0

Kuru saç, saçlarınız yeterince nem alamadığında veya tutamadığında ortaya çıkar. Bu da onların parlaklığını azaltır, kabarık ve donuk görünmelerine neden olabilir. Saç kuruluğu problemi her yaştan kadın ve erkeği etkileyebilir ancak yaş aldıkça görülme olasılığının arttığı da bir gerçek.

Saçlarımız üç katmandan oluşuyor. Eğer sağlıklı saçlara sahipseniz dış katmandaki doğal yağlar, iç katmanların korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ışığı yansıtır ve saçlarınızın parlak görünmesini sağlar. Parlaklık da sağlıklı saçların en önemli işareti.

Saçlarınız kuruduğunda ise dış tabaka zarar görerek mat ve sağlıksız görünmelerine neden olur.

Saçlarım Neden Kuru?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarım Neden Kuru?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç kuruluğunun nedenleri

Çevresel koşullar, saç bakım alışkanlıkları ve fiziksel sağlığınız gibi farklı faktörler saçlarınızın kurumasına neden olabilir. Saç kuruluğuna neden olabilecek çevresel faktörler; kuru ve sıcak bir iklimde yaşamak, güneşte veya rüzgarda çok zaman geçirmek, sık sık klorlu veya tuzlu suda yüzmek olarak sıralanabilir.

Saçlarınızın nemini kaybetmesine yol açabilecek saç bakım uygulamaları ise genellikle şunları içerir:

  • Saçları çok sık yıkamak,
  • Saç tipine uygun olmayan şampuan, saç kremi veya şekillendirici ürünler kullanmak,
  • Isı ile şekillendirme araçlarını çok sık kullanmak.

Bazı durumlarda saçlarınızın mat ve donuk görünmesinin altında bir sağlık sorunu da yatıyor olabilir. Örneğin bir yeme bozukluğu olan anoreksiya, yetersiz beslenme sebebiyle kuru ve kırılgan saçları ortaya çıkarabilir. Tiroid problemlerinin de saç sağlığı üzerinde etkileri olduğu bilinir. Nadir bir genetik hastalık olan menkes sendromu da hücrelerinizin bakırı yeterince emmesine yol açarak saçlarınızı kurutabilir. Eğer saç sağlığınızı tüm çabalarınıza rağmen geliştiremediğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir hekime başvurun.

Saçlarım Neden Kuru?-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarım Neden Kuru?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kuru saç nasıl anlaşılır?

Eğer çok kuru saçlarınız varsa ve bakım rutininizdeki değişikliklere rağmen düzelmiyorsa altta yatan nedenin araştırılması gerekiyor. Ayrıca ne zamandır kuru saç problem yaşadığınız, saç yıkama sıklığınız, kullandığınız saç bakım ürünleri, beslenmeniz, kullandığınız saç şekillendirme araçları gibi konuları da gözden geçirmeniz sorunu tespit etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Kendinize soracağınız bu sorular, muayene olduğunuz hekime de yol gösterecek.

Kuru saç nasıl tedavi edilir?

Genellikle saç kuruluğu sorunu, basit yaşam tarzı değişiklikleriyle ortadan kaldırılabilir. Bunun için şu püf noktalarına dikkat edin:

  • Saç tipinize uygun bir şampuan kullanın.
  • Nemlendirme özelliğine sahip şekillendirici ürünleri tercih edin.
  • Kimyasal saç tedavilerinden kaçının.
  • Saçlarınızı fön ile kurutma sıklığınızı azaltmaya çalışın.

Saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandırmak için buna özel olarak formüle edilmiş bir şampuan tercih edin. Clear Men Hızlı Stil 2'si 1 Arada Şampuan, özel besleyiciler ve vitamin B3 içerir. Kolay şekil alan saçlar ve canlı saç derisi için temizler ve bakım yapar.

Ayrıca saçlarınızı ısıdan ve güneşten korumak da oldukça önemli. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız dışarı çıkarken şapka takın ve kuru, rüzgarlı havaya uzun süre maruz kalmaktan kaçının. Havuzda veya denizde yüzerken saçlarınızı bir bone ile klor ve tuzdan koruyun.

(Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı yazımız da ilginizi çekebilir.)