0

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, sıralı dişlere veya bembeyaz bir gülümsemeye sahip olmanın yanında diş etlerini de unutmamalısınız. Güzel veya beyaz görünen dişlere sahip olsanız bile bu, diş eti hastalıklarına yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor. Diş eti hastalıkları genellikle ağrısız olduğu için pek çok insan diş etlerinde bir sorun olduğunda bunu fark etmeyebiliyor.

Diş eti hastalıkları, diş eti çizgisinin altında plak oluştuğunda başlar. Plak, bakteri ile dolu yapışkan bir maddedir. Diş etine ve kemiğe zarar veren enfeksiyonlara, diş eti hastalıklarına ve diş çürümesine yol açabilir. Eğer ağzınızda sürekli kötü tat ve nefes varsa, dişlerinizin arasındaki mesafe artmışsa, diş etleriniz kolayca kanıyorsa, kırmızı veya hassas diş etlerine sahipseniz, diş etleriniz yukarı doğru çekiliyorsa diş eti sağlığı konusunda sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Diş eti sağlığı da en az diş sağlığı kadar önemli. Ve diş eti hastalıkları önlenebilir. İşte onları sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Diş eti sağlığı için yapılması gerekenler

Ağız ve diş sağlığını korumak için diş eti sağlığına da gereken önemi vermek gerekiyor. Diş eti sağlığı için yapabileceklerinizi ise şöyle sıralayabiliriz.

Diş ipi kullanın

Diş eti sağlığı için günde az bir kez diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmak diş fırçasının bile ulaşamayacağı yerlerdeki yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Diş ipini ne zaman kullandığınızın bir önemi yok, ister gece ister sabah ister yemekten sonra kullanın. Sadece ihmal etmeyin.

Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Düzenli diş temizliği yaptırın

Eğer düzenli olarak diş hekimi kontrolü yaptırırsanız hekiminiz diş eti hastalığı semptomlarını erken tespit edebilir. Ayrıca tartarı temizlemenin tek yolu profesyonel diş temizliği. Diş temizliği ile dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken gözden kaçan plaklardan da kurtulabilirsiniz.

Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sigara kullanmayın

Diş eti sağlığı için yapabileceğiniz bir diğer şey de sigara kullanmamak. Uzmanlar sigara kullanımının diş eti hastalıklarının başlangıcı ile yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflattığı için diş eti enfeksiyonu ile savaşmayı da zorlaştırır. Diş etleriniz hasar görürse sigara yüzünden daha geç iyileşir.

Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın

Dişlerinizi yemeklerden sonra fırçalamaya özen gösterin. Bu, dişleriniz ve diş etlerinizin arasına sıkışan yemek artıklarının ve plağın temizlenmesine yardımcı olur. Bakterileri barındırabileceği için dilinizi de fırçalayın. Ayrıca diş fırçanızın yumuşak kıllara sahip olması ve ağzınıza rahatça oturması da son derece önemli. Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçası’nı deneyin. Özel olarak dizayn edilmiş kompakt başlığı ile ulaşılması en zor dişlere bile ulaşmanızı sağlarken ekstra yumuşak, yuvarlatılmış fırçası ile de diş ve diş etlerinizi fırçalarken fazlasıyla naziktir.

Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-5 - Saç Bakım Güzellik Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Florürlü diş macunu kullanın

Diş macunlarının tamamı diş eti iltihabını azalttığını, nefesi tazelediğini ve dişleri beyazlattığını iddia eder. Peki sağlıklı diş etleri için hangisinin en iyi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bunun için florür içeren bir diş macunu seçtiğinizden emin olun.

Bakım rutininize ağız bakım suyu ekleyin

Ağız bakım suları diş eti hastalıklarını azaltmaya, plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Diş ipi ve diş fırçalamanın yerini tutmaz, ancak ağızdaki yemek artıklarının temizlenmesini sağlar. Diş ipi ve diş fırçalama işleminin ardından ağız bakım suyu kullanın. Bunu yaparken ağız bakımınız için doğru ürünler seçmeye özen gösterin.