0

Evet, beyler; demek yetişkin bir erkek olma yolunda ilk adımı atmaya başladınız. Yüzünüzde, koltuk altlarınızda ve vücudunuzda çıkan tüyleri ne yapacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz endişelenmeyin, bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Öncelikle söyleyelim, arkadaşlarınız tıraş olmaya başladı fakat sizin tüyleriniz hala çıkmadıysa sabırsızlanmayın. Bu süreç herkes için farklı işler. Araştırmalar, çoğu erkeğin yüz kıllarını 12 ile 19 yaş arasında tıraş etmeye başladığını gösteriyor. Yani daha zamanınız olabilir.

Hem belki de birkaç sene sonra her sabah erken kalkıp tıraş olmanız gereken bir işte çalışacaksınız. Şimdi kulağa güzel bir fikir gibi geliyorsa da öyle olmadığına emin olabilirsiniz.. Dilerseniz, bu konuyu ailenizdeki erkeklere de danışabilirsiniz.

Artık kararınızı verdiyseniz ve ilk tıraşınız için hazırsanız hadi detaylara geçelim. Tıraş adımlarını öğrendikten sonra en trend saç ve sakal trendlerini kolayca deneyebilirsiniz.

İlk Tıraşınızı Mı Olacaksınız?-1 - Saç Bakım Güzellik İlk Tıraşınızı Mı Olacaksınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz kılları önce nerede uzar?

  • Üst dudak
  • Favoriler
  • Çene
  • Yanaklar
  • Boyun

Aynı zamanda, göğüs, koltuk altı, kol ve bacaklarınızdaki kıllar doğru orantılı şekilde uzar ve yüze göre koyu ve daha sert görünmeye de başlar.

Şimdilik yüzünüzü nasıl tıraş edeceğinize değinelim.

İlk Tıraşınızı Mı Olacaksınız?-3 - Saç Bakım Güzellik İlk Tıraşınızı Mı Olacaksınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

5 basit adım

Söylememiz gereken ilk şey; kesici bir alet olan jilet kullanacağınız için yanınıza bir büyük olması oldukça önemli. İlerleyen zamanlarda bu işlemi tek başınıza yapacaksınız, üzülmeyin.

Adım 1: Yüzünüzü yıkayın

Tıraşa başlamadan hemen önce yüz kıllarınızı temizlemek ve yumuşatmak için duş alın.

Adım 2: Cildinizi hazırlayın

Tıraş edeceğiniz bölgenin her yerine jel ya da tıraş köpüğü uygulayın. Böylece jilet ile daha yumuşak hareketler yapabilirsiniz.

Adım 3: Tıraş olun

İşte sıra jileti kullanmaya geldi. Kullanacağınız jileti iyice araştırın, burada etrafınızdaki tecrübeli birinden destek almanızda fayda var. Ardından nazik hareketler ile kılların çıkış yönü doğrultusunda jileti kullanın. Yani yukarıdan çenenize doğru bir yön olduğunu belirtelim. Tam tersi bir uygulama cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Arada jileti köpükten temizlemek için su tutarak temizlemeyi de unutmayın.

Adım 4: Durulayın

İşiniz bittikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Kesilmiş tüyler,köpük ya da jelden arındırmış olun.

Adım 5: Nemlendirin

Tahrişi önlemek için bir tıraş sonrası losyonu ya da nemlendirici kremini yüzünüze uygulayın.

İşte bitti bile,artık bunu düzenli olarak yapmaya hazırsınız!

Detaylı bir bakım rutini için pratik bakım önerileri yazımızı da okuyabilirsiniz.