0

Cilt aydınlatıcı olarak görev yapan kojik asit koyu renkli lekelerden, çillerden ya da türlü renk eşitsizliklerinden kurtulmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir kimyasaldır. Ton eşitsizliğini düzelten ve bunu yaparken de cildi tahriş edici olmayan bu madde kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılır. Kojik asit nerelerde bulunur sorusunun yanıtı ise serumlar, kremler, sabunlar ve aydınlatıcılar şeklinde sıralanabilir. 

Kojik Asit Nedir?

Genellikle topikal olarak kullanılan kojik asit pek çok farklı mantar türünden üretilir. Asya’da yetişen Reishi mantarı en sık kullanılandır. Kojik asit bu bölgede kimyasal beyazlatıcı hydroquininin bir alternatifi olarak tercih edilir. Buradan hareketle bu asit türünün lekeler üzerinde etkili olduğunu, beyazlatıcı özelliğinin de öne çıktığını söylemek mümkündür. 

Kojik Asit Ne İşe Yarar?

Kojik asit temelde sake pirincindeki bakterilerin fermantasyonu ile üretilir. En önemli özelliği cilt rengini aydınlatması ve pigmentasyonu düzenlemesidir. Daha beyaz bir cilt için tercih edebileceğiniz kojik asit sabunu cilde esmerliği veren melanin pigmentini azaltır. Bu sayede daha beyaz, aydınlık ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kojik Asitin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı rutinine dahil ettiğiniz için asla pişman olmayacağınız kojik asit teninizi yenilemekle kalmaz; nemlendirir, ışıltılı ve kusursuz görünmesini sağlar. Ayrıca cilt sağlığınıza şöyle katkıları vardır:

  • Hem yaşa bağlı hem de fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı oluşan koyuluklar, renk eşitsizlikleri, çiller ve kızarıklıklar üzerinde iyileşme sağlar.
  • Anti - aging özelliğinden yararlanarak, yaşlanma etkilerini geciktirebilir; cildinizi daima canlı ve diri tutabilirsiniz.
  • Hamilelik esnasında oluşan pigmentasyon düzensizliklerini yok eder. Melazma tedavisinde sıklıkla kullanılır.
  • Antibakteriyel etkisi nedeniyle cildi derinlemesine temizler.
  • Kojik asit aynı zamanda antifungaldir. Saçkıran hastalığının tedavisine destek olabilir.
Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımında Kojik Asit Kullanımı

Farklı konsantrasyonlarda kojik asit barındıran kozmetik ürünler bulunur. Bunlar arasında sabun, jel, tonik ve kremler öne çıkar. Peki, kojik asit nasıl kullanılır? Hemen anlatalım… Kojik asit sabunu kullanırken cildinizi köpürtebilir; birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayabilirsiniz. Eğer kojik asit aydınlatıcı krem kullanıyorsanız gece yatmadan önce, parmağınıza bir miktar krem aldıktan sonra yüzünüze masaj yaparak sürebilirsiniz. Bir ay kullandıktan sonra birkaç hafta ara vermek maksimum etki için ideal olacaktır. Hassas cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız; %1 oranında kojik asit içeren ürünleri kullanabilir ve cildiniz alıştıkça yüzde oranını artırabilirsiniz.

Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Kojik Asit Nedir? Kojik Asit Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kojik Asit Zararları Nelerdir?

Cilt bakımında adeta mucize yaratan kojik asit eğer uzun süreli kullanılırsa güneşe karşı hassasiyet oluşturabilir. Bu nedenle de bakım rutininizde zaman zaman ara vererek cildi bir sonraki kullanım kürüne hazırlamalısınız.

Düzenli kullanımını yaptığınız zamanlarda ise günde bir kereden fazla uygulamamalısınız. Özellikle kojik asit tozunun hatalı ve uygunsuz kullanımı bazı sorunlara yol açabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı ya da geçmeyen ağrı oluştuğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Cillt bakımı ve sağlığında öne çıkan pek çok besin, madde ve ürün bulunur. Cildi besleyen, leke gideren ve nemlendiren asit çeşitlerinin dışında vazelin ve aspirin de cilde faydaları bakımından değerli içeriklerdir.

Vazelinin cilde faydaları arasında çatlayan dudakları onarması, cilde yoğun nem vermesi ve kırışıklıklara çözüm sunması vardır.

Aspirinin cilde faydaları da saymakla bitmez.  Cildin temizlenmesine destek olurken, cilt lekelerini ve sivilce izlerini de giderir. Siz de cilt bakımında detaylara önem veriyor ve cildinizi ihtiyacı olan doğru ürünlerle buluşturmak, doğru yöntemlerle cildinizi güzelleştirmek istiyorsanız önerilerimizi takibe alın!