0

“Ne yersen osun” cümlesinin doğruluğu, dişlerinizden daha iyi bir yerde görülemez. Bunun nedeni, birçok yiyecek ve içeceğin dişlerinize ciddi zarar veren plak oluşumunu tetiklemesi. Plak, diş eti hastalıklarına ve diş çürümesine yol açan bakteri dolu yapışkan bir tabaka. Şekerli bir atıştırmalık veya yemek yedikten sonra, şekerler bakterilerin diş minesine saldıran asitleri serbest bırakmasına neden oluyor. Diş minesi zarar gördüğündeyse çürükler gelişebiliyor.

Dişlerinizi fırçalamadığınızda veya diş ipi kullanmadığınızda, plaklar sertleşerek tartara dönüşür. Diş etlerinin üzerindeki tartar, diş eti hastalıklarının erken bir formu olan diş eti iltihabına neden olabilir. Peki, plakların ağız sağlığınıza zarar vermesini nasıl önleyebilirsiniz? Elbette günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayarak, diş ipi kullanarak ve düzenli olarak diş hekimine giderek. Bir de tabii aşağıdaki besinlerin tüketimini sınırlandırarak...

Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-1 - Saç Bakım Güzellik Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-2 - Saç Bakım Güzellik

Şekerlemeler

Şekerin dişleriniz için zararlı olması şaşırtıcı değil. Draje şeker, jelibon vb. Şekerleme türleri, dişleriniz için zararlı olan farklı türde asitler içeriyor. Ayrıca çiğnendikleri için dişlerinize daha uzun süre yapışmaları, çürümeye neden olma olasılıklarını da artırıyor. Eğer tatlıdan vazgeçemiyorsanız bunun yerine hızlıca çiğneyip kolayca dişlerinizden temizlenen bir kare çikolata almayı deneyin.

Ekmek

Ekmeği çiğnediğinizde tükürüğünüz nişastaları şekere ayırır. Artık yapışkan macuna benzer bir maddeye dönüşen ekmek, dişlerin arasındaki boşluklara yapışır. Bu da çürüklere neden olabilir. Karbonhidrat tüketmek istiyorsanız tam buğday gibi daha az rafine edilmiş ekmek çeşitlerine yönelin. Bu tür ekmekler daha az ilave şeker içerir.

Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-3 - Saç Bakım Güzellik Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-4 - Saç Bakım Güzellik

Alkol

Hepimiz alkol tüketmenin sağlıklı olmadığını biliyoruz. Peki alkol aldığınızda ağzınızın kuruduğunun farkında mısınız? Alkolün ardından sabah uyandığınızda ağzınız, dişlerinizi sağlıklı tutmak için gerekli olan tükürükten yoksun olur. Tükürük, yiyeceklerin dişlerinize yapışmasını önler ve yemek artıklarını temizler. Hatta diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diğer ağız enfeksiyonlarının erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur. 

Gazlı içecekler

Kutunun üzerinde “diyet” ibaresi olsa bile gazlı içeceklerin zararlı olduğunu biliyoruz. Gazlı içecekler plakların diş minesine saldırmak için daha fazla asit üretmesine neden olur. Yani tüm gün soda içerseniz aslında dişlerinizi asitle kaplamış olursunuz. Ayrıca ağzınızı kurutur. Koyu renkli gazlı içecekler ise dişlerinizde lekelere neden olabilir.

Önemli not: Soda içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın, bu çürümeyi daha fazla hızlandırabilir.

Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-5 - Saç Bakım Güzellik Dişleriniz İçin En Zararlı 6 Yiyecek-6 - Saç Bakım Güzellik

Buz

İçerdiği tek şey su iken buz çiğnemek nasıl zararlı olabilir? Sert bir maddeyi çiğnemek diş minesine zarar verebilir ve çatlamış, kırılmış dişler gibi ani diş problemlerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Buzunuzu içececekleri soğutmak için kullanabilirsiniz ancak kesinlikle çiğnemeyin. Bu dürtüye direnmek için soğutulmuş su veya buzsuz içecekleri tercih edin.

Narenciye

Portakal, greyfurt ve limon hem meyve olarak hem de meyve suyu olarak son derece lezzetli. Ayrıca zengin C vitamini kaynakları. Ancak bunların asit içeriği, diş minesini aşındırarak dişleri çürümeye karşı daha savunmasız hale getirebiliyor. Suya limon sıkmak bile onu asitli bir içeceğe dönüştürür. Elbette antioksidan ve vitamin zengini bu besinleri tüketmelisiniz. Ancak onları yemek saatlerinde ölçülü olarak yemeye ve ardından ağzınızı suyla durulamaya özen gösterin.

(Dişlerinize Zarar Veren 5 Alışkanlık başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.)