0

Gün içinde el yıkama, temizlik, bulaşık, yaz mevsiminde denize ve havuza girme gibi nedenlerle soyulan ve çıkan ojeler son yıllarda yerini kalıcı ojelere bıraktı. Oldukça pratik ve kullanışlı olan, uzun süre dayanmasıyla çok fazla tercih edilen ve kısa sürede trend hale gelen kalıcı ojeler çoğu kadının vazgeçilmez güzellik rutinlerine girdi bile.

Kalıcı Oje Nedir, Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Kalıcı Oje Nedir, Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Kalıcı oje nasıl yapılır?

Kalıcı oje yapımı birkaç aşamadan oluşur.

 • Öncelikle tırnaklardaki ojeler temizlenir ve tırnak ucu ve üstü törpülenir. Üstünün törpülenmesi uygulanacak ojenin daha kusursuz görünmesi için önemli.
 • Eğer tırnaklarınız üzerinde çatlaklar, pürüzler ve dalgalanmalar varsa bir ojenin düzgün olması için bir baz uygulanır.
 • Baz üzerine kalıcı oje renkleri arasından tercih ettiğiniz renk uygulanır.
 • Oje üzerine topcoat denilen şeffaf oje de uygulanarak tamamlanır.
 • Ojeler ve topcoat sürüldükten sonra UV ışınları olan özel bir makinede tırnaklar 30 saniye kadar bekletilir. Bu işlem ojenin kalıcılığını arttıran en önemli aşamalardan.

*Kuaförler ve güzellik merkezlerinde yapılan bu uygulamayı, ürünleri temin ettiğiniz takdirde evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kalıcı oje ne kadar kalır?

Özel jel malzemelerden üretilen kalıcı oje UV teknolojisi ile ojelerin kalıcılığı artırılmasıyla 4 haftaya kadar kullanılabilir. Tabii kullanımın kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini de söyleyelim. Çok fazla suyla temas etmek, bir yere çarpmak gibi etkenler yüzünden süreç farklılık gösterebilir.

Kalıcı Oje Nedir, Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Kalıcı Oje Nedir, Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kalıcı oje evde nasıl çıkar?

 • Kalıcı ojenizi çıkartmak istiyor, fakat yaptırdığınız yere gidemiyorsanız evde de rahatlıkla çıkartabileceğinizi söyleyelim.
 • Ellerinizi yıkadıktan sonra her bir tırnağınız için ayrı olacak şekilde 10 parça pamuk ayırın.
 • Aynı şekilde 10 parça da alüminyum folyodan parçalar kesin.
 • Her bir pamuğa aseton dökerek tırnaklarınız üzerine sarın.
 • Pamuğun üzerine parmaklarınızı da kapayacak şekilde alüminyum folyo sarın.
 • 8-10 dakika kadar böyle bekletin.
 • Ardından her bir parmağınızı açarak yeni bir asetonlu pamuk ile ovalayın. Zaten alüminyum folyoları açtığınızda ojelerin kalktığını görecekseniz.
 • Son olarak tırnaklarınızı güçlendirmek için, bakım yapmayı unutmayın. Ojeleri çıkardıktan sonra ellerinizi güzelce yıkayın ve Vaseline Original Jel Kremi tırnak etlerinize eve ellerinize uygulayarak ihtiyacı olan nemi karşılamayı unutmayın.
 • Veseline’i tırnak etlerinize ovalayarak yedirirseniz kütiküllerin yumuşamasına yardımcı olursunuz.

Bonus: Kalıcı oje modelleri

Tüm bunların ardından kalıcı oje yaptırmaya karar verdiyseniz biraz da 2021 yılı sonbahar-kış aylarının trend oje renklerine ve nail art seçeneklerine değinelim. Sonbaharın gelmesiyle beraber yazın oldukça 

sık gördüğümüz açık renkler, pembeler, mavi ve sarılar yerini yavaş yavaş daha koyu renklere bırakmaya başladı bile. Siyah, bordo, kırmızı, bronz gibi renklerle sık sık karşılaşacağız. Bunun yanında bir süredir trendlerde görünmeyen metalikler de geri döneceğe benziyor. Yapısı itibariyle sert olan ve tırnağı da koruyan metaliklerden mavi, kırmızı, turuncu, gümüş gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

Özellikle bu yaz trendlerinden olan farklı renklerde french manikürler birkaç sezon daha çok tercih edilecek gibi. Dilerseniz bir renk seçebilir dilerseniz her bir tırnağınızı farklı renk olacak şekilde french yapabilirsiniz. Emoji ve çiçekler kullanılarak yapılan tırnaklar, birbirinden farklı renkler ve teknikler de nail art trendleri arasında olmaya devam ediyor.

Ayrıca uzun tırnakların yerini kısa ve yuvarlak törpülenmiş tırnaklar alacak gibi de duruyor.