0

Güzellik, fiziksel biçiminde, çoğu zaman pratik olmayan şekilde kendi üzerinde ısrar eder. Bir zamanlar tek tip olan güzellik standartları, hiçbir zaman rasyonel kurallar dizisi gibi davranmadı. Mermerde yontulmuş, tuval üzerine çizilmiş veya filme alınmış olsun; güzellik adı altında sunulan görüntüler, daima insanlara bunu başaramayacaklarını söyledi. Mesela Paris’te Louvre Müzesi’nde bulunan, taşa oyulmuş bir tanrıça olan Venus de Milo, görünce hayran kalacağınız bir güzelliğe sahip. Peki ama neden? Çünkü yüzde altın oranı iyi anlayan bir sanatçının maharetli bir çalışmasından geliyor.

Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-1 - Saç Bakım Güzellik Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-2 - Saç Bakım Güzellik

Altın oran nedir?

Altın oran ya da güzellik, bir denklem yoluyla açıklanır. Bu aslında güzelliğin kaotik pratikliğini düzenleme girişimidir. Altın oran irrasyoneldir, ancak bu sayı her yerde karşımıza çıkar: Deniz yaşamında (deniz kabuklarındaki o sarmal), mimaride (Tac Mahal), mikroskopide (DNA moleküllerinde) ve eğlence endüstrisinde (yüzler)…

Basitçe açıklamak gerekirse, günümüzde dünyaca tanınan Taylor Swift, Scarlett Johansson, Kate Moss gibi ünlü ve yetenekli kadınlar, yüzde altın orana göre matematiksel olarak mükemmeller. Ve dünyadaki güzellik trendlerini çoğunlukla onlar belirliyorlar.

Altın oranın gerçek hayattaki versiyonu

Daha küçük yaşlarda bile sınıfınızda herkesin güzel bulduğu akranlarınızı düşünün… Herkes, o sizinle aynı yaşta ama sizden farklı görünen “güzel” kıza benzemeye çalışırdı. Bir diğer ifadeyle okuldaki trendlere, o kız yön verirdi. Hepimize daha küçükken aşılanan bu güzellik algısı, yaşam boyu farklı ortamlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Her seferinde çoğumuzun ulaşmak istediği o güzellik standardı, tekrar tekrar elimizden kayıp gidiyor. Buna rağmen başarısız olacağımızı bilsek de sık sık ona ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-3 - Saç Bakım Güzellik Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-4 - Saç Bakım Güzellik

Altın oran neden önemli?

Bazı bilim insanları, orantılı bedenleri daha sağlıklı olarak algıladığımıza inanıyor. Aynı şekilde, bir yüz orantılıysa, onu güzel bulma olasılığımız daha yüksek. Bazıları, insan gözünün onu daha hızlı işleyebildiği ve bu da beynimizin “memnun” hissetmesine neden olduğu için altın orana sahip bir yüzü, estetik olarak daha çekici algılama eğiliminde olduğumuzu düşünüyor.

Altın oran sadece insanlarla ilgili değil, aslında mimari ve sanat eserlerinde de kullanılıyor. Ayçiçeklerinde, çam kozalaklarında, deniz kabuklarında, çeşitli bitki ve hayvanlarda gördüğümüz desenlerde; yani doğada da bulunuyor.

Altın oran nasıl hesaplanır?

Yüzde altın oranı hesaplamak için uzunluğu ve genişliği ölçülür. Sonra uzunluk, genişliğe bölünür. Altın oran tarafından tanımlanan ideal sonuç, kabaca 1.62 olmalıdır.

Yüzde altın oran hesaplanırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da ağız ve burun arasındaki mesafe, ağız ve burun genişliği gibi bazı yüz ölçümlerinin yaşla birlikte genişleme eğiliminde olması. Ayrıca yaşımız ilerledikçe yüzümüz hacim kaybetmeye ve cilt elastikiyetini kaybederek sarkmaya başlar. Bu, zamanla, daha önce simetrik olarak kabul edilen yüzlerin bile altın orandan sapma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-5 - Saç Bakım Güzellik Altın Oran Nedir? Yüzde Altın Oranın Önemi-6 - Saç Bakım Güzellik

Yıllar sonra güzellik hakkında ne düşüneceğiz?

Zaman değişir, insanlar değişir… Ve onlarla birlikte güzellik standartları da değişiyor! Günümüzde reklam kampanyaları, farklılıklara daha çok yer vererek hepimizi şaşırtıyor. Dünya kültürü artık “güzel” kulübüne daha çok insanı kabul ediyor. Çünkü toplum olarak bunu talep ettik, eleştirdik ve bu konuda kendi kapılarımızı açtık.

Peki ya altın oran? Çoğu matematikçi güzellik formülü kavramını emekliye ayırmanın zamanının geldiğini söylüyor. Bu yüzden şimdi de yarın da mükemmel güzelliği tanımlamamız imkansız! Cevap Venus de Milo, Kate Moss, sınıfın en güzel kızı, siz veya biz değiliz. Cevap, hepimiz. Bu soruyu yanıtlamak için matematik gerekmiyor!

Ayrıca Filtresiz Güzellik Mümkün ve Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor? yazılarımız ilginizi çekebilir.