0

Saç gözenekliliğiniz size saçlarınızla ilgili pek çok bilgi verebilir. Saçlarınız kuru veya hacmini kaybetmiş olsun; her koşulda saç özelliklerini anlamak, doğru bakımın temelini oluşturur.

Saç gözenekliliği nedir?

Gözeneklilik bir diğer adıyla porozite, saçlarınızın nemi ne kadar emebildiğini ve tutabildiğini belirler. Üzerinde gözenekler bulunan, saçın en dış katmanına kütikül adı verilir. Aslında saçlarınızın sahip olduğu gözenek yapısı genetik; ancak zamanla ısı uygulamaları, kimyasal işlemler, sert fırçalama gibi etkenler bu yapının değişmesine neden olabiliyor.

Saç gözenekliliği düşük, normal ve yüksek olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Örneğin düşük gözenekli saçlarda kütiküller birbirine çok yakın, normal gözenekli saçlar biraz daha gevşek kütiküllere ve yüksek gözenekli saçlar da daha geniş alana yayılmış kütiküllere sahip.

Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç gözenekliliğinizi evde nasıl belirleyebilirsiniz?

Saçlarınızın gözenekliliğini evde test etmenin basit bir yolu var. Bunun için ihtiyacınız olan iki şey şeffaf bir bardak ve birkaç saç teli. En doğru sonucu almak için saçlarınızı yıkadıktan sonra denemeniz öneriliyor. Testte kullanmak üzere dökülen saç tellerinizi almak için saçlarınızı tarayarak başlayın. Ardından bu saç tellerini alıp bir bardak suyun içine bırakın. Düşük gözenekliliğe sahip saçlar suyun üstünde yüzer, normal gözenekli saçlar yüzer ancak sonra yavaş yavaş batmaya başlar. Yüksek gözenekliliğe sahip saçlar ise hemen batar.

Düşük gözenekli saçlar

Düşük gözenekli saçlara sahipseniz bu teknik olarak saçlarınızın sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Yani böyle saçların sağlıksız olduğu, yalnızca bir efsaneden ibaret. Düşük gözeneklilik, doğru şekilde nemlendirilmeyen sağlıklı saçları ifade eder. Bu saç yapısında kütikül tabakası gayet sağlamdır, ancak siz onu gerekli şekilde nemlendirmediğiniz için kuru ve karışık bir hale gelir.

Daha iyi anlamak için pipet örneğini düşünün. Bir pipete delikler açarsanız sıvıyı kolayca içine alabilir ancak tutamazsınız. Pipeti sıvının içinden çıkardığınızda hepsi gider. Saçlarınızın ihtiyacı olan nemi almasının en kolay kollarından biri düzenli olarak yıkamak. Bununla birlikte saçlarınızı şampuanlamadan önce saç tellerinize nüfuz edebilecek bir bakım yağı da kullanabilirsiniz.

Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi-4 - Saç Bakım Güzellik

Normal gözenekli saçlar

Normal gözenekli saçlar, bakımı en kolay saç türü. Bu yapıdaki saçlarda saç kütikülleri daha gevşek olma eğiliminde; bu da nemin kolaylıkla nüfuz edebileceği anlamına geliyor. Eğer normal gözenekli saçlara sahip olacak kadar şanslıysanız saç sağlığınızı korumak için saç özelliklerinize uygun bir şampuan seçimi yapmanız önemli. Elbette bakım rutininizde maske, bakım yağları vb. ürünlere de yer verebilirsiniz. Şanslısınız, çünkü kullanacağınız ürünün içeriğinde yer alan tüm faydalı bileşenleri saçlarınız kolayca emecek. Clear Kadın Doğal Terapi: Günlük Arındırıcı Şampuan gibi bir şampuan deneyin. Clear Kadın Doğal Terapi: Günlük Arındırıcı Şampuan, aloe vera ve mentol içeren özel formülüyle saç derinizdeki kirleri her kullanımda temizlerken saç derinizi besler; kepeği* önlemeye, saç derinizin doğal yapısının korunmasına yardımcı olur (*Düzenli kullanıldığında gözle görünür kepek).

Yüksek gözenekli saçlar

Aşırı kuruluk ve kolayca kopma problemi, yüksek gözenekli saçların temel özelliklerinden birkaçı. Yüksek gözenekli saç tellerinde kütiküller arasında geniş boşluklar ve delikler olur. Bu sebeple nemi çok hızlı emebildiği gibi aynı hızda kaybedebilir ve tutamaz. Boya gibi kimyasal işlemler, havuz suyuna fazla maruz kalmak gibi basit eylemler bile yüksek gözenekli saçlarda daha fazla hasar ve kırılma yaratabilir. Bu tür saçlar, nem ve protein dengesini koruyacak saç bakımlarına ihtiyaç duyar. Özellikle kimyasal işlemlerden sonra protein bakımları ile saç hasarlarının önüne geçilebilir. Ayrıca fazla geniş olan kütikülleri kapatmak için soğuk su ile durulamak da faydalı olabilir.

Ayrıca Saçlarınızın Hasar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız? ve Mor Şampuan Hakkında Tüm Merak Edilenler yazılarımızı inceleyebilirsiniz.