0

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi sebepleri kadın ve erkeklerde farklılık gösterebilir. Sağlıklı bir bireyin saç telleri bir miktar uzadıktan sonra yaşam döngüsünü tamamlar ve dökülür. Yerini yeni saç tellerine bırakır. Günde 100-120 adet saç telini kaybetmek doğal bir durumdur. Ancak saçların daha fazla miktarda dökülmesinin altında farklı nedenler yatabilir. Peki, kadınlarda aşırı saç dökülmesi neden olur?

 • Protein, vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinden yetersiz katı diyetler,
 • Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık(anemi),
 • Aşırı strese maruz kalma,
 • Genetik yatkınlık,
 • Önerilenden fazla A vitamini alınması,
 • Hormon değişikliklerine neden olan menopoz ve doğum kontrol ilaçları,
 • Kan sulandırıcı, kemoterapi, antidepresan ve tansiyon ilaçları,
 • Tiroid bezinin az ya da fazla çalışması,
 • Saç derisinde parazit ya da mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar,
 • Çölyak, lupus, skleroderma gibi kronik hastalıklar,
 • Hipofiz yetmezliği, Addison hastalığı, hashimoto hastalığı gibi ciddi problemler,

Saç derisinde yara, yanık gibi travmalar kadınlarda aşırı saç dökülmesi sorunununa neden olabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Gerçekleşir?

Kadın tipi saç dökülmesi genellikle saçların incelip kopması ya da kökten kopması ile gerçekleşir. Tüm saç derisinde saçların dökülmesi ile karakterizedir. Ergenlik sonrasında saçlar dökülmeye başlar ve yaş ilerledikçe saç kaybında artış gözlenir. Erkeklerde olduğu gibi tam bir kellik yaşanması nadirdir ve erkeklerden farklı olarak ön saç çizgisinde saç dökülmesi görülmez. Ancak bazı kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşanabilir. Bu erkek tipi saç dökülmesine benzerdir. Bu durum hormon bozukluğuna bağlı olarak testosteron hormonunun fazla salgılanmasından ileri gelebilir. Benzer şekilde kadınlarda şakak bölgesinde saç dökülmesi de androjenik alopesi olarak tanımlanan testosteron yüksekliğinden kaynaklanabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Kadınlarda Saç Dökülmesini Engellemek İçin Uygulayabileceğiniz Bakım Rutini

Kadınlarda saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan problemin çözülmesi gerekir. Yeterli ve dengeli bir diyet programı fiziksel aktivite ile desteklenmeli ve genel sağlık durumunun korunması sağlanmalıdır. Saç dökülmesinin altında yatan problemler, konusunda uzman bir doktor tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Kadınlarda saç dökülmesini önlemek için aşağıdaki bakım rutini adımlarını uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Bir Şampuan Kullanın

Saç dökülmesini önlemenin en etkili yolu saç derisinin ve kıl köklerinin sağlığını korumaktır. Saçlarınızı kir ve yağdan arındırmak için kadınlar için özel olarak üretilen ve saç dökülmesine karşı özel olarak geliştirilmiş şampuanları kullanabilirsiniz. Arındırıcı aktif maddeler ve antioksidan içeren ürünleri tercih ederek saç derisini derinlemesine temizleyebilirsiniz.

E, A ve C vitaminleri ile zenginleştirilen şampuan çeşitleri, saç derisine zarar veren serbest radikalleri azaltarak saç köklerini güçlendirebilir. Saç derisinin doğal koruyucu yağ tabakasına zarar vermemek için saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçınmayı unutmayın. Ilık ya da soğuk su ile saçlarınızı ıslatın ve şampuandan bir miktar avucunuza alıp saç diplerine hafif masaj yaparak uygulayın. Ardından saçlarınızı bol su ile durulayın.

Saç Dökülmesine Karşı Saç Bakım Kremi ile Saçlarınızı Nemlendirin

Saçlarınızı kir ve yağdan arındırdıktan sonra, saç tellerini nemlendiren ve onaran saç bakım kremi kullanabilirsiniz. İçeriğinde besleyici bileşenler bulunan bir saç kremi ile saç tellerini kökünden ucuna kadar besleyip onarabilirsiniz. Aynı zamanda saç kremi ile saç tellerinin ihtiyaç duyduğu nemin karşılayabilirsiniz.

Biotin ve antioksidan bileşenler ise hem serbest radikallerin saça verdiği zararı minimuma indirir hem de hasar gören saç tellerini onararak canlı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Bu nedenle içeriğinde biotin ve antioksidan bulunan saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

Saç kremini saçlarınızı şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra uygulayabilirsiniz. Saç kreminden avucunuza bir miktar alıp saç diplerine temas ettirmeden tüm saçınıza uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra bol su ile saçlarınızı yıkayarak bakımını tamamlayabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik Kadınlarda Saç Dökülmesi için Bakım Önerileri-8 - Saç Bakım Güzellik

Saç Dökülmesine Karşı Serum ile Saçlarınızı Güçlendirin

Saç derisi ve saç köklerini güçlendirmek için düzenli olarak saç dökülmesine karşı serum uygulayabilirsiniz. Serum özellikle saç dökülmesi problemi yaşayanların saç köklerinin güçlenmesini sağlamaları için özel bileşenler içerir. Saç köklerini besleyerek dökülmenin yaşandığı bölgelerde saç teli seyrelmelerinin önüne geçmeyi destekler. Haftada en az beş gün günlük bakım rutinine eklediğiniz serum sayesinde daha canlı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Ürün içeriğinde; A,E, C vitaminleri ve yeşil çay özü olması, serumun saç dökülmesi üzerindeki etkinliğini arttırabilir. Serumu uygulamadan önce saç diplerinin kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Kuru saç diplerine masaj yaparak serumu uygulayın ve durulamayın.