0

Işıldayan, sağlıklı bir cilt her zaman ilgi çeker. Kleopatra’dan (cildini taze tutmak için zeytinyağı kullandığı söylenir) günümüzün ünlü film yıldızlarına kadar; herkes için parlak ve nemli bir cilt, imrenilen bir görünüm. Peki “nemli, taze” cilt tanımı, tam olarak ne anlama geliyor?

Esasen yeterince neme sahip olan bir cilt taze ve parıltılı bir görünüme sahip olur. Ayrıca esnek ve pürüzsüz bir cildi ifade eder. Pek çok kişinin nemli ciltle ilişkilendirdiği bu görünüm, kısmen cilt hücrelerinizin tuttuğu sudan yansıyan ışığın bir sonucu.

Bunu nasıl başaracağınıza gelince; yöntemler değişebilir, ancak sağlıklı bir diyetten hassas bir cilt bakım rutinine kadar benimsediğiniz tüm alışkanlıkların payı olduğu kesin. Eğer böyle bir cilt görünümü elde etmek istiyorsanız yapabileceğiniz değişikliklere mutlaka göz atın.

Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Taze ve ışıltılı cilt bakım rutininiz

Cilt bakım rutininiz nemli cilt görünümünü desteklemede son derece etkili olabilir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için onu nemlendirmek, ölü derilerden arındırmak hücre yenilenmesini teşvik etmek, antioksidanlar ve vitaminlerle beslemek, ayrıca güneş kremi kullanarak olası hasarlardan korumakgerekiyor. Cilt bakım rutininizi yükseltmek için bu dört adımı izleyin:

Temizleyin

Bu, sağlıklı bir cilde kavuşmak için en önemli adım. Cildinizi kurutan sert temizleyicilerden uzak durun. Bunun yerine sakinleştirici içeriğe sahip yüz temizleyicilerden yararlanın. Bakım rutininize Dove Beauty Cream Bar Original gibi bir ürün ekleyebilirsiniz. Sabun kullanımı sonrasında cilt üzerinde görülebilecek kuruma gibi problemleri yaşatmayan Dove Cream Bar, zengin içeriği ile koruma sağlar. İçeriğinin dörtte biri nemlendirici kremden oluşur ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz nem dengesine ulaşmanız kolaylaşır.

Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

Ölü derilerden arındırın

Peeling, cilt temizliğinin önemli bir parçası. Peeling uygulaması, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve daha pürüzsüz ve daha parlak bir görünüm için yeni hücreleri destekler. Ayrıca AHA’lar, BHA’lar, PHA’lar ve salisilik asitler de cildinizi soyarak ölü derilerden arındırabilir. Elbette ne tür içeriğe sahip ürünler kullanmanız gerektiğini belirleyecek şey, cilt tipinizdir.

Nemlendirin

Gerekli cilt temizliği sağlandıktan sonraki en önemli adım, cildi nemlendirmek. Nemli ve ışıltılı bir görünüm elde etmek için zengin içeriğe sahip ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Nazik nemlendiriciler, cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırır ve hapseder.

C vitamini ekleyin

C vitamini, cilt bakım ürünlerinde nemliliği teşvik etme yeteneğinden dolayı sıklıkla kullanılan yararlı bir içerik. Sadece hücre yenilenmesini teşvik etmekla kalmıyor, aynı zamanda cildi aydınlatıyor ve eşit olmayan cilt tonunun dengelenmesine ve serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı oluyor.

Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-5 - Saç Bakım Güzellik Hayatınızın En Canlı Tenini Elde Etmek İçin İpuçları-6 - Saç Bakım Güzellik

Işıltılı bir cilt için diğer bakım ipuçları

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, cilt bakım rutininizi destekleyerek daha taze bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olabilir.

  • Yeteri kadar su tüketin. Hidrasyon, genel sağlık için oldukça önemli. Ayrıca cildinizin ne kadar sağlıklı göründüğü üzerinde de etki sahibi. 2007’de yapılan bir çalışma, bir ay süresince günde 2,5 litre su içen kişilerin ciltlerinin daha sağlıklı göründüğünü ve cilt yorgunluğunun, esnekliğinin değiştiğini ortaya koydu.
  • Beslenmenizde sağlıklı yağlara yer verin. Omega-3 yağ asitleri, cildinizin esnek ve nemli kalmasında rol oynar (*). Orkinos, somon, istiridye, keten tohumu ve ceviz Omega-3 zengini besinlerden bazıları.
  • Antioksidan zengini besinler tüketin. Meyveler gibi belirli besinlerde yer alan yüksek antioksidanın cilt sağlığında rol oynadığı biliniyor (*). Meyveler aynı zamanda C vitamini gibi yararlı içeriklere sahiptir.
  • Sigaradan uzak durun. Sigaranın içeriğinde yer alan nikotin, kan damarlarının daralmasına neden olarak cilt hücrelerine oksijen ve besin akışını azaltabilir (*). Bu da cilt sağlığını olumsuz etkiler.
  • Yeteri kadar uyuyun. Uyku, vücudunuzun yenilenmesi için büyük önem taşır.
  • Stresinizi control altına almaya çalışın. Stres, sağlığınızın her alanında olduğu gibi cilt sağlığına da zarar verebilir.

Ayrıca Zencefilin Cilt Bakımına Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.