0

Kendine odaklanmak ve kendini sevmek hayatta başarıya ve mutluluğa ulaşmanın en temel adımlarından biri. Hayallerinizin peşinden gitmek için özgüveninizi oluşturmak, kendinize kızmayı ve kendi hayatınızı başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakmak... Tüm bunlar arzu ettiğiniz hayata kavuşmanızı sağlar.

Peki kendinize odaklanmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı-1 - Saç Bakım Güzellik Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı-2 - Saç Bakım Güzellik

Kendinizi Daha İyi Tanıyın

Güçlü bir öz-ilişki kurmak kendinize dönmenin en etkili yollarından biri. Kim olduğunuz hakkında belirsiz hissetmek, ne aradığınıza, bu hayatta neyin sizi mutlu edeceğine net karar verememenizi sağlar. Kim olduğunuza karar vermek aslında hiç de kolay değildir. Doğumdan itibaren yaşadığımız her olay kimliğimizi şekillendirir. Bir ayrılık, bir taşınma, yeni biriyle tanışma, iş değiştirme gibi etkenler ile kimliğimiz, düşüncelerimiz ve hayata bakışımız da değişebilir. O yüzden kendinizi tanımak için genel bir yargıya varmak yerine, şu an üzerinden gitmeyi deneyin. Yani; birkaç hafta sonra başka biri olabilirsiniz ama, şimdi siz kimsiniz? Bunu düşünün.

Ne İstediğinizi Bilin

Kendinizi sık sık dışarıdan gözlemleyin. Ne yaparken mutlusunuz, kiminle konuşmak size iyi hissettiriyor, gün içinde nasıl hayaller kurarken buluyorsunuz kendinizi. Tüm bunları dikkat etmeye başlarsanız, farkındalığınız artar ve ne istediğinize kolayca karar verebilirsiniz. Kararlarınızı alırken çevrenizden tabii ki fikir alın ama o kararları yaşayacak olanın siz olduğunu unutmayın. Son söz sizin olsun.

Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı-3 - Saç Bakım Güzellik Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı-4 - Saç Bakım Güzellik

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize odaklanmak, kişisel bakımınıza zaman ayırmaktan da geçer. Uyku, egzersiz, beslenme, meditasyon gibi temel ihtiyaçlara özen göstererek dikkatinizi kendinize çevirebileceğiniz anlar yaratmış olursunuz. Tüm bu temel ihtiyaçların yanında sevdiğiniz şeyleri yapmaya da özen gösterin. Hobileriniz sizi tüm stresli anlardan uzaklaştırmaya fayda sağlar.

Kıyaslamaktan Vazgeçin

Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle çoğumuz zaman zaman kendimizi başklarıyla kıyaslarken bulabiliriz. Mutlu görünen birinin sahip olduklarına sahip olmak istemek kötü bir şey olmasa da insanı yoran en büyük etkenlerden biridir. Fakat insanların gerçekten ne yaşadığını, görünüşün altında neler olduğunu asla bilemeyiz. Herkes farklıdır ve özendiğiniz o kişinin hayatını yaşamaksizi mutlu etmeyebilir. Kendinizi başkasıyla kıyaslamak yerine sahip olduklarınızabakın. “Kim veya ne sizi mutlu ediyor? Ne için minnettar hissediyorsunuz? Daha ne istersiniz?” gibi sorulara cevap aramayı deneyin.

Kendinize Şefkat Gösterin

Kendinize de başkalarına sunduğunuz nezaket ve şefkat hissini sunmayı unutmayın. Başarısızlık yüzünden kendinizi eleştirmek yerine, nazik bir hatırlatma ile kendinizi cesaretlendirin.: Elinizden gelenin en iyisini yaptınız ve bir dahaki sefere daha iyisini yapacaksınız.

Ayrıca Beden Olumlama Ne Anlama Geliyor? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.