0

Hızlı büyümesiyle bilinen her daim yeşil olan okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilen okaliptüs yağı bakım rutinlerinde de sık sık başvurulan doğal yağlar arasında.

Uçucu yağlar özellikle son zamanlarda saç ve cilt bakımlarında oldukça fazla tercih ediliyor ve faydaları günden güne yapılan araştırmalarla da destekleniyor. Eğer saçlarınızda kuruluk, kaşıntı, döküntü gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız okaliptüs yağını denemeye ne dersiniz?

Erkeklerde Okaliptüs Yağının Saça Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Okaliptüs Yağının Saça Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Okaliptüs yağının saç ve saç derisi için faydaları

  • Saç derisini ferahlatır.
  • Kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur.
  • Kepeği önlemeye yardımcı olabilir.
  • Saç derisinde ölü deri, ürün kalıntısı gibi birikmeleri önlemeye yardımcı olur.
  • Saç tellerinin ve saç derisinin nemini korumasına yardımcı olur.
  • Saç uzamasını teşvik edebilir.

Okaliptüs yağı en çok antifungal yani mantar önleyici özellikleriyle ön plana çıkar. Bu antifungal özelliği sayesinde de kaşıntılı saç derisi, kuru saç ve kepek gibi saç problemlerinin önüne geçmede oldukça faydalı bir yağ haline getirir. (*)  Okaliptüs yağı, saç derisinin yağ üretimini dengelemeye yardımcı olarak saçların hızlı yağlanmasını da dengeleyebilir. Ayrıca antienflamatuar özelliklere sahip okaliptüs yağı saç derisindeki iltihabı yatıştırmaya yardımcı da olabilir. Çoğu kullanıcı saç uzamasını teşvik ettiğini de söyler. Fakat bu konuda herhangi bir klinik sonuca rastlanmamıştır. Sağlıklı saç, temiz bir saç derisi, nemli saç telleri saç uzamasına yardımcı olduğu için çoğu insanda saç uzamasını teşvik etmesi de olası.

 

Erkeklerde Okaliptüs Yağının Saça Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Okaliptüs Yağının Saça Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Okaliptüs yağı saçlarda nasıl kullanılır?

Okaliptüs yağını saç bakım rutininize eklerken unutmamanız gereken en önemli şey mutlaka yanında bir taşıyıcı yağ kullanmanız. Taşıyıcı yağlar okaliptüs gibi doğal yağların seyrelmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, aloe vera yağı, badem yağı gibi yağların içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

Anında serinletici ve rahatlatıcı bir his yaşamak için hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra mentol içeren bir şampuan ile iyice durulayarak ferahlık hissini uzun süre yaşamaya da devam edebilirsiniz. Clear Men Cool Sport Menthol Şampuan bu konuda size yardımcı olabilir.

Dilediğini doğal yağlar ile karıştırdığınız okaliptüs yağı ile saçınıza en az haftada 1 maske yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızdaki farkı gözle göreceksiniz. Doğal yağlar ile saç sorunlarını çözebilirsiniz ve saç gürleştiren doğal yağlar yazılarından farklı yağların özelliklerini ve saç için faydalarını keşfedebilir. Kendi yağlarınızı ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz.

Okaliptüs yağını kimler kullanabilir?

İster kepek sorunu yaşayın ister kuru, kaşıntılı, pul pul saç derisine sahip olun hangi saç sorunu yaşıyor olursanız olun okaliptüs yağını kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, saç ürünleri saç derinizde ya da doğal yağlar cildinizde sorun yaşamanıza neden oluyorsa bir doktora danışmanızda fayda var. Alerjiniz olduğundan emin değilseniz; bir miktar okaliptüs yağını kolunuzun iç kısmına sürün ve 24 saat bekleyin. Kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız kullanmayın.

Ve tekrar hatırlatalım, mutlaka bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanın.