0

Bazen gün içinde saçlarınızı yıkamak için yeterli zamanınız olmayabilir. Bunu anlıyoruz, çünkü hepimizin böyle anları oluyor. Dolayısıyla kuru şampuan, özellikle çabuk yağlanan saçlarınız varsa onları anında daha temiz gösteren mucizevi bir ürün; hatta saç bakımının olmazsa olmazı. Bununla birlikte TikTok ve Instagram'da dolaşan birçok güzellik tüyosu olduğunu da biliyoruz. Bu tüyolar arasında en popüler olanlardan biri, kuru şampuan olarak bebek pudrası kullanmak. Muhtemelen bunun nedeni, pudranın daha ucuz ve kuru şampuanınız bittiğinde ulaşabileceğiniz bir alternatif olması.

Peki gerçekten bebek pudrası kuru şampuan olarak kullanılabilir mi? Saç bakım uzmanlarının ve dermatologların bu konudaki düşüncelerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebek Pudrası Kuru Şampuan Olarak Kullanılır mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Bebek Pudrası Kuru Şampuan Olarak Kullanılır mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bebek pudrası ve kuru şampuan arasındaki farklar

Bebek pudrası ile kuru şampuan arasındaki farkları merak ediyor olabilirsiniz. Bu iki ürün arasında tahmin edeceğiniz gibi formülasyon farklılıkları var. Kuru şampuanların bazılarında yağı emmesi için nişasta, bazılarında ise alkol bulunur. Özellikle nişasta ile formüle edilmiş kuru şampuanlar, bebek pudrası ile daha karşılaştırılabilir. Ancak nişasta bazlı kuru şampuanlar ve tozlar saç derisini temizlemez. Çok sık veya çok miktarda kullanılırsa, bakteri ve mayaları tutabilir ve sivilce veya seboreik dermatite yol açabilir. Ayrıca, bazı kuru şampuanların ve bebek pudralarının mineral talk içerebileceğini de unutmayın. Doğal haliyle talk, bazı kanserlerle ilişkilendirilebilecek asbest içerir (*).

Bebek pudrasını kuru şampuan olarak kullanmanın faydaları

Uzmanların bu konuda farklı görüşleri var. Bazı uzmanlar yeni başlayanlar için, bebek pudralarında bulunma olasılığı daha düşük olan bütan, propan, izobütan, siloksan, silikonlar, oktametilsiklotetrasiloksan, fenoksietanol setrimonyum klorür, parabenler ve sülfatlar gibi bileşenlerden kaçınılmasını öneriyor. Bununla birlikte, bu bileşenler bazı kuru şampuanlarda da bulunabilir. Hatta bunları içermeyen bebek pudraları bulsanız bile düzenli olarak kullanılması önerilmiyor. Bunun yerine, haftada iki defadan fazla olmayacak şekilde küçük miktarlarda kullanabilirsiniz.

Bazı uzmanlar ise bebek pudrasının saç bakım rutininden tamamen çıkarılmasını öneriyor. Saç derisi üzerinde kullanılmak üzere formüle edilmemiş ürünler saç derisi sağlığını tehlikeye atabilecek potansiyel riskler içerebilir. Bu, özellikle tahriş olabilen veya iltihaplanabilen teşhis edilmemiş saç derisi rahatsızlıkları olan herkes için önemli bir nokta.

Bebek Pudrası Kuru Şampuan Olarak Kullanılır mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Bebek Pudrası Kuru Şampuan Olarak Kullanılır mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç ve saç derisi hususları

Eğer bir sonraki yıkama gününüze kadar saçlarınızdaki koku ve yağı gidermek istiyorsanız ve herhangi bir saç derisi sorununuz yoksa, "teknik olarak" bebek pudrasının kullanabilirsiniz. Ancak yine de bu ihtiyaca yönelik bir ürün kullanmanızı öneririz. Yine de mevcut saç derisi rahatsızlıkları varsa veya aşırı birikme, dökülme veya kaşıntı şeklinde sorunlar yaşıyorsanız bebek pudrası kullanmaktan kaçının.

Bebek pudrası kuru şampuan olarak nasıl kullanılır?

Saç veya saç derisi kullanımı için formüle edilmediği için eğer bebek pudrası kullanacaksanız dikkatli olmalısınız. Bunun için öncelikle saçlarınızı tutamlara ayırın. Ardından parmak uçlarınıza az miktarda bebek pudrası alın ve saç derisine parmaklarınızla nazikçe masaj yapın. Tozun yağı emmesi için birkaç dakika bekleyin, ardından beyaz kalıntıları gidermek için saçınızı tarayın.

Son söz

Özetle, uzman görüşlerine dayanarak, saç derinize bebek pudrası kullanmanın saç bakım rutininizin düzenli bir parçası olmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bazı acil durumlarda ecza dolabınızdaki bebek pudrasını kullanmak yağlı saç sorununu giderebilir.