0

Beden olumlama, dünyada uzun süredir konuşulan ve farkındalık oluşturulmaya çalışılan önemli bir konu. Özellikle son dönemlerde sosyal medyada sıklıkla karşılaşsak da belki de hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Beden olumlama hareketi aslında yeni değil; 1960’ların sonuna doğru Amerika merkezli olarak başlangıçta kilolu insanların haklarını, sosyal yaşamlarını korumak, onlara karşı ön yargılı yaklaşımları ortadan kaldırmak için ortaya çıktı. Günümüzde ise ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede bu konuya dikkat çekmeye çalışılıyor ve buna yönelik farkındalık projeleri geliştiriliyor.

Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-1 - Saç Bakım Güzellik Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

Beden olumlama nedir?

Beden olumlama, kısaca tanımlamak gerekirse cinsiyet fark etmeksizin insanların kendi vücutlarının belli bir güzellik kalıbına uymak zorunda olmadığını savunan, medyanın ve toplumun dayattığı güzellik algısına karşı çıkan bir hareket. Ve cilt lekeleri, selülit, çil, fazla kilo, zayıflık, kısa- uzun boy ya da engellerinizle bedeninizi sevmenizi, mutlu olmanızı; kimsenin size vücudunuz hakkında bir yargıda bulunmaması gerektiğini savunuyor. Dünya genelinde beden olumlama hareketinin savunucuları çoğunlukla kadınlardan oluşuyor. Bunun nedeni toplumun kadınlara “ideal” olarak adlandırılan güzellik anlayışını yüklemesi ve sadece bu standartlara uyan kadınların güzel olabileceği algısı.

Beden olumlama ne değildir?

Beden olumlama hareketi sanılanın aksine sadece kadınlara yönelik feminist bir oluşum değil. Cinsiyete bağlı olmaksızın toplumun tüm bireylerini kapsıyor. Engelli, yaralı, fazla tüylü veya lekeli; her beden beden olumlama fikrinin alanına dahil. Kısacası bu düşünceyi desteklemek için bir bedene sahip olmak yeterli.

Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-3 - Saç Bakım Güzellik Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kendi bedeninizi severek işe başlayın

Toplumda yaşayan her birey vücudu hakkında eleştiriye maruz kalmıştır. Kalıplaşmış güzellik algısına uymadığınız düşünüldüğü için “Kilolusun, çöp gibisin” gibi birçok olumsuz eleştiri cümlesi duymuş olabilirsiniz. Hatta belki de kimi zaman insanlara bu eleştirileri biz yapmışızdır. Tüm bunlar, kişilerin bütünsel olarak iyi olma hali üzerinde etki sahibi. Yani hem psikolojik hem de fizyolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Her ne olursanız olun; bedeninizi sevin. Eğer aynaya baktığınızda gördüğünüzden memnun değilseniz onu değiştirmek isteyebilirsiniz. Önemli olan bu kararın toplum tarafından değil, kişinin kendisini tarafından veriliyor olması.

Beden olumlama hareketini benimsemeye önce kendi bedeninizi severek başlayın. İşte kendinize olan güveninizi ve öz sevginizi deneyimleme yolculuğunuzda size faydalı olabilecek bazı öneriler.

  • Sosyal medyanın gerçekçi olmayan güzellik standarlarına kanmayın. Medyada, özellikle de günümüzde yaşamımızın merkezinde yer alan sosyal medyada gördüğünüz her şey, gerçekliği yansıtmıyor. Tüm kadınlar kum saatine benzer bir fiziğe sahip doğmamış olabilir ve bu hiç sorun değil.
  • Çevrenizi bu hareketi benimseyen insanlardan oluşturun. Çünkü onlar kendinize ve başkalarına bakış açınızda büyük bir fark yaratabilir. Bu yüzden pozitif ve açık fikirli insanlarla ilişki kurun. Sizin gibi düşünen ve hisseden başka insanlar olduğunu görmek her zaman güven ve hatta ilham vericidir.
Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-5 - Saç Bakım Güzellik Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor?-6 - Saç Bakım Güzellik
  • Kendinize yatırım yapın. Bu, zihninizi olumlu düşünceler ve eylemler için özgürleştirmek demektir. Karar verdiğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Zevkinize uyan bir mayonun farklı bedende biri için modellenmiş olmasını mı istiyorsunuz? Öyleyse onu alın ve istediğiniz gibi giyin.
  • Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Sosyal medyanın direttiği hedefler sebebiyle bu her ne kadar zor gibi görünse de mümkün. Orada sadece kusursuz ve kolay yaşamlar görüyorsunuz. Ama bildiğiniz üzere bu doğru değil. İnsanlar kendi yollarında ve farklı hızlarda başarılı olurlar. Bu yüzden siz kendi yolculuğunuza odaklanmayı seçin.
  • Kendinizin en kötü eleştirmeni olduğunuzu fark edin. Bir şeye yeterince uzun bakarsanız her zaman kusur bulursunuz. Vücudunuzu da en ayrıntılı ve en sık gören kişi sizsiniz. Yoldan geçen ortalama birinin buna vakti yok ve muhtemelen kendinizle ilgili eleştirdiğiniz küçük ayrıntıları fark etmeyecek.
  • Vücudunuzun değiştirmek istediğiniz her parçası için minnettar olun. Gösteriş, dünyadaki pek çok insanın karşılamadığı bir lüks. Güzellik bir zamanlar altın oranla ilişkilendiriliyordu. Ama biz toplum olarak bunu talep ettik, eleştirdik ve bu konuda kendi kapılarımızı açtık... Siz, siz olduğunuz için güzelsiniz. Buna inanmak için güzelliğin cilt veya vücut görünümünden daha fazlası olduğunu anlamanız gerekiyor. Sahip olduklarınızın farkına varın!

Ayrıca Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.