0

Ağız ve diş sağlığı konu olduğunda genellikle iki alana odaklanılır: Doğru beslenme ve düzenli diş fırçalama. Elbette bunlar dişlerinizin tüm hayatınız boyunca sağlıklı kalması için iki kritik nokta. Bu sayede sağlıklı gülümsemenizi koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, dişlerinize zarar veren bazı alışkanlıklarınız olabilir. Üstelik çoğu zaman bunların farkında değilsinizdir.

Diş gıcırdatma

Bruksizm olarak da bilinen diş gıcırdatma, çocuklar ve yetişkinler arasında oldukça yaygın bir alışkanlık. Pek çok insan stresli anlarında veya düşünürken dişlerini gıcırdatır. Bazıları ise bunu uykusunda istemsizce yapar. Hatta gün içinde farkında olmadan da dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz.

Diş gıcırdatmak diş minesinin bozulmasına, dişlerin kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Ayrıca rahatsız edici baş ağrılarına, çene ağrısına ve diş hassasiyetine de yol açabilir. Eğer dişlerinizi gıcırdatıyorsanız veya uykunuzda gıcırdatabileceğinizden şüpheleniyorsanız mutlaka diş hekimine danışın. Bu süreçte sizinle, dişlerinize zarar vermemeniz için stres yönetiminin ipuçlarının yanı sıra gece kullanmanız için özel bir ağız koruyucu reçete de paylaşabilir.

Dişlerinize Zarar Veren 5 Alışkanlık-1 - Saç Bakım Güzellik Dişlerinize Zarar Veren 5 Alışkanlık-2 - Saç Bakım Güzellik

Tırnak yeme

Zararsız bir alışkanlık gibi görünen tırnak yeme dişleriniz için son derece zararlı. Tırnaklarınızı ısırdığınızda alt ve üst çenenizdeki dişler sert bir şekilde bir araya gelir, bu da dişlerinizi çatlatabilir veya kırabilir. Tırnaklarınızın diş minenize sürtünmesi de ona zarar vererek çürümeye yol açabilir.

Son olarak tırnak yerken ellerinizi ağzınıza koymanızın, istenmeyen bakterilerin girmesinin kesin bir yolu olduğunu belirtelim. Bakteriler dişlerinizde kaldığında diş çürümesine veya diş eti iltihabı gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar. Eğer tırnak yemekle mücadele ediyorsanız ellerinizi meşgul tutmak için bir çift zarar gibi elde tutulan bir şeyle dikkat dağıtmayı deneyin. Ayrıca acı oje de kullanabilirsiniz.

Sigara kullanımı

Birçok kişi sigarayı yalnızca akciğer sağlığı ile ilişkilendirir. Ancak sigara içmek ağız ve diş sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Sigaranın diş minesinin sararması, ağız kokusu, diş eti hastalıkları ve ağız kanseri de dahil olmak üzere pek çok olumsuz etkisi var. Tütün, dişlerinizde plak ve tartar oluşturan, diş çürümesine yol açan birçok bakteri içeriyor. Sigarayı bırakmak için elbette çok fazla neden var, ancak ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız bu kötü alışkanlıktan uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca günde iki kez, her defasında en az iki dakika boyunca florürlü diş macunu ile dişlerinizi iyice fırçalayın. Signal diş macunları hem florür hem de özellikle tartar oluşumunu önleyen diğer aktif içeriklere sahip.

Dişlerinize Zarar Veren 5 Alışkanlık-3 - Saç Bakım Güzellik Dişlerinize Zarar Veren 5 Alışkanlık-4 - Saç Bakım Güzellik

Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi

Çay, kahve, kola gibi içecekler kafein içerir. Bu tür içeceklerin normalden fazla tüketilmesi tıpkı sigara kullanımı gibi dişleriniz üzerinde bakterilere ve lekelenmelere neden olur. Ağız ve diş sağlığınız için kafein içeren içeceklerin aşırı tüketiminden kaçının. Ayrıca ağız bakım rutininize etkili bir ağız bakım suyu ekleyin.

Çok sert fırçalama

Dişlerinizi günde iki kez, iki dakika boyunca fırçalamak edinebileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri. Sadece bunu yaparken onlara nazik davrandığınızdan emin olun. Sert bir diş fırçasıyla fırçalamak veya çok sert fırçalamak dişlerinize zarar verir ve diş etlerinizi tahiş eder. Bunun için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Signal diş fırçaları, dünya standartlarındaki kıl tipi ile dişlerinizi nazik ve etkili biçimde temizlemenizi sağlar.

Ayrıca Dişleriniz İçin Zararlı 6 Yiyecek başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.