0

Sırma saç, halk arasında yaygın bir tabir. Peki aslında ne anlama geliyor? Çoğunlukla uzun ve gür saçları ifade etmek için kullanılan sırma saçın TDK sözlüğe göre anlamı farklı. Konuyla ilgili tüm detayları keşfetmek; sırma saç ne demek, sırma saçlı nasıl olur, öğrenmek için okumaya devam edin.

Sırma Saç Ne Demek? Sırma Saçlı Nasıl Olur?-1 - Saç Bakım Güzellik Sırma Saç Ne Demek? Sırma Saçlı Nasıl Olur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sırma saç ne demek?

Sırma saç, sözlükte “altın sarısı renginde saç” şeklinde tanımlanıyor. Ama yukarıda da açıkladığımız gibi toplumda gür ve uzun saçların yerine de kullanılmakta. Dolayısıyla kullanıldığı cümleye bağlı olarak sırma saç her iki anlama da geliyor olabilir.

Sırma saçlı nasıl olur?

Peki sırma saçlı nasıl olur? Sırma saçlı, altın sarısı renkte saçlara sahip kişileri ifade ediyor, dedik. Bununla birlikte uzun ve gür saçlara sahip de olabilir. Dolayısıyla bu şekilde nitelendirilen birinin uzun saçlara veya sarı saçlara sahip olmasını bekleyebilirsiniz.

Sırma saçlı kimlere denir?

Sırma saçlı kimlere denir, artık biliyorsunuz. Sırma saçı ifade eden iki tanım için de yanlış diyemeyiz. Biri sözlük karşılığı olsa da diğeri de halk dilinde kalıplaşmıştır, yani yanlış değildir.

Sırma renk ne demek?

Sırma renk, altın sarısıdır. Siz de bu renk saçlara sahipseniz -doğal olarak veya boyayla- sırma saçlı şeklinde nitelendirilebilirsiniz.

Sırma Saç Ne Demek? Sırma Saçlı Nasıl Olur?-3 - Saç Bakım Güzellik Sırma Saç Ne Demek? Sırma Saçlı Nasıl Olur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sırma saçın bakımı

Eğer doğal olarak sarı saçlara sahipseniz saçlarınıza iyi bakmanız daha parlak ve canlı görünmelerini sağlar. Çok fazla ısı ile şekillendirme araçları kullanmamanızı öneririz. Çünkü sarı renkli saçlar yıpranmayı daha fazla gösterir.

Benzer şekilde boyayla sarı saçlara sahip olmuşsanız da sarı saçın bakımı daha fazla özen isteyecektir. İster açık sarı saç ister buz sarısı saç saçlarınız olsun… Sarının hangi tonunu kullanırsanız kullanın; bakımını önemsemenizde fayda var.

İşte sırma saçlarınızın ışıl ışıl görünmesine yardımcı olacak bazı tüyolar:

  • Saçlarınızı güneşten koruyun. Sürekli sert güneşe maruz kalmak, saçlarınızda hasar yaratabilir. Bunun için yaz mevsiminde şapka kullanabilir veya SPF içeren saç bakım ürünlerine yatırım yapabilirsiniz.
  • Hasardan kaçınmak için yapabileceğiniz bir diğer şey, zengin saç bakım maskelerine başvurmak. Saç bakım maskeleri ile ara sıra saçlarınıza derinlemesine bakım yapın.
  • Filtrelenmemiş duş suyu, saçlara zarar verebilecek klor gibi kimyasallar içerebilir. Saçlarınızı canlı tutmak ve rengini korumak için duş filtresi kullanmayı deneyin.
  • Saçlarınız doğal olarak sarı ya da profesyonel olarak renklendirilmiş olsun; koyu tonlara kıyasla genellikle daha narin ve gözeneklidir. Bu yüzden aktif olsanız bile her gün saç yıkamaktan kaçının. Günlük şampuanlama, saçlarınızdaki doğal yağı çok fazla çekebileceğinden, ılık suyla durulamak ve hafifçe yumuşatmak teri atmak için yeterli olabilir. Ancak denize veya havuza giriyorsanız saçlarınızı şampuanlamayı unutmayın.
  • Isı ile şekillendirme araçlarının sık kullanımından kaçının.
  • Sarı saçları güneşten, tuzlu sudan, rüzgardan ve klordan korumak ve güçlü ve parlak kalmasına yardımcı olmak için doğal yağlar gibi evde saç iyileştirme rejimi uygulayabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz bakım yağlarından bazıları:

Elidor Kalın ve Gür Avokado ve Üzüm Çekirdeği Saç Yağı: Avokado ve üzüm çekirdeği yağı içeren özel formülü sayesinde ilk kullanımdan itibaren saçlarınızın kalın ve gür görünmesini sağlar.

Elidor Gün Boyu Hacimli Saçlar Saç Yağı By Elvin Levinler: Nar çekirdeği yağı ve C vitamini içeren ağırlaştırmayan formülüyle saçlarınıza canlılık ve dolgunluk getirir.

Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Saç Yağı: Kuruyan ve uçları kırılan saçlara güç ve parlaklık kazandırır.