0

Özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez saç aksesuarlarından olan, 90’yı yıllarda fırtınalar estirmiş bandanaları bu kış da sık sık göreceğiz gibi görünüyor. Birçok farklı teknikte saça bağlanarak kullanılan bandanalar stilinize farklı ve enerjik bir görünüm verebilen çok yönlü aksesuarlar arasında sayılır. Ayrıca birçok farklı model ile kişiselleştirerek de kullanabilir ve kendi tarzınızı da yaratabilirsiniz. Bu bandanaları sadece saç modelinize değil, bileğinize, boynunuza hatta pantolonunuza bile takabilirsiniz.

Bandana Nasıl Takılır? Bandana Bağlama Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Bandana Nasıl Takılır? Bandana Bağlama Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Bandana nasıl bağlanır?

Öncelikli olarak sadece kare modelde olan bandanaları tercih etmenizin bir zorunluluk olmadığını söyleyelim. Fular, şal gibi modelleri de bandana olarak kullanabilirsiniz. İster başınızın arkasını kapatacak bir model tercih edin ister taç şeklinde kullanın tercih tamamen size ve tabii ki yapacağınız kombine kalmış.

Bandana bağlama teknikleri

Klasik bağlama

Öncelikle en çok kullanılan modellerden biri ile başlayalım. Bu model Retro saç modelleri arasında. 90’lı yıllarda fırtınalar estirmiş bu bandana bağlama tekniği için üçgen bir katlama yapabileceğiniz bir bandana seçmeniz önemli. Bandananızı üçgen şekilde katlayın ve saçınıza taktığınızda potluk yapmaması için iyice düzeltin.

Saçınızı dalgalı, düz ya da kıvırcık kullanabilirsiniz. Katladığınız bandanayı alnınızdan başlayacak şekilde yerleştirin. Üçgen ucu saçınızın hemen arkasına gelecek. İki uzun kenardan da tutarak başınızın üstüne sabitleyin. Son adım olarak iki uzun ucu saçınızın hemen arkasından bağlayın. Bağlamadan önce gün içinde rahat etmek için çok sıkı ya da çok gevşek olmamasına da dikkat edin. Üçgen uç kısmını dilerseniz olduğu gibi açıkta bırakabilir dilerseniz de düğümün hemen altına sıkıştırabilirsiniz.

Kurdele saç bandı

Bu model için bandananızı kare olan modellerden seçmek yerine dikdörtgen ve uzun fularlardan seçebilirsiniz. Saçlarınızı yine istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bu bağlama tekniği de her modele yakışan seçenekler arasında. Saçınıza karar verdikten sonra fularınızı gerginleştirin ve başınızın arkasına yerleştirin. İki ucunu tutmaya devam edin. İki ucu başınızın önünce birleştirin ve birini diğerinin üzerinden geçirerek dolayın. Bu noktada fuları ön kısımda bağlamamanız önemli. Sadece birbirine dolanmasını sağlayın. Şimdi, uzun kalan kısımları arkada birleştirerek ister bir düğüm atın. İsterseniz de tel tokalar ile bandananın içine sabitleyin.

Bandana Nasıl Takılır? Bandana Bağlama Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Bandana Nasıl Takılır? Bandana Bağlama Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Klasik saç bandı

Erkeklerin de sık sık tercih ettiği bu modeli yapmak oldukça kolay. Tıpkı klasik modelde olduğu gibi bandananızı üçgen bir forma getirin. Geniş kısımdan bağlayarak üçgen uca gidecek şekilde katlayarak ilerleyin. Ucun gün içinde bozulmaması için bandanayla üçgen uç arasına bir çift taraflı bant takabilir ya da saç spreyi sıkabilirsiniz. Sonraki adım için iki farklı seçeneğiniz var. Biri bandananın geniş kısmını saçın altına alıp başınızın önünden bir düğüm yapmak, diğeri ise düğümü ense hizanızdan yapmak. Hangisini seçeceğinize karar verdikten sonra bandanayı bağlayın ve saçlarınızdan kaymaması için kenarlardan tel tokalar ile sabitleyin. Bu modelde dilerseniz saçlarınızı toplayabilirsiniz. Atkuyruğu, ensede topuz, tepeden salaş bir topuz gibi modellere de oldukça yakışacak.

Bonus: Bandanalı Örgü

Bandananızı örgülerinizin arasında yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan şey ince bir kumaş parçası. Kumaşı saçınızın üst kısımlarında öreceğiniz bir tutam arasına sabitleyin. Tıpkı saçınızdan bir parçaymış gibi örmeye başlayın. Dilerseniz örgüyü tamamladıktan sonra kendi etrafında dolayarak bir örgü topuz da yapabilirsiniz.

Videomuzu izleyerek farklı modellerin nasıl yapıldığını da keşfedebilirsiniz.