0

Hasar görmüş saç bölünmüş saç uçları, kırılgan doku ve aşırı karışıklık gibi farklı şekillerde kendini gösterebilir. Saç dokunuzdaki değişiklikler maalesef günlük alışkanlıklarımızın kaçınılmaz bir sonucu. Saçları boyamak, ısı ile şekillendirme araçları kullanmak veya sürekli toplamak; istemeden de olsa uzun vadede saç tellerine zarar veriyor.

Saçlarınızın hasar gördüğünü gösteren tüm bu belirtileri onların yardım çığlıkları gibi düşünebilirsiniz. Onlara sağlık kazandırmak için saç bakımına daha fazla özen gösterin ve zarar verecek alışkanlıklardan kaçının.

Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesi veya incelmesi

Saçlarınızı tararken saç fırçasında bir miktar kopmuş saç teli görmeniz veya yıkarken doğal olarak dökülmeleri son derece normal. Ancak saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü gösteren bazı işaretler olabilir.

Saç çizgisinin etrafında ve saçların tamamında incelmeye neden olan bazı faktörler var. Stres, yaş almak, çeşitli ilaçlar veya yeni doğum yapmış olmak bunlardan bazıları. Bu tür bir saç dökülmesi veya incelme sorununu hafifletmenin en etkili yolu ise temiz bir saç derisi. Bunun için saçlarınızı dipten uca temizleyecek bir şampuan kullanın. Saç derisindeki gözeneklerin tıkanmaması için saçların yağ, kir gibi kalıntılardan arındırılması büyük önem taşıyor. Saçlarınızı dipten uca güçlendirerek saç dökülmesini engellemeye yardımcı olan Clear Women Saç Dökülmesine Karşı^ Şampuan’ı mutlaka deneyin (^Kopmaya bağlı saç dökülmesi, kremsiz şampuanla karşılaştırdığında).

Önemli Not: Eğer geçmeyen bir saç dökülmesi sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız bir hekime başvurun.

Bölünmüş saç uçları

Saçlarınız yıpranmaya başladığında duştan çıktığınızda saç uçları hızlıca kurur ya da saç tellerinizde bir incelme meydana gelir. Eğer bunları gözlemliyorsanız muhtemelen bölünmüş saç uçlarına sahipsiniz. Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek bu sorunu giderecek ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak.

Bölünmüş saç uçlarına ayrıca soğuk hava ve kuruluk da neden olabilir. Tüm bunlar saçı neme muhtaç hale getirir. Böyle durumlarda saçlarınızı nemlendirmek için çeşitli saç bakım yağlarından yardım alabilirsiniz.

Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kırıklar

Saçlarınızda kırıklar varsa bunun nedeni elastikiyet eksikliğidir, bu da saçlarınızın kırılgan bir durumda olduğunu ve kırılmadan daha fazla uzamayacağını gösterir. Eğer kırıklarınızın fazla olduğunu fark ediyorsanız muhtemelen saçlarınızı kimyasal bir uygulamaya maruz kalmıştır. Yeniden sağlıklı olabilmeleri için ise nem ve protein dengesine ihtiyaçları var. Bu yüzden saçlarınızı nemlendiren içeriklere sahip ürünler kullanarak saç esnekliğine yardımcı olabilirsiniz.

Kuru ve mat bir doku

Kuru ve mat saçlara genellikle nem eksikliği neden olur. Nem eksikliği, saçlarınıza uyguladığınız işlemlerden yaşadığınız yerin iklimine kadar pek çok faktörden kaynaklanabilir. İyi bir saç bakım rutini, saçlarınızı doğal yağlarından sıyırmaz. Saçlarınızı nemlendirici bir şampuanla düzenli olarak yıkamak, bu sorunu hafifletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca eğer soğuk bir iklimde yaşıyorsanız veya sık seyahat ediyorsanız bakım rutininize koruma sağlayan ürünler de ekleyebilirsiniz.

Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-5 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?-6 - Saç Bakım Güzellik

Aşırı karışıklık

Yukarıdaki işaretlerden herhangi birini yaşıyorsanız muhtemelen saçlarınız aynı zamanda aşırı karışıyordur da. Saç hasar gördüğünde ve nemsiz kaldığında, saç tellerinin dış tabakası düz olmak yeterine çatallanır; bu da onun diğer saç telleriyle düğüm olmasına; karışmasına yatkın hale gelmesine neden olur.

Saçlarınızın karışmaması için aşırı sürtünmeye neden olan yüzeylerden kaçının. İpek bir yastık kılıfı kullanmak yerinde bir çözüm olabilir. Ayrıca saçlarınızı aşındırıcı kumaşlara sürtünmekten korumak için de yıkama sonrası mikrofiber havlu tercih edin.

Ek olarak Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi yazımız da ilginizi çekebilir.