2

İnsanlar yaşlandıkça saç renginin değişmesi son derece normal. Ancak beyaz saç, hayatın hemen her döneminde ortaya çıkabilir. 20’li yaşların başındaki gençler bile saç tellerinin arasında beyazları fark edebilir.

İnsan vücudunda cildin tamamına yayılan milyonlarca saç kökü veya küçük keseler bulunur. Folikül adı verilen bu kökler, melanin içeren pigment hücreleri üretir. Zamanla saç kökleri pigment hücrelerini kaybeder ve bu da beyaz saç tellerine neden olur. Peki, beyaz saçlara çözüm nedir?

Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç beyazlamasına doğal çözüm önerileri

Eğer saç tellerinizin arasında birkaç beyaz saç gördüğünüz için endişeleniyorsanız orijinal saç renginizi korumak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

  • Yeterince vitamin alın. B vitaminleri, özellikle B-12 ve biotin, D vitamini, E vitamini, A vitamini saçlarınızı sağlıklı tutan vitaminlerden bazıları. Bunları sağlıklı bir diyetle alabileceğiniz gibi doktor önerisiyle takviye yoluyla da kazanabilirsiniz.
  • Yeterince mineral alın. Sağlıklı saçlar için önemli minerallerden bazıları: Çinko, demir, magnezyum, selenyum, bakır…
  • Sigara içmeyin. Sigara kullanımı saç köklerine zarar verebilir.
  • Saçlarınızı bir şapka veya örtü ile güneş hasarından koruyun.
  • Saçlarınızı sert bir şekilde tarama, aşırı ısı ile şekillendirme, renk açma gibi kimyasal işlemlere karşı koruyun.

Ayrıca beyaz saçlara bitkisel çözüm konusunda başvurulabilecek bazı bilinen yöntemler mevcut. Elbette hiçbiri kanıtlanmış ve kesin yöntemler değil. Yine de saç sağlığını geliştirmek için denemek isteyebilirsiniz:

  • Hindistan cevizi yağı: Her gün, yatmadan önce hindistan cevizi yağını saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Ertesi sabah saçınızı her zamanki gibi yıkayın.
  • Zencefil: Her gün 1 yemek kaşığı balla karıştırılmış bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil yiyin.
  • Çörek otu: Grileşme sürecini yavaşlatmak ve tersine çevirmek için haftada iki- üç kez bir çorba kaşığı çörek otu tüketin.

Son olarak Beyaz Saçın Geri Dönüşü yazımız ilginizi çekebilir.

Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Beyaz saç tekrar siyahlaşır mı veya eski rengine döner mi?

Eğer saçlarınızdaki beyazların sebebi genetik veya yaşlanma ise hiçbir şey bu süreci engelleyemez veya tersine çeviremez. Bununla birlikte eğer altta yatan şey tıbbi bir durumsa renk pigmentasyonunun geri dönmesi sağlanabilir.

Benzer şekilde erken beyazlayan saçların nedeni diyet ve vitamin eksiklikleri olduğunda, bunları düzeltmenin de sorunu tersine çevirebileceği veya kötüleşmesini önleyebileceği söyleniyor..

Hangi vitamin eksikliği saç beyazlamasına neden olur?

B6, B12 vitaminleri, biyotin, D ve E vitamini eksikliği saçlarınızın erken beyazlamasına katkıda bulunabilir. Development dergisindeki 2015 raporu D3 vitamini, B12 vitamini ve bakırın saç beyazlamasına olan etkilerini konu aldı. Beslenme eksikliklerinin pigmentasyonu etkilediğini tespit ederek saç renginin vitamin takviyeleri ile geri dönebileceğini öne sürdü (*).

Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-5 - Saç Bakım Güzellik Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Beyaz saç çekince çoğalır mı?

Beyaz saç telini koparmanın onları artıracağı yönünde bir halk efsanesi var. Bu doğru olmasa bile saç telinizi hiçbir nedenle koparmamalısınız. Çünkü bunu yapmak saçlarınızın beyazlamasını engelleyemez. Ayrıca saç tellerini çekmek, köklerin zarar görmesine neden olabilir. 

Daha fazlası için Beyaz Saç Telini Koparmak Beyazları Artırır mı? yazımıza göz atabilirsiniz.

Stres saçı beyazlatır mı?

Stres ve beyaz saç üzerine çeşitli bilimsel araştırmalar var. Örneğin New York Üniversitesi’nden bir araştırma (Nature Medicine), saç renginden sorumlu hücrelerin vücut stres altındayken tükenebileceğini ortaya koydu (*). Diğer araştırmalar ise stresin bu konuda rol oynayabildiğini ancak hastalık ve diğer faktörlerin de katkıda bulunduğu büyük resmin sadece küçük bir parçası olduğunu gösteriyor.