0

Sabahları uyanmak için ihtiyaç duyduğunuz kafeinin aslında güzellik ve bakım rutininize dahil edebileceğiniz muhteşem bir içerik olduğunu söylesek?

Yapılan bir çalışmada kahve çekirdekleri içeren bir şampuanın saç uzamasını tetiklediği de bulunmuş. Bunun yanında kafein formülüne sahip şampuanların düzenli kullanımda saç dökülmesini engellemeye yardımcı olduğu da söyleniyor.

Kafein İçerikli Şampuan Kullanmanın Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Kafein İçerikli Şampuan Kullanmanın Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Kafein içerikli bakım ürünlerinin faydaları

Saç dökülmesi hormonu olan DHT’yi bastırır

Saç dökülmesi yaşla birlikte hem erkekleri hem de kadınları etkileyerek ortaya çıkabilir. Saça ve saç derisine uygulanan kafein bu sorunların engellenmesine yardımcı olabilir. Uyarıcı bir etkisi olan kafein saç köklerine giden kan dolaşımını da hızlandırır. Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması saçların güçlenmesine ve dolgunlaşmasına yardımcı olur.

Daha yumuşak ve parlak saçları destekler

Antioksidan bakımından zengin kahve içildiğinde mutluluk hormonu salgılatmasıyla da bilinir. Bu antioksidanlar saç için de oldukça faydalıdır. Yıpranmış saçlarda kullanılan kafein içerikli şampuanlar;

  • Ürün birikimini gidermek
  • Saç ve saç derisinin PH seviyesini dengelemek
  • Kuru saçları yumuşatmak gibi konularda yardımcı olabilir.

Saç uzamasını teşvik eder

Yapılan bir çalışmada kafeinin erkekler üzerinde DHT hormunun saç köklerindeki etkilerini engellerken, aynı zamanda saçların uzamasını etkilediğini de bulmuşlardır. Bunun yanında dökülmeleri engellemesi, saçı nemlendirmesi ve güçlendirmesi gibi özellikleri nedeniyle saç kök ve tellerinin iyileşmesine ve uzama hızının artmasına da olanak sağlayabilir. Ayrıca saçın büyüme evresi olan anajen süresini de uzatır.

Kafein İçerikli Şampuan Kullanmanın Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Kafein İçerikli Şampuan Kullanmanın Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Kahve durulaması

Kafeinli şampuanın yanında duştan çıkmadan önce ev yapımı bir bakım yöntemi olan kahve durulamasını da deneyebilirsiniz.

  • İhtiyacınız olan malzemeler; 2-4 fincan demlenmiş, tamamen soğutulmuş kahve ve sprey.
  • Kahvenin tamamen soğumasını bekleyin ve ardından demliği bir sprey şişesine veya aplikatör şişesine dökün.
  • Temiz saçlarınıza, demlenmiş kahveyi püskürtün.
  • Saç tellerinizin hepsini ıslattığınızdan emin olun.
  • Uygulamadan sonra kahveyi saçınıza ve saç derinize birkaç dakika masaj yaparak uygulayın.
  • Bir duş bonesi uygulayın ve kahvenin saçınıza ve saç derinize yaklaşık 20 dakika oturmasına izin verin. 20 dakika sonra saçınızdaki kahveyi soğuk veya ılık suyla durulayın ve ardından hafifçe dokunarak kurulayın.

Eğer saçlarınız açık renkli ise kahve saçınızı renklendirip boyayabilir. O yüzden bu uygulamayı yapmayı atlayabilirsiniz.

Ayrıca Kafein’in Güzelliğe Etkileri Neler? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.