz besinler elbette saçlarımız üzerinde de etki sahibi. Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü kalması için vücudunuza doğru besinleri aldığınızdan emin olun. İçerisinde taze mevsim sebze-meyveleri, kompleks karbonhidrat kaynakları ve yeteri kadar protein bulunan dengeli bir diyet benimseyin. Bu tür bir beslenme düzeni sadece saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı da destekler.

Koruyucu stilleri deneyin

Koruyucu stiller, her gün doğal saçlarınızı manipüle etmeden görünümünüzü değiştirmenizi sağlar. Bu yüzden hasar görmüş saçlarınızı onarmak adına son derece önemli. Bu, stile bağlı olarak kırılma, dolaşma ve ısı hasarı riskini en aza indirdiğiniz anlamına gelir. Saçlarınız için gevşek örgü modelleri gibi düşük gerilimli stilleri tercih edin. Bununla birlikte saç stilinizi korumak için ipek bir boneye de yatırım yapın.

Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-5 - Saç Bakım Güzellik Isıdan Zarar Görmüş Buklelerinizi Evde Onarın-6 - Saç Bakım Güzellik

Son söz

Doğal saçlara sahip olmanın güzelliği, tarzınızı değiştirebilme yeteneği. Bir gün düz, bir gün kıvırcık saçlı olabilirsiniz. Bununla birlikte, saçlarınızı nasıl kullanmaya karar verirseniz verin, saç tellerinizi sağlıklı tutmanın yolu, iyi bir saç bakım rutininden geçiyor. Elbette doğal saçlarınızın sağlığını iyileştirmenin yollarını ararken deneme yanılma kaçınılmaz. Yine de bu süreçte yaptığınız hataların size değerli dersler vereceği de bir gerçek…

Ayrıca Saç Düğümlenmesinin Nedenleri ve Çözümleri hakkında daha fazlasını keşfetmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.