0

Daha önce hiç, tüm gün bilgisayarınıza veya telefonuna baktıktan sonra gözlerinizin yorgun ve bitkin olduğu hissine kapıldınız mı? Eğer yanıtınız evet ise ekrana bakmak, araba kullanmak gibi gözlerin yoğun şekilde odaklanmasını gerektiren aktivitelerden sonra meydana gelen yaygın bir göz rahatsızlığı olan göz yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Neyse ki göz yorgunluğu ciddi bir durum değil ve genellikle gözlerinizi dinlendirdikten veya gözlerinizi rahatlatacak bir şeyler yaptıktan sonra geçer. Göz yorgunluğunu azaltmanın yollarından biri de göz yogası adı verilen bir uygulama. Üstelik bunun için bir yoga matına veya herhangi bir ekipmana da ihtiyacınız yok.

Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Göz yogası nedir?

Göz yogası göz kaslarını güçlendirmek, göz yorgunluğunu azaltmak, stresi hafifletmek; hatta görüşü iyileştirmek gibi yararlar sağladığı düşünülen bir çeşit göz egzersiz uygulaması. Bu egzersizler oldukça basit; sadece bakmayı, odaklanmayı, göz devirmeyi ve odak noktanızı değiştirmeyi içeriyor. Genellike günde bir saat süren bir yoga dersinin aksine bu egzersizlerin her birine birkaç dakika ayırmanız yeterli. Aralarından bir egzersizi seçip uygulayabilir veya tamamını birleştirebilirsiniz.

Bugünlerde ekrana bakarak geçirdiğiniz yoğun zamana rağmen, arada bir göz yogası yapmak gözlerinizin ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayabilir.

Göz yogasının yararları

Uzmanlar, göz yogasının yararlarını destekleyen çok fazla kanıt olmadığını ancak gözlerinizin odaklanmasına yardımcı olan kasları çalıştıran egzersizlerin göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Hatta bazı göz yogası egzersizleri, göz kuruluğu şikayetini de geçici olarak hafifletebilir. Bu hareketler ayrıca stresi hafifletmeye de yardımcı olabilecek bir nefes alma odağı içerir. Bu sayede çalışma ortamıyla ilişkili stres düzeylerini azaltabilir.

Kısaca göz yogası, göz yorgunluğunu azaltabilir ancak miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz rahatsızlıklarını iyileştiremez. Yani gözle ilgili herhangi bir hastalığı tedavi etmez.

Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

En iyi göz yogası egzersizleri

Göz yogasını denemeye hazır mısınız? İşte göz doktorları tarafından önerilen, bazı basit egzersizler.

1. Göz odaklama

 • Dik oturun ve bir kolunuzu öne doğru uzatın.
 • Yumruğunuz yukarıyı gösterecek şekilde elinizle gevşek bir yumruk yapın.
 • Her iki gözünüzü de başparmağınıza odaklayın, ardından artık odaklanamayacak duruma gelene kadar başparmağınızı burnunuza yaklaştırın.
 • Başparmağa odaklanmaya devam ederken kolunuzu konumuna geri götürmeden önce bir veya iki nefes kadar bekleyin.
 • Hareketi 5-10 kez tekrarlayın.

Göz yorgunluğuna bağlı baş ağrısı yaşayan birçok insan bu egzersizlerden yararlanıyor. Göz doktorları, hastalarına gerginliği azaltmak için benzer egzersizler yaptırıyor ve bu gerçekten işe yarıyor.

Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

2. Avuç içi

 • Ellerinizi ısınana kadar 10 saniye kadar ovalayın.
 • Gözlerinizi kapatın ve parmak uçlarınızı alnınıza, avuç içleriniz kapalı, elinizin ayaları yanaklarınıza gelecek şekilde göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin.
 • Gözlerinizi kapalı tutarken derin bir nefes alın ve sakin kaldığınız sürece bu hissin tadını çıkarın.
 • Ardından avuç içlerinizi yüzünüzden kaldırın.

Gözleri kapatmak, sıcaklığın etkisiyle onları rahatlatır. Bu yüzden bütün gün ekrana baktıktan sonra yorgun gözleri yatıştırmak için harika bir yöntem.

3. Mesafe bakışı

 • Bakışlarınızı en az 6 metre uzaktaki bir nesneye odaklayın. Gerekirse pencereden dışarı bakın.
 • Derin bir nefes alın, sonra bakışınızı uzaktaki başka bir nesneye kaydırın.
 • Ekran başındayken 20 dakikada bir bu egzersizi yapın.

Bu, gözlerinizin odaklanma ve yakınsama reflekslerini rahatlatır ve göz yorgunluğuna yardımcı olur.

Göz yogasını denedikten sonra kan dolaşımını artırma etkili yüz yogasını denemeyi de unutmayın.

Ayrıca Yoganın Saçlarınıza Faydaları ve Hava Değiştiğinde Başınız mı Ağrıyor? yazılarımız da ilginizi çekebilir.