1

Size güzel bir haberimiz var: Ölü derilerinizden kurtulmanın bir yolu da mutfağınızda saklı olan Türk Kahvesi olabilir. Kahve, cildinizi pürüzsüzleştirmenin yanında; onu aydınlatıp canlandırıyor da.

Gelelim Türk Kahvesi peeling'inin cilde olan faydalarına ve onu nasıl hazırlayacağınıza.

Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir? -1 - Saç Bakım Güzellik Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Kahve ile Cilt Bakımının 5 Etkisi

  1. İçeriğindeki kafeinle ciltteki şişkin görünümü hafifletir.
  2. Kahve telvesi tıpkı kahvenin içildiğinde beyninizi uyarması gibi, cildinizi de uyarır; canlandırır, aydınlatır. Hatta kafeinin genellikle gözaltı kremlerinde kullanılmasının bir nedeni de budur. 
  3. Kahve telvesiyle hazırlanan peeling ciltteki ölü derileri arındırır; daha pürüzsüz, temiz bir cilt yaratarak üzerine uygulanacak bakım ürünlerine ve makyaja baz hazırlar. 
  4. Kahve telvesiyle hazırlanan peeling aynı zamanda cilde masaj yaprak kan dolaşımını artırır; hücreler arası iletişim güçlenir. 
  5. Cildinizi zamanla sıkılaştırır. Ayrıca kafein içerdiği antioksidanlarla erken yaşlanmanın önüne geçmenize de yardımcı olur.
Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir? -3 - Saç Bakım Güzellik Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kahve Telvesiyle Maske 

Kahve telvesini direkt olarak cildinize sürüp ovalamak yerine, mutlaka nemlendirici bir baz ile karıştırın. Cildinizde çok uzun süre beklemeden ılık su ile durulayın.

Ballı Kahveli Maske

Ölü deriler için özel bir maske hazırlamak istiyorsanız bal kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı balı cezvede ısıtın ve kahve telveleriyle cam bir kasede karıştırın. Hafif soğuduğunda cildinizdeki yağlı bölgelere sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık suyla temizleyin. 

Zeytinyağlı Kahveli Peeling 

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve kahve telvesini karıştırın. Karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın ve bekletmeden durulayın.

Önemli Not: Hassas ya da kuru bir cildiniz varsa, iri taneli peelingler cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle cilt tipinize göre peeling seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Peeling sırasında cildinizde tahriş, kızarıklık veya beklenmedik bir durum oluşursa peeling uygulamasına devam etmeyin ve mutlaka bir doktora danışın.

Ayrıca Karbon Peeling Nedir? yazımız ilginizi çekebilir.