0

Gerek yaz gerekse de kış aylarında banyodan sonra ıslanan saçlarınızı kurutmalısınız. Özellikle hava sıcaklıklarının arttığı bahar ve yaz aylarında bu durum ihmal edilse de uzmanlar saçların mutlaka kurutulması gerektiği konusunda ısrarcı. Migren ve soğuk algınlığına neden olabileceği sebebiyle ıslak saçla dolaşmayı önermeyen doktorlara kulak verin ve hemen kendinize bir saç kurutma makinesi alın!

Saç Kurutma Makinesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Nemli ya da ıslak saça sıcak hava üfleyerek saçın kurumasını sağlayan alete saç kurutma makinesi denir. Bu aleti fön makinesi ile karıştırmamak gerekir. Saç kurutma makinesi de eğer uygun aparatlara sahipse saçınızı şekillendirebilir ancak esas saç düzleştirme ya da dalgalı hale getirmek için kullanabileceğiniz ürün fön makinesidir. Yanı sıra; saç kurutma makinelerinin ağız bölümü daha geniştir ve gücü nispeten daha azdır. Saç kurutma makinesi büyük, küçük ya da şarjlı taraklı gibi farklı modellere sahiptir. En iyi saç kurutma makinesi uzun ömürlü ve ihtiyaçlarınızı pratik şekilde karşılayan modeldir.

Saç Kurutma Makinesi Modelleri Nelerdir?

Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Piyasada pek çok saç kurutma makinesi ile karşılaşacaksınız. Sizin için en uygununun hangisi olduğuna karar vermek için bir ön araştırma yapabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için size bir lite hazırladık. İşe buradan başlayabilirsiniz…

Standart Saç Kurutma Makineleri

Saç bakımı dendiğinde belki de ilk akla gelen, her evde mutlaka bulunması gereken saç kurutma makinesi standart modeli tüm saçlar ve herkes için uygundur. Genç, yaşlı, kadın, erkek ve çocukların güvenle kullanabileceği bu alet saç kurutma makinesi önerileri arasında öne çıkar. Hem ekonomik hem de işlevseldir. Satın almadan önce üretim malzemesine, güvenli olup olmadığına, ihityacınızı karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız. Modeller arasında donanımı ve özellikleri standart olsa da kablosuz, şarjlı ya da katlanır saç kurutma makinesi bulmanız da mümkündür.

Profesyonel Saç Kurutma Makineleri

Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Çoğunlukla kuaförlerin kullandığı ancak evde kendi saç bakımını kendi yapanların da tercih ettiği profesyonel saç kurutma makineleri özellikleri bakımından biraz daha zengindir. Kalın ve şekil alması zor olan saçlar için üretilen bu tip ürünlerin ısı ayarları vardır. Eğer bu konuyla ilgili sorununuz varsa kabarık saçlar için bakım tüyoları başlıklı yazımızı da incelemenizi öneririz. Ayrıca tutma yerlerinin kalınlığı elinize göre ayarlanabilir ve pek çok aparata da sahiplerdir. Sessiz saç kurutma makinesi olanları seçerek sabahın erken saatlerinde ya da gece geç vakitte bile saç bakımınızla ilgilenebilirsiniz.

Seyahat Tipi Saç Kurutma Makineleri

Çok sık iş seyahati yapıyorsanız ve saç bakımınız için profesyonel destek alacak zamanınız olmuyorsa valizinizin olmazsa olmaz parçalarından biri de saç kurutma makinesi olur. Standart modellere göre daha küçük tasarlanan bu ürün şarjlı saç kurutma makinesi ya da kablosuz saç kurutma makinesi olarak da tercih edilebilir. Bulunduğunuz ortamda elektrik kaynağı aramakla uğraşmadan saçlarınızı kurutmak son derece pratik olacaktır. Seyahat sıklığınız çok fazla değilse bile evdeki dolabınızda yer kaplamaması için küçük saç kurutma makinesi almayı seçebilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Kurutma Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Peki, yeni bir saç kurutma makinesi almaya karar verdiniz; ihtiyacınızı da belirlediniz… Yine de satın alma işlemine geçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktaları vardır. Şimdi de bunlara değinelim…

  • Vaktiniz azsa, yoğun çalışıyorsanız ya da saç bakım konularıyla uğraşarak çok uzun süreler geçirmek istemiyorsanız; güçlü bir saç kurutma makinesi almanızda fayda olur. Seçtiğiniz ürünün Watt gücü yüksek olursa, saçlarınız da hızlıca kurur.
  • Standart bir saç kurutma makinesi seçseniz bile en azından 2 ısı ayarı olmalıdır. Saçlarınızın zarar görmemesi ve yıpranmaması için bu konuyu mutlaka değerlendirmelisiniz. Ayrıca ısı her şartta uzun vadede saçlarınızı hafif de olsa yıpratabileceğinden doğru bakım ürünleri ile desteklemeniz gerekir. Elidor Güçlü ve Parlak Saç Bakım Şampuanı iyi bir başlangıç olacaktır. Saçlarınızı güçlendirerek parlamasına yardımcı olur.
  • Günlük kullanacağınız bir alet olması sebebiyle çok ağır modellerden kaçınmalısınız. Genellikle kendi saçınızı kurutacağınız için, hele bir de saçınız gür ve uzunsa ağır modeller sizi yorabilir.
  • Saçlarınızın kabarmaması ve elektriklenmemesi için mümkünse içeriğinde iyon teknolojisi olan saç kurutma makinesi almaya özen gösterin. Böylece farklı ürünler kullanmadan da kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Seramik ya da porselen kaplamalı saç kurutma makinesi modelleri genellikle ince telli ve kuru saç tipleri için uygundur. Titanyum tasarımlı modeller ise kalın, gür veya kıvırcık saçlıların kullanımı için ideal olur. Eğer saçlarınız çok kabarık, kalın ve sık kıvırcıksa turmalin saç kurutma makinelerine yönelebilirsiniz.

 

Saç kurutma konusundaki en büyük şikayetlerden biri kurutmanın ardından saçların hızla kabarması ve elektriklenmesidir. Ancak bu problem da son derece pratik yöntemlerle halledilebilir. Saç kabarması nasıl önlenir diye merak ediyorsanız öncelikle kabarmanın nedenini tespit etmelisiniz. Saçınızın boyu ve tipi farketmeksizin başınıza gelebilecek bu durumdan birkaç teknikle kurtulabilirsiniz. Kabarık saçlar için bakım tüyoları konusuna göz atarak yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Kendinize uygun bir şampuan seçmek, haftada bir saç maskesi yapmak ve ısıya karşı koruyucu ürünler kullanmak başlıca önlemler olabilir. Saç kurutma makinesi seçimi ile birlikte tüm bunlara dikkat ederseniz doğallığını koruyan, göz alıcı saçlara sahip olabilirsiniz.