0

Kadınların %90’ının selülit problemi olduğunu biliyor muydunuz? (*) Fazla kilodan bağımsız, genetik, hormonlar, bağ dokusu yapıları, vücudun yağ depolaması hatta besleneme şekli bile selüliti etkileyen nedenler arasında. Belirli noktalardaki yağ bölgeleri üzerindeki derinin bağ dokusu tarafından daha derinlere doğru çekilmesiyle düzensiz bir yüzey oluşmasına selülit denir. Görünümü ve şiddeti her vücutta farklılık gösterir. Her yaştan, her ten renginden, her cilt tipinden kadında görülebilir. Neden daha çok kadınlarda meydana geldiğini merak ediyorsanız; sebebi erkek ve kadınların yağ kas ve bağ dokuları birbirinden farklı olması. Bu yüzden erkeklerde selülite çok fazla rastlanmaz.

Eğer selülit problemi yaşıyorsanız, bazı doğal yağları kullanarak ve masaj yaparak selülit görünümünü en aza indirgeyebilirsiniz.

Selülite Çözüm Evde Yapabileceğiniz Tariflerle Mümkün-1 - Saç Bakım Güzellik Selülite Çözüm Evde Yapabileceğiniz Tariflerle Mümkün-2 - Saç Bakım Güzellik

Selülit görünümünü azaltacak doğal yağlar

Ardıç esansiyel yağı: Kolajen yıkımına yol açan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir antioksidan ve antienflamatuardır. (*)

Greyfurt esansiyel yağı: Bu yağın lipolitik etkileri vardır, yani yağ dokusunu parçalamaya yardımcı olur. (*)

Biberiye: Güçlü bir antienflamatuar olan biberiye, ödem atmaya da yardımcı olur. (*)

Jojoba: Cildi onarmaya yardımcı olan jojoba vitamin açısından oldukça zengindir ve cildi yumuşatmasıyla da bilinir. (*)

Yukarıda bahsettiğimiz yağların her birinden 10-15 damla kadar derin bir kaseye ekleyin ve karıştırın. Selülitli bölgelere günde bir veya iki kez uygulayın ve cilde yaklaşık 5 dakika nazikçe masaj yapın. Bu doğal yağ masajından önce, yağ yakmasıyla bilinen en etkili peeling’lerden kabul edilen kahve peeling’ini de deneyebilirsiniz. Kahve ve zeytinyağını karıştırın ve selülitli bölgelere dairesel hareketler ile uygulayın. Kahvenin tanecikli yapısı selülit üzerinde oldukça etkilidir.

 

Selülite Çözüm Evde Yapabileceğiniz Tariflerle Mümkün-3 - Saç Bakım Güzellik Selülite Çözüm Evde Yapabileceğiniz Tariflerle Mümkün-4 - Saç Bakım Güzellik

Selülit için bal masajı

Bal, ciltteki hasarları onarmak için iyileştirici dozda antioksidan sağlayan doğal besinler arasında kabul edilir. (*) Selülitli bölgelere bal kullanarak düzenli olarak masaj yapmayı deneyin. Masaj ve balın iyileştirici etkisi selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Masajın püf noktalarını öğrenmekte de fayda var.

Adım 1: Temiz ellerinize 2 çay kaşığı bal dökün ve balın biraz ısınması için ellerinizi birbirine sürtün.

Adım 2: Selülitli bölgelerinize ince bir tabaka halinde balı uygulayın. Eğer yeterli gelmediğini düşünüyorsanız 1 çay kaşığı daha ekleyebilirsiniz.

Adım 3: İki elinizi kullanarak masaj yapmaya başlayın. Bu noktada biraz baskı uygulayabilirsiniz. Elleriniz ile selülitli bölgeyi hafifçe sıkarak yukarı aşağı hareketler ile masaj yapın. Kuru fırçalama tekniğinde önerilen yöntem her zaman doğru kan dolaşımı için aşağıdan yukarıya yani kalbe doğru bir hizada hareketler ile masaj yapılmasıdır. Bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Adım 4: Özellikle çukurlu alanları sıkmak için parmaklarınızla biraz daha baskı uygulayın. Bu, yağ birikintilerini parçalamaya ve gevşetmeye yardımcı olur, böylece yeniden dağılabilirler.

Adım 5: Yukarı aşağı hareketlerin ardından cildiniz balı iyice emebilir. Biraz daha bal eklemenizde bir sakınca yok çünkü masaj henüz bitmedi. Kan akışını artırmaya ve yağ hücrelerini yeniden dağıtmaya yardımcı olmak için geniş, dairesel hareketlerle aynı bölgeler üzerinden birkaç kez geçin.

Adım 6: Masaja 5-10 dakika kadar devam edin. Masaj süresince basıncı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Aralıklarla hafif baskılar uygulayabilir aralıklarla daha nazik şekilde masaj yapabilirsiniz.

Masaj sonrasında ne yapmalısınız?

Bu bölgeye kan akışını artırdığınız için biraz kızarıklık olmasının normal olduğunu söyleyelim. Kan akışının hızlanması beraberinde besinleri ve oksijeni getirir ve doku ve kaslardan da toksinleri uzaklaştırır.

Masajınız bittikten sonra mutlaka duş alın. Ilık bir duş hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hem de bal kalıntılarının vücudunuzdan temizlenmesine yardımcı olacak. Duş rutininize doğal içerikli bir duj jeli eklemeyi de ihmal etmeyin. Paraben ve renklendirici içermeyen Pure Line Duş Jellerinin birbirinden farklı seçenekteki kokularına göz atabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları selülit görünümünü iyileştirmek için haftada 2-3 kez tekrarlamanız önemli. Bu uygulamalar dışında bakım rutininize kuru fırçalama tekniğini de ekleyebilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz ve parlak bir cilde kavuşmanız mümkün.