0

Küvetin içine duş öncesi biraz karbonat ekleme fikri kulağa nasıl geliyor? Bilimsel olarak baktığımızda sodyum, güzellik rutinlerinden temizlik anlarına, hatta yediğimiz yemeklere bile dahil olan herkesin elinin altında olması gereken bileşenlerden biri olarak kabul edilir.

Ilık bir küvete biraz karbonat eklemenin cildiniz için birçok faydası var. Öncelikle söylemeden geçmeyelim kabartma tozu, karbonat ile bir değildir. Kabartma tozlarının içinde genellikle zayıf asitler bulunur ve karbonat kadar etkili sonuçlar doğurmaz.

Bir Sonraki Banyonuza Karbonat Eklemek İçin 5 Neden-1 - Saç Bakım Güzellik Bir Sonraki Banyonuza Karbonat Eklemek İçin 5 Neden-2 - Saç Bakım Güzellik

Neden kullanmalısınız?

Egzamayı yatıştırır: Oldukça yaygın bir cilt hastalığı olan egzama kaşıntılara neden olmasıyla da biliniyor. Yapılan araştırmalar küvete eklenen ya da macun olarak kullanılan karbonatın egzamanın neden olduğu kaşıntıları ve alevlenmeleri de rahatlattığını söylüyor.(*) Banyo suyunuz çok sıcak olursa bu egzamalı bölgelerikurutup daha ağır olmalarına sebep olabilir bu yüzden ılık su ile duş almaya özen gösterin.

Detoks görevi görür: Detoks banyosu tariflerinde sıkça karşımıza çıkan karbonat; vücudunuzu arındırmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilecek temizleyici ve detoksifiye edici özelliklere de sahiptir. Karbonatın yanında küvetinize ekleyeceğiniz güzel kokulu uçucu yağlar da kendinizi iyi hissetmenize ve evde lüks bir spa deneyimi yaşamanıza da yardımcı olur. 

Kasları rahatlatır: Spor, uzun süre yaptığınız yürüyüş ya da koşunun ardından karbonat dolu bir küvete girmek kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Suya biraz da deniz tuzu ekleyerek daha etkili sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Hassas cildi yatıştırır: Birkaç çay kaşığı karbonat eklenmiş su hassas cildin neden olduğu kızarık ve tahrişi de yatıştırmada oldukça etkili bir rol oynar.

Kokudan kurtulmaya yardımcı olur: Hasta olduğunuzda ya da alkol sonrası vücudunuzda farklı bir koku olması oldukça normal. Böyle durumlarda vücudun toksinlerden kurtulması uzun sürebilir ve toksinler gözeneklerden atıldıkça ortaya farklı kokular çıkar. Karbonat dolu bir küvet bu kokulardan kurtulmaya yardımcı olur. (*)

Bir Sonraki Banyonuza Karbonat Eklemek İçin 5 Neden-3 - Saç Bakım Güzellik Bir Sonraki Banyonuza Karbonat Eklemek İçin 5 Neden-4 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl kullanılır?

  • Banyo öncesi vücudunuzun nem dengesini korumak için mutlaka su tüketin.
  • 5 yemek kaşığı ve 2 fincan arasında olan miktarlarda karbonat ekleyebilirsiniz. Tamamen tercihinize kalmış.
  • Suyu karıştırarak iyice çözünmesini sağlayın.
  • 10 dakika bekleyip küvete öyle girin.

Bonus: Küvete girmeden önce, vücudunuzun her yerine uygulayacağınız bir kuru fırçalama; cildinizin ölü deri hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olur. Böylece banyonuzdan en fazla detoksifiye edici ve arındırıcı fayda elde edebilirsiniz. Küvetten çıkmadan önce de mutlaka bir duş jeli ile vücudunuzu temizleyin. Doğal bitki ve meyve özleri ile zenginleştirilen, paraben, alkol ve renklendirici içermeyen Pure Line Duş Jelleri cildiniz için doğru bir tercih olacak. 10 farklı koku seçeneği ile de doğadaki favori kokularınızı seçmenize de olanak sağlar.

Kimler kullanamaz?

Aslında oldukça güvenli olarak kabul edilen karbonat yine de duş, banyonun nemi ve sıcak suyla birleştiğinde bazı kişiler için güvenli olmayabilir. Eğer;

  • Hamileyseniz ya da emziriyorsanız
  • Yüksek tansiyon hastasıysanız
  • Diyabet hastasıysanız
  • Açık yaralar ve ciddi enfeksiyonlarınız varsa
  • Sık sık bayılmalar yaşıyorsanız asla kullanmayın.

Ayrıca kullanmadan önce bir yama testi yapın. Kolunuzun iç kısmına kabartma tozu macunu (biraz su ile karıştırın ve macun kıvamına getirin) sürün. Durulayın ve ardından herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyim. Kızarma, karıncalanma, kaşıntı gibi durumlarda kullanmayın.