0

Dünya genelindeki iklim değişikliğine bağlı olarak artık daha düzensiz bir hava durumu söz konusu. Gün içinde masmavi bir gökyüzü varken aniden sağanak yağmur başlayabiliyor. Mevsimlerin ruh halimiz üzerinde etki sahibi olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak havadaki bu tür kısa süreli değişiklikler aynı zamanda fiziksel sağlığımızı da etkileyebilir. Öyle ki atmosfer basıncındaki değişiklikler baş ağrısı ve mide bulantısı gibi fiziksel semptomlara dahi yol açabilir.

Çoğumuzun sevdiği güneşli ve sıcak havalar genelde yüksek basınçla tanımlanırken; rüzgar, yağmur ve serin havalar düşük basınçla ilişkilendirilir. Vücudumuz aslında her basınç seviyesine uyum sağlar, ancak bu biraz zaman alır, bu nedenle aniden düşük basınca maruz kaldığımızda; örneğin hava aniden soğuduğunda, çeşitli semptomlar yaşayabiliriz. Mesela baş ağrısı! Uzmanlar bunu “barometrik basınç baş ağrısı” olarak tanımlıyor ve öngörülemeyen hava koşullarının en yaygın semptomlarından biri olduğunu söylüyor. 

Hava Değiştiğinde Başınız mı Ağrıyor?-1 - Saç Bakım Güzellik Hava Değiştiğinde Başınız mı Ağrıyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

Barometrik basınç baş ağrısı nedir?

Yüksek irtifalarda uçarken veya trekking yaparken baş ağrısı yaşamanız gibi, hava basıncının düşmesi “barometrik basınç baş ağrısı” olarak bilinen semptoma neden olabilir. Kökeninin yanı sıra, bunu standart bir baş ağrısından ayıran pek bir şey bulunmuyor. Ancak tıpkı migren gibi mide bulantısı veya ışığa duyarlılık da yapabilir.

Barometik basınç baş ağrısı nasıl geçer?

Bu tür bir ağrının kimi ne kadar etkileyeceği aslında son derece bireysel. Örneğinde günde bir şişe su içen biri, günde 2 litre su içen birinden daha fazla ağrı çekebilir. Yine de barometrik basınç baş ağrısından kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Ağrı kesici alın.
  • Vücudunuzu nemli tutun. Bunun yolu ise elbette yeteri kadar sıvı tüketmek.
  • Öğün atlamamaya çalışın. Eğer uzun süre aç kalırsanız kan şekeriniz düşer, bu da tansiyonunuzu yükseltebilir ve kan damarlarınızı sıkılaştırır. Sonuçta başınızın ağrıması kaçınılmaz olur.
  • Aktif kalın. Düzenli egzersiz barometrik basınç baş ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çünkü egzersiz yaptığınızda, vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfinleri salgılarsınız.
  • Rahatlama yöntemlerini deneyin. Masaj, meditasyon ve yoga gibi uygulamalar baş ağrınızı hafifletebilir.
Hava Değiştiğinde Başınız mı Ağrıyor?-3 - Saç Bakım Güzellik Hava Değiştiğinde Başınız mı Ağrıyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

Barometrik basınç baş ağrısı nasıl önlenir?

Elbette hava durumunu kontrol edemeyiz. Ancak yaşadığınız semptomların bir günlüğünü tutabilir ve baş ağrılarınızın ne sıklıkta veya ne kadar şiddetli olduğunu etkileyen faktörleri not edebilirsiniz (Daha az uyku, stres, açlık vb.).

Sonuçta eğer bu faktörleri ekarte edebilirseniz, barometrik basınç baş ağrısının artık eskisi kadar zayıflatıcı olmadığını görebilirsiniz.

Havaların tutarlı gitmesini istesek de uzman görüşleri, ilerleyen dönemlerde daha fazla iklim değişikliği yaşanacağı yönünde. Bu nedenle başta bu tür bir baş ağrısını önlemek olmak üzere genel sağlığınızı desteklemek için iyi bir yaşam tarzı benimseyin.

Ayrıca Göz Yogası Baş Ağrısını Geçirebilir mi? yazımız ilginizi çekebilir.