0

Saç kuruluğunun birçok nedeni olmasının yanında en önemli neden nem eksikliğidir. Saçın dokusu, saç derisinde olan gözenekler, vücuttaki protein seviyeleri ve hatta yaşadığınız ortam saçın ihtiyaç duyduğu nem miktarını önemli ölçüde etkiler.

Kuru saçlar da elektriklenmeye ve kırılmaya müsait olan saç tiplerinin başında gelir. Tabii bunun yanında eğer saçlarınızın yapısı kıvırcıksa bu da yapısı gereği buklelerin gün içinde bozulmasına ve tel tel görünümler ile elektriklenmeye sebep olabilir.

Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-1 - Saç Bakım Güzellik Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç tipinize ve sorununuza uygun şampuan kullanın

Saç ihtiyacınıza uygun şampuanı kullanmak etkili ve doğru bir saç bakımı için en önemli konular arasında. Ayrıca saç ihtiyacını doğrultusunda kullandığınız şampuan saçı temizlerken onarılması, güçlenmesi gibi konularda da yardımcı olur. Clear Kadın’ın birbirinden farklı ihtiyaçlara uygun farklı içeriklerle hazırlanan şampuanlarından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Kirlerden arındırın

Saçın elektriklenmesine sebep olan faktörlerden bir diğeri de saç diplerinde biriken ölü deriler ve ürünleri kullandıktan sonra bu ürünleri saçlardan tam anlamıyla arındırmamak da olabilir. Bu yüzden saçlarınızı doğru şekilde yıkamaya, bol ve ılık su ile durulamaya özen gösterin. Evde yapabileceğiniz kolay tarifleri de saç yıkama rutininize dahil edebilirsiniz. 1-2 kaşık sirkeyi 2 bardak su ile karıştırın. Arındırıcı özelliği ile bilinen sirke ölü derileri saçtan arındırır ve derinlemesine temizlenmesini sağlar.

**Boyalı saçlarda elma sirkesinin çok fazla kullanılması rengin solmasına sebep olabilir. Saçlarınızda boya varsa bu işlemi çok nadir uygulayın.

Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-3 - Saç Bakım Güzellik Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-4 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendirici bir maske deneyin

Evde yapabileceğiniz avokado maskesini saç bakım rutininize ekleyerek doğal yoldan nemlenmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • 1/2 avokado
  • 1 - 1,5 yemek kaşığı bal
  • 1 bütün yumurta
  • 3 damla biberiye yağı

Hepsini karıştırın ve eşit şekilde uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı iyice yıkayın. Maske içindeki ürünlerden herhangi birine alerjiniz varsa uygulamayın. Avokado’nun yanında bal da doğal bir nemlendiricidir ve aynı zamanda saçın parlamasına da yardımcı olur. Biberiye yağı ise saç uzamasını destekleyen doğal yağlar arasındadır.

Avokadonun cilt üzerindeki etkileri yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-5 - Saç Bakım Güzellik Elektriklenmeye Meyilli Saçlara Çözüm-6 - Saç Bakım Güzellik

Çarşaf ve yastık seçimlerine özen gösterin

Saçlarınızın bakımına ne kadar dikkat ederseniz edin, gece yattığınız yastık ve çarşafların dokusu saçların nem kaybetmesinin nedenleri arasında sayılır. Bu da sabahları elektriklenen saçlarla uyanmanıza sebep olur. Bu nem kaybının önüne geçmek için ipek ya da saten yastık kılıfları kullanmayı deneyin. Pamuklu kumaşlar sürtünme ile kırılmalara da sebep olabilir.

Bunun yanında saçlarınızı kurutmak için kullandığınız havluları da mikrofiber seçenekler arasından seçmeye özen gösterin. Özellikle saç renginiz platin, açık sarı tonları, mavi ve patlıcan moru gibi renklerdeyse saçlarda açılma işlemi uygulandığı için yıpranmaya ve elektriklenmeye daha fazla meyillidir. Bu sebepten bakımlarınızı ihmal etmemeniz oldukça önemli. Saçları nemlendiren ve besleyen kiraz çiçeğini de saç bakım rutininize dahil edebilirsiniz.