0

Güneş koruyucunun cilt sağlığı için olan hayati önemini mutlaka duymuşsunuzdur. Üstelik güneş koruyucu krem sadece yaz mevsiminde güneşe çıkmadan önce değil, kışın, hatta evin içinde bile kullanılmalı.Uzmanlar doğru SPF kullanımınının gün içinde sürekli olarak tazelemekten geçtiğini de söylüyor. Evden çıkmadan makyaj altına sürdünüz ve makyajınızı yaptınız. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için asla yeterli değil. Peki güneş koruyucu kreminizi gün içinde makyaj üstüne nasıl uygulayacağınızı biliyor musunuz?

Makyaj Üzerine Güneş Koruyucu Nasıl Uygulanır?-1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Üzerine Güneş Koruyucu Nasıl Uygulanır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Makyaja bir SPF taban ile başlayın

Makyaja başlamadan önce bir SPF ile baz yapmak hem cildin korunmasını hem nemlenerek makyajın cilde oturmasını sağlar. Burada Simple Protect and Glow Üçlü Koruma Etkili SPF30 Nemlendirici Krem kullanabilirsiniz. UVA/B ışınları, kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma sağlayan krem, erken oluşabilecek yaşlanma etkilerini önlemeye de yardımcı olur. Ayrıca Işıltılı bir cilt için cildinizin antioksidan kapasitesini %80 arttırır.

Gün içinde tazemelek istediğiniz zamanlarda ise, sürme hareketi ile uygulamak yerine parmağınızla küçük tampon hareketler yaparak uygularsanız ten makyajınızın bozulmasını önleyebilirsiniz.

Renkli bir SPF tercih edin

Cildinize uygun tonlarda renkli bir güneş koruyucu krem edinerek ten makyajınızı bu ürün ile rahatlıkla uygulayabilirsiniz. BB ve CC kremler formunda ince yapıda olan bu koruyucular ile gün içinde makyajınızı da tazeleyebilirsiniz. Az miktarda renkli güneş kremini 2-3 saat aralıklarla bir sünger yardımıyla cildinize yayarak cilt sağlığınızı korumuş olacaksınız. Eğer cildiniz yağlı olma eğilimindeyse SPF’yi uyguladıktan sonra transparan bir pudra ile ince bir kat geçebilirsiniz.

SPF’nizi sprey formda seçin

Cildinizin güneş kreminizin yenilenmesine ihtiyacı olduğunu fark ettiğinizde, güneşin en yüksek olduğu saatlerde tüm yüzünüze ve makyajınızın üzerine kolayca püskürtebileceğiniz bir sprey SPF kullanın. Doğrudan güneş altındaysanız her 30 dakikada bir doğrudan güneşte değilseniz her iki ila üç saatte bir makyajın üzerine güneş kremini yeniden uygulamalısınız. Sprey formlar yapısı gereği serinlemenize de yardımcı olabilir. Biraz uzaktan püskürtürseniz elinizle yaymanıza da gerek kalmaz.

Kapatıcınız ile karıştırın

Fondöteniniz ya da kapatıcınız ince bir yapıdaysa ve çok yağlı bir formda değilse az miktar güneş koruyucu krem ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Böylece kendi renkli güneş koruyucunuzu yapmış olursunuz. Gün içinde birkaç saat aralıklarla da bir makyaj süngeri ile uygulayarak cildinize iyice yedirebilirsiniz.

Makyaj Üzerine Güneş Koruyucu Nasıl Uygulanır?-3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Üzerine Güneş Koruyucu Nasıl Uygulanır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneş kremi sürmenin püf noktaları?

  • Güneş kreminiz sprey formdaysa tüm bileşenlerin karışması için sıkmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.
  • Tüm vücudu kaplamak için yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar güneş kremi kullandığınızdan emin olun.
  • Sırt, kulaklar, dizlerin arkası genellikle ihmal edilen alanlardan. Güneşe maruz kalan her yerinize uygulayın.
  • En az iki saatte bir olacak şekilde gün boyunca tekrar uygulamaya devam edin.
  • Yüzdükten, terledikten veya havluyla kurulandıktan sonra da mutlaka tazeleyin.
  • Yüzünüz ve cildiniz için farklı SPF’ler tercih edin. Koruyuculuğunun en az 30 faktör olmasına dikkat edin.